Naujienos

2010 - 06 - 04

"Mūsų girios" apie LMSA Generalinę Asamblėją: Toliau plėtoti darnią socialinę partnerystę

Apie balandžio pabaigoje įvykusią ataskaitinę-rinkiminę Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) Generalinę Asamblėją   rašoma miškininkystės žurnalo "Mūsų girios" 2010/05 straipsnyje "Toliau plėtoti darnią socialinę partnerystę". Aptarti kasmetines privačių miškų aktualijas, artimiausių metų siekius, išsirinkti LMSA vadovybę balandžio 30 d. Vilniuje, LITEXPO parodų centre  surengta ataskaitinė – rinkiminė LMSA Generalinė asamblėja, kurioje dalyvavo per 70 delegatų iš asociacijos skyrių bei svečių. LMSA vienija apie 6240 narių – miško savininkų bei 17 miško savininkų kooperatyvų ir miško įmonių. Pasirašytos bendradarbiavimo sutartys su 13 įmonių.

Į Generalinę asamblėją atvyko aplinkos viceministras Ramūnas Kalvaitis, Miškų departamento direktorius Valdas Vaičiūnas, šio departamento Privačių miškų skyriaus vedėjas Nerijus Kupstaitis, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė, Generalinės miškų urėdijos vyriausiasis patarėjas Andrius Vancevičius, Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus vedėjas Artūras Balčius, akademikas Leonardas Kairiūkštis, prof. Kazimiera Danutė Prunskienė, kiti svečiai. 

 

Veikiama miško savininkams naudinga linkme

Sveikinimo kalboje aplinkos viceministras Ramūnas Kalvaitis įvardijo LMSA kaip vieną iš svarbiausių Aplinkos ministerijos socialinių partnerių, teikiant siūlymus privačių miškų teisės aktų kūrimui, tobulinimui, formuojant miško savininkų sampratą apie privačią miškininkystę, aplinkosaugą, įsisavinant ES struktūrinių fondų paramą miškų ūkio plėtrai, gamtosaugai. Viceministras sakė, kad dirbant kryptingai keičiasi miško savininkų sąmoningumas, požiūris į gamtą ir mišką, palaipsniui liberalizuojamos šiam laikmečiui jau per griežtos kai kurios privačią veiklą reglamentuojančios teisinės normos, ugdomas miško savininkų atsakomybės jausmas už savo veiklą. Viceministras taip pat pažymėjo, kad privatūs miškai visuomet rūpėjo, rūpi ir rūpės Aplinkos ministerijai, nes tai neatsiejama gamtosaugos, visuomenės gyvenimo dalis. Vykdant nuoseklią miškų politiką, šiais metais numatyta peržiūrėti svarbiausias miškų kontrolės metodikas, atsisakant kai kurių neesminių ūkinės veiklos kontroliavimo epizodų ir taikant didesnio pasitikėjimo miško savininkais principą. Parengtas naujas miško savininkų švietimo, mokymo ir konsultavimo planas 2010–2011 m., kurio įgyvendinimui bus skiriamos lėšos iš Specialiosios bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos. Be to, plėtojant įsteigtos Valstybinės miškų tarnybos veiklą, daugiau dėmesio planuojama skirti privačių miškų klausimams.


Socialiniais partneriais miško savininkus laiko ir kalbėjęs Generalinės miškų urėdijos vyriausiasis patarėjas Andrius Vancevičius, pažymėdamas miškų urėdijų geranorišką bendradarbiavimą, teikiant miško savininkams įvairias miško darbų paslaugas bei nemokamas konsultacijas, mokymus.


Ataskaitiniame pranešime LMSA valdybos pirmininkas dr. Algis Gaižutis pažymėjo, kad, be pastovių strateginių tikslų, per ataskaitinį 2008–2010 m. laikotarpį asociacijos vadovybė ir jos sudaryti komitetai siekė daryti įtaką miškininkystės, saugomų teritorijų ir kitų teisės aktų rengimą ir tobulinimą miško savininkams naudinga linkme; sukurti  palankiomis sąlygomis veikiančią medienos pardavimo ir paslaugų teikimo sistemą; plėsti abipusiai naudingus ūkinius ryšius su biokuro gamintojais ir pirkėjais; plėtoti savivaldą, kooperaciją, ryšius su užsienio visuomeninėmis organizacijomis.  


Pranešėjas įvardino nemažai pateiktų įstatymų pataisų projektų, kitų teisės aktų tobulinimo pasiūlymų aukštesnėms institucijoms, atsižvelgus į miško savininkų interesus, jų ūkininkavimo teisių suvaržymus. Tam megzti ir bendradarbiavimo ryšiai su politinėmis partijomis, visuomeninėmis organizacijomis, organizuoti bendri susitikimai su visuomene. Pavyzdžiui, siekiant liberalizuoti ūkininkavimo suvaržymus saugomose teritorijose, Aukštadvario regioniniame parke organizuotas vietos gyventojų susitikimas su Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariais.


