Naujienos

2010 - 06 - 05

LŽ: Atsikratyti kovarnių nepadeda nė iš užjūrio pargabentas naujausias civilizacijos išradimas

Išguiti agresyvius paukščius iš miesto pavyko tik Biržuose. Kiti krašto gyventojai kenčia nuo jų keliamo nuolatinio triukšmo ir net antpuolių. Parkai, kapinės ir skverai jau trečias mėnuo aidi nuo ausį rėžiančio kovarnių kranksėjimo. Miestų ar gyvenviečių medžiuose susispietę gerklingi paukščiai iškapstė jau ne vieną gėlyną, iš kiemo išnešė ne vieną ką tik išperėtą viščiuką, į plaukus įsivėlė ne vienam praeiviui. Su kovarnių populiacija bandžiusios kovoti Lietuvos savivaldybės nuleido rankas. Pasirodo, išvaikyti jų nepadėjo nė iš užjūrio pargabentas naujausias civilizacijos išradimas - žudomo kovarnio garsą skleidžiantis įrenginys,- informuoja dienraštis "Lietuvos žinios" Daivos Baronienės straipsnyje "Mūšį laimi kovarniai".

Prietaisas nuvylė.

Daugybę metų nuo kovarnių išpuolių kenčiantys Biržų rajono Vabalninko miestelio gyventojai jau trečias mėnuo įkyrius paukščius bando išgyvendinti pasitelkę į pagalbą 6 tūkst. litų savivaldybei kainavusį prietaisą. Pirmą mėnesį į megafoną panašaus įrenginio mygtukus spaudė ir kovarnius baidė seniūnijos darbuotojas. Dabar šis darbas patikėtas gyventojams, kurie turi atidirbti už socialines pašalpas. Vabalninko seniūnas Stepas Gudas  sakė, kad kovarnių veisykla tapusio beržynėlio link jie suka du kartus per dieną - keliolika minučių maigo įrenginį ir baido iki skausmo įkyrėjusius paukščius.



"Prietaisas teikė labai daug vilčių, nes buvo pažadėta, kad porą savaičių juo "patrimitavus" kovarniai tikrai paliks beržynėlį. Deja, išskrido tik koks ketvirtadalis. Na, gal trečdalis iš kelių dešimčių tūkstančių miškelyje perinčių kovarnių. Kiti liko ir sėkmingai sau veisiasi, iš proto varydami miestelio gyventojus. Turime pripažinti, kad paukščiai mus nugalėjo", - dūsavo Vabalninko seniūnas.

Nepavyko ir Panevėžiui

Biržų rajono savivaldybės ekologas Vytautas Zurba, kurio rūpesčiu savivaldybė įsigijo ir Vabalninko gyventojams patikėjo kovarnių baidymo prietaisą, mano, jog įkyrūs paukščiai neapleidžia miestelio tik todėl, kad žmonės intensyviai jo nenaudoja. "Biržus kovarniai paliko, neturime nė vieno skundo", - tikino V.Zurba.

Ekologas pasakojo, kad prieš metus vienas biržietis iš įmonės pasiskolintu įrenginiu nuolat gąsdindamas paukščius greitai juos išgyvendino iš kaimynystėje esančio miškelio. "Prietaisą reikėtų maigyti ne kartkartėmis, o nuolat", - įsitikinęs V.Zurba.

Kovarnių gąsdinimo aparatas nepadėjo šių paukščių atsikratyti ir Panevėžyje. Miesto savivaldybė, iki šiol skyrusi tūkstančius litų kovarniams šaudyti ar jų lizdams ardyti, šįmet jau buvo atsisakiusi kovoti su tais sparnuočiais. Tačiau pastaruoju metu savivaldybei pasiūlyta nemokamai išbandyti paukščių baidymo prietaisą. "Šešias dienas apsiginklavę juo važinėjome į miesto parką, kuriame peri kovarniai. Kol prietaisas veikdavo, kovarniai klykdami išskrisdavo, bet netrukus vėl sugrįždavo. Išbaidėme gal kokį šimtą kovarnių. Tačiau tūkstančiai jų vis dar gyvena medžiuose susuktuose lizduose", - apgailestavo Panevėžio savivaldybės administracijos Miesto ūkio skyriaus specialistė Irena Krivickienė.

Gina vaikus

Šiemet ir nuo kovarnių krankimo, ir jų išpuolių prieš žmones labiausiai kenčia Kaunas. Kai kurie laikinosios sostinės gyventojai buvo priversti net kreiptis pagalbos į medikus. Tačiau Kauno merija teigia jau mažai kuo galinti padėti žmonėms, nes išbandyti visi įmanomi kovos su agresyviais paukščiais būdai.

"Kovarnius baidantis prietaisas Kaune buvo išbandytas dar pernai, tačiau jis sėkmės negarantavo. Nepadėjo nei medžių, kuriuose peri šie paukščiai, genėjimas, nei jų lizdų ardymas, baidymas petardomis ar liejimas vandeniu. Nuo kovarnių kenčiame kaip ir visas kraštas", - LŽ sakė Kauno savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.

Panevėžio gamtos mokyklos mokytoja metodininkė Rima Ivanauskienė aiškino, kad kovarniai puola žmones ne todėl, jog yra mirtini jų priešai. Laukiniai paukščiai tenori apginti besimokančius skraidyti savo jauniklius. R.Ivanauskienės teigimu, kovarniukus ginantys tėvai gali užpulti ne tik žmogų, bet ir kiekvieną, keliantį grėsmę jų palikuonims. Kad kovarniai užpultų praeivius, gamtininkės manymu, galėjo būti nebent atsitiktinis atvejis.