Naujienos

2010 - 08 - 21

ATMINTINĖ: nukentėjusiems nuo vėtros miškų savininkams

Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA)pataria. Jei Jūsų mišką nusiaubė škvalas, skubiai atlikite keletą darbų:

1. Per 5 dienas praneškite apie tai urėdijai arba rajono aplinkosaugos agentūrai. Gulinčius nulaužtus arba su šaknimis išverstus medžius galite tuoj pat tvarkyti, tam nereikia jokių leidimų.

 

2. Veždami daugiau kaip 3  ktm medienos užpildykite Medienos gabenimo lapą (formą galite atsispausdinti iš interneto...>>>)  arba gauti aplinkosaugos agentūroje.

3. Apeikite savo mišką ir nustatykite plotus, kuriuose sveikų stačių medžių mažiau nei pusė. Tokius plotus geriau iškirsti plynai. Šiems plotams apmatuoti pasikvieskite specialistą (miškininką). Jei vėjolaužų stuobrius norite pjauti skubiai, suskaičiuokite bent apytikriai (dešimties ar šimto tikslumu, priklausomai nuo sklypo ploto) nulaužtus ir nulenktus (jie irgi priskiriami vėjolaužoms) medžius pagal medžių rūšis.



4. Likusiame plote taip pat  suskaičiuokite nulaužtus ir nulenktus medžius pagal medžių rūšis. Išverstų medžių skaičiuoti nereikia. Tada užpildykite Pranešimą apie ketinimą kirsti mišką (išsamesnė informacija pateikiama čia ...>>>) ir išsiųskite paštu arba faksu į rajono, kuriame yra miškas, aplinkosaugos agentūrą. Jei siuntėte faksu, telefonu sužinokite, ar Jūsų pranešimas užregistruotas. Jei siuntėte registruotu laišku, galite ir neskambinti. Pranešimą galite užpildyti ir pačioje agentūroje, tik su savimi turėkite miško nuosavybės dokumentus.
 

5. Jei plynai kertamame plote nekertate sveikų medžių, arba jų ten nėra, ir neketinate naudotis ES parama, kitokie dokumentai nebūtini.

 

6. Susipažinkite su saugaus darbo metodais tvarkant vėjovartas, nes tai labai pavojingas darbas, įsigykite pagalbinius įrankius saugiam darbui ir pirmiausia atlaisvinkite pravažiavimus per Jūsų sklypą. Vėliau imkitės ribinių linijų. Kadangi Jūsų medžiai guli pas kaimyną, o kaimyno pas Jus, susisiekite su sklypo kaimynais ir susitarkite dėl ribų tvarkymo. Jei kaimynų nepažįstate, kreipkitės į aplinkosaugos miškų pareigūnus.

 

7. Pirmiausia tvarkykite gulinčius nulaužtus beržus ir pušis, kad mediena neprarastų vertės. Vėliau stuobrius ir išverstus. Ir tik po to nulenktus. Sveikus medžius pasilikite pabaigai. Egles būtinai sugaminkite ir išvežkite iš miško iki pavasario. Jei visas vėjovartas ir vėjolaužas tikitės sutvarkyti per 3-4 savaites, to eiliškumo galite nesilaikyti.

 

8. Susižinokite, kokie sortimentai dabar perkamiausi (storis, ilgis, kreivumas, šakotumas). Patarti gali urėdijų prekybos skyriai ir privačios medieną perkančios firmos.

 

9. Prieš mėnesį buvusias kainas galite sužinoti internete čia...>>>. GMU svetainėje skelbiamos tarpinio sandėlio kainos. Taip pat galima skambinti pirkėjams ir klausti.

 

10. Miško savininkui svarbios keturių rūšių kainos: nenukirstas miškas, mediena miške, tarpiniame sandėlyje (miške prie kelio) ir vartotojo sandėlyje.

 

Brangiausia mediena vartotojo sandėlyje. Iš jos atėmus medienos pervežimo kainą turime kainą tarpiniame sandėlyje. Iš šios kainos atėmus medienos išvežimo iš kirtavietės iki kelio kainą turime kainą miške. Atėmus medienos gamybos (pjovimas, genėjimas ir kt.) kainą, gauname nenukirsto miško kainą.

 

11. Įvertinę darbų kainas ir rinkos kainas, nuspręskite, kaip parduosite medieną: nenukirstu mišku ar organizuosite darbus ir parduosite sortimentus tarpiniame sandėlyje ar tiesiai vartotojams.

 

12. Samdydami rangovus, sudarykite sutartis raštu, nes įvykus nelaimingam atsitikimui atsakomybė gali tekti Jums.

 

13. Pardavę nenukirstą mišką ar medieną privalote deklaruoti gautas pajamas. 8000 Lt pajamų neapmokestinami.

 

14. Kai iškirtus vėjovartas ir vėjolaužas lieka mažesnis kaip 0.4 skalsumas, gavus leidimą plynam sanitariniam kirtimui galima išpjauti likusius sveikus medžius ir įveisti naują mišką.

 

15. Jei planuojate pasinaudoti ES parama miškui atkurti, kreipkitės į girininkiją, kurios teritorijoje yra Jūsų miškas, ir paprašykite vėjovartas įregistruoti Abiotinių  veiksnių, ligų, vabzdžių  ir  gyvūnų padarytų  pažeidimų  miškui registracijos žurnale.

 

16. Apmatuokite plotą, kuriame ketinate mišką sodinti, o ne tik apie kertamus medžius, kadangi plotas, kuriam gali būti skiriama ES parama, nustatomas pagal biržės plotą.

 

17. Pagal biržių atrėžimo taisykles paruoštą biržės brėžinį pristatykite aplinkosaugos agentūrai ir suderinkite laiką, kada aplinkosaugos atstovas plotą apžiūrės. Po apžiūros išsirašykite leidimą miškui kirsti.

 

18. Prieš pateikdami paraišką ES paramai miško atkūrimui, kreipkitės į miškų urėdiją dėl Pažymos apie stichinės nelaimės pažeisto miško faktą. Turėkite nuosavybės dokumentus ir leidimą miškui kirsti.  

 

Parengė:

miškininkas-konsultantas Vidmantas Jusas
LMSA Marijampolės skyr.pirmininkas
Bendrovės "Miško darbai" vadovas