Nepaisant Konstitucinio teismo išaiškinimo dėl Medžioklės įstatymo, pasak pranešėjo, medžiotojai ir jų rėmėjai vis dar nenori girdėti miško savininkų, ieškoti kompromisinių sprendimų, todėl Medžioklės įstatymas Seime tebėra neįveikiama tvirtovė. Per ataskaitinį laikotarpį asociacijai nepavyko inicijuoti Seimui pateiktų Saugomų teritorijų, Miškų įstatymo pataisų priėmimo. Neigiamos įtakos privačiai miškininkystei, rangovų darbui turėjo judėjimo ,,Už gamtą“ pernai inicijuotas Miško kirtimo taisyklių pakeitimas, suvaržęs miško savininkų veiklos laisvę.     


Baigdamas pranešėjas apžvelgė LMSA veiklos perspektyvas, pažymėdamas, kad asociacijos veiklos sėkmei užtikrinti būtina sutelkti ir išlaikyti skyrių struktūrose kompetentingus specialistus, ieškoti finansavimo šaltinių, plėtoti kooperaciją, bendradarbiavimą, solidarumą su valdžios institucijomis, socialiniais partneriais, šalies ir tarptautinėmis visuomeninėmis organizacijomis.     


Asociacijos aktyvistai – miško konsultantais dirbę marijampolietis Vidmantas Jusas, kretingiškė Palmyra Lipskienė bei konsultantas Jaunius Ledzinskas savarankiškai įsisavino teisinius ir praktinius niuansus dėl ES struktūrinių fondų paramos gavimo miškininkystei ir administravimo, teikė šiais klausimais konsultacijas LMSA nariams ir kitiems miško ir žemės savininkams. Prof. K. Prunskienė, dr. A. Gaižutis atkreipė asamblėjos dalyvių dėmesį, kad šį pavasarį Briuselyje ir Vilniuje balandžio pabaigoje vykusioje ,,Agrobalt – 2010“ parodoje jau kalbėta apie naują ES finansinės paramos laikotarpį po 2013 m., kokias sritis remti iš ES biudžeto bei  svarbą savalaikiai gauti apie tai informaciją. 


Susidūręs su inicijuotų įstatymų pataisų vilkinamu Seime, valdybos narys trakietis Kazimieras Šiaulys prašėsi skiriamas į kitą valdybos komitetą, nes reikia ieškoti naujų būdų, naujų pajėgų, kaip įtikinti, paveikti oponentus, kad miško valdoje nešeimininkautų svetimi medžiotojai, savininkui būtų leista čia kurtis, užsiimti kaimo turizmu ar tiesiog atvažiuoti miestiečiui savininkui su šeima pailsėti.


Akademikas Leonardas Kairiūkštis pažymėjo, kad tarpukario Lietuvoje privačių miškų tebuvo apie 16 proc. (1937 m. duomenimis), jie nevaidino didesnio vaidmens šalies ūkyje, tuometinės visuomenės gyvenime. Dabar situacija kita – turime apie 817 tūkst. ha privačių miškų, juos valdo apie 230 tūkst. savininkų. Akademiko nuomone, negalime ignoruoti jų interesų, būtina išlaikyti stabilią pusiausvyrą tarp valstybinio ir privataus miškų ūkio sektorių, suprasti ir nežeminti vieni kitų.


Generalinio miškų urėdo vyr. patarėjas Andrius Vancevičius pastebėjo, kad privačiame miškų ūkyje galimai būtų mažiau spręstinų problemų, jei kai kurių politikų valia nekilnojamas turtas (miškas, žemė) nebūtų tapęs kilnojamu turtu į pasirinktas vietas, brandžiais miškais nenorėta savininkams kompensuoti už negražintą miestų žemę.


Valstybinės saugomų teritorijos tarnybos direktorė Rūta Baškytė pasisakyme nepritarė miestiečių miško savininkų naujakurystei miško valdose. Jos manymu,  kurdamiesi miške sunaikinsime mažųjų miško gyventojų namus, jų ekologines buveines. 
 

Pasigesta aktyvesnės veiklos rajonuose

 

Valdybos narių Vidmanto Juso, Rimanto Klimo, Stasio Mizaro pastebėjimu, LMSA vadovybė aktyvai dirba Vilniuje, su Seimo nariais, Žemės ūkio rūmuose, formuojant privataus miškų ūkio politiką, teisinę bazę, bet pasigendama asociacijos skyrių iniciatyvos, per mažai bendraujama su eiliniais asociacijos nariais, neasocijuotais miško savininkais, kaimo bendruomenėmis. Pripažinta, kad būtina aktyvinti asociacijos skyrių veiklą, bent kartą per metus regionuose organizuoti miško savininkų sueigas, aptarti rūpimus klausimus, pabendrauti su šeimomis. Galbūt betarpiškuose susitikimuose gimtų naujų idėjų, praktinių siūlymų.


