Naujienos

2010 - 08 - 18

Kaip teisingai sodinti medžius sodybose ir daugiabučių kiemuose?

 Neseniai praūžusi audra gerokai praretino Kauno daugiabučių kiemus, kuriuose žaliavo medžiai sulig penkiaaukščiais namais. Juos gyventojai kadaise sodino savo iniciatyva, dažnai nepaisydami taisyklių, rinkosi ne pačių vertingiausias rūšis. Dabar priversti juos retinti, genėti. Priežastis – sodinimo klaidos,-temą 2010-08-17 nagrinėja dienraštis "Diena".
Dienraščio kalbinta Kauno miesto aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė priminė, kad ne tik medžiams pjauti reikia gauti leidimus. Norint sodinti naujus medžius, taip pat reikia gauti specialistų pritarimą. Jei dėl kokių nors priežasčių sunaikinamas vertingas medis, pasak R.Savickienės, dažniausiai reikalaujama tokį pat atsodinti. Tačiau, norint sodinti naujus medžius, reikia parengti planą, kurį patvirtina vietos seniūnijos specialistas.

Norint estetiškai aukštais medžiais apsodinti kiemą, galima samdyti apželdinimo specialistą. Niekas nedraudžia ir patiems mėginti parinkti augalus ir juos išdėstyti.

Sodinimo atstumai nustatyti teisės aktuose. Dubravos eksperimentinės-mokomosios miškų urėdijos arboretumo viršininkė Valerija Baronienė priminė, kad, planuojant sodinti sodyboje ar daugiabučio kieme masyvius augalus, privalu laikytis teisės aktų, kuriuose nurodyta, kokių atstumų reikia laikytis.
Antai medžiai nuo daugiabučių namų ar viešųjų pastatų sienų su langais turi būti sodinami ne arčiau kaip už dešimt metrų, krūmai – ne arčiau kaip už pustrečio metro. Privačiame sklype, prie savo namo, juos sodinti galima ir arčiau.

Jei sienos be langų, medžiai gali būti sodinami ne arčiau kaip už penkių metrų, krūmai – už pustrečio metro. Be to, turi būti išlaikyti atitinkami atstumai nuo elektros stulpų, kitų objektų.

Nuo kaimyninio sklypo krūmai gali būti sodinami ne arčiau kaip vieno metro atstumu, dideli krūmai ir medžiai nuo sklypo ribos turi būti nutolę mažiausiai tris metrus.

Atsižvelgus į nustatytus minimalius atstumus, reikia įvertinti sodinamo suaugusio medžio aukštį ir lajos plotį. Tradiciniai miško medžiai sodybose dažniausiai pasiekia dvidešimties metrų aukštį, o laja išsikeroja keliolika metrų. Apibrėžus aplink duobę šešių–dešimties metrų spindulį, galima įsivaizduoti, kiek užaugęs medis užims erdvės.
Atitinkamu atstumu turėtų būti sodinami gretimi medžiai. Jei norima, kad jų lapijos susieitų, galima sodinti ir kas penkis–dešimt metrų, tačiau siekiant, kad gerai matytųsi kiekvieno medžio vainikas, atstumas turėtų būti didesnis.

[...]

Patarimas:
Medžius geriausia sodinti rudenį ir pavasarį – t. y. tada, kai medžiai jau be lapų arba dar be lapų. Rudenį spygliuočiai sodinami anksčiau. Pušys – rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais, kiti spygliuočiai – rugsėjį. Lapuočiai – spalio mėnesį. Pavasarį anksčiau sodinami lapuočiai – dažniausiai balandį. Spygliuočiai – balandžio antroje pusėje, gegužę.

[...]

Visą Veretos Rupeikaitės straipsnį "Škvalo pamokos: kaip pasodinti medį, kad jo nereikėtų pjauti" skaitykite 2010-08-17 dienraštyje "Diena"...>>>