Naujienos

2010 - 08 - 03

Malkomis žiemai dera pasirūpinti vasarą

Nors dar karšta vasara – pats laikas pasirūpinti, kad maloniai šilta būtų ir žiemą,- primena 2010-08-03 "Lietuvos ryto" žurnalistė Jurgita Činkienė straipsnyje "Malkų atsargas ruošk vasarą!".

Dienraščio kalbinti malkų pardavėjai tikina, kad jų darbo pikas – nuo pat pavasario pradžios iki vasaros pabaigos. Pateikiama keletas patarimų, kaip tinkamai pasirūpinti malkomis žiemai.

Pagal kaitrumą malkos skirstomos į tris rūšis. I-ai kaitrumo grupei priklauso beržų, uosių, ąžuolų, klevų, skroblų, guobų mediena, II-ai – pušys, juodalksniai, blindės, o 3-iai – eglės, drebulės, liepos, tuopos, gluosniai, baltalksniai, ievos. Kokybiškiausios ir ilgiausiai degančios yra pirmosios kaitrumo grupės malkos. Miškininkai teigia, kad, palyginti su kita mediena, jose yra nedidelis dervos kiekis. Tokios malkos dega tolygiai, ilgiau rusena ir šių malkų anglys.Be to, pirmos kaitrumo grupės malkos turi maksimalią šiluminę vertę. Jos pasižymi dideliu tankiu, o didelio tankumo mediena išskiria daugiau šilumos.

Šildymo sezonui užtenka sunkvežimio malkų. Nuo skirtingos grupės medienos priklauso ir jų kaina. Perkant malkas reikia įvertinti ir pristatymo kiekį – tai taip pat turi įtakos kainai. Tarkim, jei žmogus užsisako sunkvežimį malkų, kubinis jų metras kainuos pigiau nei perkant tik kelis kubinius metrus. Beržinių, uosinių, ąžuolinių malkų kubinis metras kainuoja apie 135 litus, jei pirktumėte jų sunkvežimį. Tuo tarpu jei norėtumėte įsigyti kelis kubinius metrus tokių malkų, vienas kubinis metras atsieitų jau 150 litų. Kiek mažiau – 120 litų – kainuotų kubinis metras neskaldytų pirmos kaitrumo grupės malkų. Antros ir trečios grupės kaitrumo malkų kaina šiek tiek mažesnė ir svyruoja maždaug nuo 75 iki 100 litų už kubinį metrą.

Pardavėjai skaičiuoja, kad šiuolaikiniam namui šildyti žiemą užtenka vieno sunkvežimio malkų. Priklausomai nuo kaitrumo grupės, sunkvežimis malkų kainuoja apie 1200–1400 litų.

Svarbu, ar gerai išdžiovintos. Iki žiemos malkos turi gerai išdžiūti. Tokios malkos ilgiau išlaiko šilumą. Tiesa, tinkamai išdžiovinti malkas Lietuvoje dėl klimato sąlygų sudėtinga. Malkų džiuvimo sparta priklauso nuo jų sandėliavimo. Išdžiūvusias malkas geriausia sukrauti malkinėje. Beje, malkinės gali būti ne tik lauke suręstos pašiūrės, bet stilingos ir šiuolaikinės, puošiančios kiemą.

Specialistai pataria, kad malkoms iš anksto reikėtų numatyti vietą. Jos gali būti laikomos ir sandėliuke ar garaže. Svarbiausia, kad vieta, kur bus laikomos malkos, būtų gerai vėdinama, į ją patektų gryno oro. Jeigu tokių sąlygų nėra, malkas į kūgį galima sukrauti tiesiog lauke, o jo viršų uždengti stogeliu.

[..]

Žiemą – dvigubai brangiau. Paprastai pirkdami malkas žmonės jų įsigyja kiek daugiau negu reikia, kad žiemą nepritrūktų.Tie, kurie šildosi malkomis, žino, kad jų pritrūkus žiemą teks mokėti kone 50 procentų brangiau nei perkant dabar. Specialistai pataria, kad geriausia pirkti pirmos kaitrumo grupės malkas. Juk jų kaina skiriasi nedaug, o rezultatas – tikrai akivaizdus.

Už atlygį suneš į malkinę. Perkant malkas specialiuose mediniuose konteineriuose dažniausiai reikia sumokėti užstatą. Sukūrenus malkas, prekybininkai konteinerius paprastai pasiima. Užstatas už vieną konteinerį siekia apie 20 litų.

Kai kurie malkų pardavėjai siūlo ir papildomas paslaugas: patys sukrauna malkas į kliento malkinę. Už vieną kubinį metrą tenka mokėti nuo 5 iki 10 litų. Kaina už sukrovimą į malkinę priklauso ir nuo to, kokiu atstumu iki jos gali privažiuoti malkas atvežęs automobilis: kuo toliau tenka jas nešti, tuo paslaugos kaina didesnė.

Visą 2010-08-03 "Lietuvos ryto" žurnalistės Jurgitos Činkienės straipsnį "Malkų atsargas ruošk vasarą!" skaitykite lrytas.lt...>>>