Naujienos

2010 - 07 - 16

The Economist": puikus prasto valstybės turto valdymo pavyzdys – miškų ūkis

Rytų Europoje valstybės valdomose bendrovėse dažnai vyrauja betvarkė. Lietuva bando tai sutvarkyti, rašo 2010-07-15 įtakingas britų savaitraštis “The Economist” ir pastebi, kad puikus prasto valstybės turto valdymo pavyzdys šalyje – miškų ūkio sektorius. Straipsnyje teigiama, kad bet kurioje valstybėje nuo Baltijos ir Juodosios jūrų esančiose valstybės įmonėse aptinkamos „keistos“ pareigūnų ir politikų sąsajos. "Jos dažniausiai išvengia viešo nagrinėjimo dar ir dėl to, kad įvairaus plauko politikai yra linkę pasinaudoti valstybės įmonių dosnumu“, – apie politikių įtaką valstybinėms įmonėms rašo „The Economist“. Vyriausybei, turinčiai tik nežymią valdančiosios koalicijos persvarą  parlamente,  šis žingsnis (sutvarkyti valstybės naudai turto naudojimą valstybės valdomose bendrovėse) yra nelengvas. Savaitraščio teigimu, norint  įvesti tvarką  teks stoti į kovą su lobistais, kurie jau daugiau nei 20 metų sėkmingai trukdo įvesti viešą kontrolę ir koknkurencinį spaudimą savo patogiai susitvarkytiems versliukams. Leidunys kartu pažymi, kad Vyriausybės žingsnius remia Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Buvusi Europos Sąjungos biudžeto komisarė cituojama sakiusi, kad naujoji ataskaita atskleidė  „galios nebuvimą ir atsakomybės stoką“

„Valstybei priklausančius 830 tūkst. ha miškų valdo 42 bendrovės. 2008 metais iš kubinio metro medienos buvo uždirbama 4 litai – tai trimis ketvirtadaliais mažiau nei Švedijoje. Tačiau netgi šie pinigai keliaudavo padengti bendrovės kaštus – valstybė negavo jokių dividendų. Todėl vyriausybė šiuo metu siūlo sukurti vieną, miškus prižiūrinčią, bendrovę, kuri veiktų komerciniu pagrindu“, - informuoja “The Economist” .

Pasak „The Economist“, vien tik šios neefektyvaus valstybinio turto valdymo valstybinėse įmonėse problemos identifikavimas išprovokuos panašias ataskaitas kitose šalyse.
******************

Kaip šį trečiadienį (2010-07-14) po Vyriausybės posėdžio sakė premjeras Andrius Kubilius, bus siekiama, kad valstybinės įmonės veiktų kaip ūkiniai, o ne kaip politiniai subjektai. Vyriausybės netenkina Lietuvoje paveldėta situacija, kuomet valstybinės įmonės valdomos kaip socialistinis turtas bandant ieškoti galimybių kaip politiškai veikti tokio turto valdymą.

Valstybės valdomo komercinio naudojimo turto metinę apžvalgą rasite šiuo adresu: www.lrv.lt/en/news/review/ (anglišką ir lietuvišką versijas).