Naujienos
Specialisto komentaras. V.Jusas: Pasikeitė privačių miškų kirtimo tvarka
Tačiau jei planuojate pasinaudoti ES parama miško atkūrimui, kol kas būtinas dokumentas Pažymai apie sticinės nelaimės pažeisto miško faktą gauti yra leidimas miškui kirsti.
Nuo rugpjūčio 18 d. iki spalio 1 d. galiojanti (laikinai supaprastinta) Miško sanitarinių taisyklių redakcija leidžia plyniems sanitariniams kirtimams skirtus didesnius kaip 1 ha plotus apžiūrėti nedalyvaujant Valstybinės miškų tarnybos specialistui, pakanka savininko ir aplinkos apsaugos agentūros atstovo. Todėl iki spalio 1 d. reikėtų paskubėti leidimą išsiimti, jei plynai kertate didesnį kaip 1 ha plotą, kad vėliau nereikėtų laukti specialisto iš Valstybinės miškų tarnybos atvykimo.
Nuo rugsėjo 9 d. be pranešimo apie ketinimus kirsti mišką galima vykdyti vėjolaužų (nulaužtų ir nulenktų medžių, jei jie nebegalės normaliai augti) kirtimą rinktinais kirtimais ( iki šiol be pranešimo buvo galima kirsti tik sausuolius ir vėjovartas). Todėl šiuo metu be pranešimo ir be leidimo kirsti mišką galima vykdyti jaunuolynų iki 20 metų amžiaus retinimą, sausuolių, vėjovartų ir vėjolaužų kirtimą, kai nekertama plynai, ir ribinių linijų 1,5 metro į valdos pusę kirtimą.
Nuo rugsėjo 9 d. pasikeitė ir privatizuojamų miškų kirtimo tvarka. Dabar kirstini medžiai atrenkami ir ženklinami ta pačia tvarka, kaip ir visuose miškuose (iki šiol kirstinus medžius ženklinti privatizuotinuose miškuose galėjo tik miškų urėdijų valsybiniai pareigūnai). Tai reiškia, kad ir privatizuotinuose miškuose neprivaloma medžius ženklinti (kleimuoti), tačiau visais atvejais galima kirsti tik turint leidimą miškui kirsti. Pretendentai nustatytos formos prašymus dėl miško kirtimo, suderintus su Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos teritoriniu padaliniu, pateikia miškų urėdijai. Su prašymu pateikiama pretenduojamos atsiimti miško valdos ribų plano kopija (pasirašyta projekto autoriaus, matininko), kurioje nurodyti kaimyninių valdų savininkai (pretendentai). Kai miškas grąžinamas bendrojon nuosavybėn, pageidaujantis kirsti mišką pretendentas privalo pateikti kitų pretendentų notaro patvirtintą įgaliojimą kirsti mišką. Leidimą išduodančiam regiono aplinkos apsaugos departamento valstybiniam miškų pareigūnui prašymą biržių atrėžimo ir kitus dokumentus pateikia miškų urėdija arba pats pretendentas.
Vidmantas Jusas
Lietuvos miško savininkų asociacija
2010-09-19
ATMINTINĖ: nukentėjusiems nuo vėtros miškų savininkams rasite čia...>>>