Asocijuojant smulkius miško savininkus, pavyzdį parodė nedidelės miško valdos savininkė prof. K. Prunskienė,  asamblėjoje pasiprašiusi priimama į LMSA narius   (jos prašymui pritarta). Ji pasiūlė LMSA vadovybei vasarą savo sodyboje Labanoro girioje surengti išvažiuojamąjį asociacijos valdybos posėdį. Į LMSA taip pat pasiprašė priimamas UAB ,,Drūtas medis“ direktorius, miškininkas Sigitas Žilinskas iš Kauno.  


LMSA valdybos narys biržietis Visvaldas Cemnolonskas piktinosi, kad miškininkystės teisės aktų liberalizavimas Lietuvoje dar nepasiekė Skandinavijos ir kitų šalių lygio, miško savininkas tebėra kontroliuojančių įstaigų įkaitas. Antai, kol nebuvo supaprastintos ES paramos gavimo ir administravimo taisyklės, Nacionalinė mokėjimo agentūra kelerius metus delsė mokėti ES išmoką ukmergiškiui Antanui Hofmanui, savo žemėje Deltuvos girininkijos teritorijoje įveisusiam kelis hektarus miško. Vyko priekabūs ginčai dėl ploto matavimų tikslumo. Miško savininkų ūkininkavimą ir toliau varžo įsteigtos įvairios buveinės, retų paukščių lizdavietės,    kiti gamtosauginiai reikalavimai. Nemažai problemų kyla dėl bebrų tvenkiamų miškų.


Kur rajone miško savininkui pasiskųsti dėl jo pažeistų teisių, išsakyti savo godas? Anot V. Cemnolonsko, politikai miško savininkų reikalais domisi tik prieš rinkimus, spaudą, televiziją masina tik apmokami reklaminiai ar komerciniai straipsniai bei pasisakymai. LMSA rajonų skyriai tam neturi lėšų. Jis pritarė valdybos nario Rimanto Klimo ryžtingam siekiui liberalizuoti Saugomų teritorijų įstatymą ir kitus gamtosauginius aktus. 
 

Perrinkta LMSA vadovybė

LMSA valdyba kandidatais į pirmininko postą pasiūlė tris asociacijos aktyvistus  – A. Gaižutį, V. Jusą, K. Šiaulį. Pretendentas A. Gaižutis pasisakyme pažymėjo, jog pastaraisiais metais viešumoje sklandant įvairioms nuomonėms apie asociacijos vadovybę, politiškai geriau būtų, kad asociacijai vadovautų viešai oponentų nepuolamas veiklus žmogus. Išklausius kitų delegatų pasisakymus, LMSA valdybos pirmininku vienbalsiai perrinktas dr. Algis Gaižutis. LMSA revizijos komisijos nariais išrinkti Irmina Kudarauskienė, Zenonas Prašmantas ir Vytautas Kėdaitis. Atnaujinta LMSA valdyba: jos nariai – Algirdas Brukas,  Rimantas Klimas, Edvardas Makelis, Stasys Mizaras, Kęstutis Tubis, Sigitas Paulauskas, Kazimieras Šiaulys, Mindaugas Šilininkas, Andrius Bajorūnas, Justas Budriūnas, Romas Cicėnas, Visvaldas Cemnolonskas, Vidmantas Čaikauskas, Antanas Hofmanas, Vidmantas Jusas, Palmira Lipskienė, Faustas Matiukas, Saulius Tirevičius, Vytas Zaleckas.


Aptarta tolimesnė asociacijos veikla, pasiskirstyta, kas kuruos įsteigtų komitetų darbą, konkrečias temas. Pavyzdžiui, už privačių miškų politiką atsakingas dr. Stasys Mizaras, miškininkystės, miškotvarkos klausimus kuruos Justas Budriūnas, aplinkosaugos  – Rimantas Klimas, medžioklės – Kęstutis Tubis, medienos prekybos, biokuro ruošos – Kazimieras Šiaulys, ES paramos miškų ūkiui gavimo, konsultavimo – Vidmantas Jusas, miško savininkų švietimo – konsultavimo – Edvardas Makelis, ryšių su savivaldybėmis, miško savininkų veiklos regionuose – Romas Cicėnas.       


Už privačių miškų ir jų savininkų problemų dalykišką gvildenimą, pateiktus aktualius siūlymus, pastangas juos įgyvendinant LMSA pirmininkas Algis Gaižutis pareiškė padėkas valdybos nariams Jonui Rimantui Klimui ir  Vidmantui Jusui.


LMSA delegatai ir svečiai apsilankė LITEXPO parodų centre veikusiose ,,Agrobalt – 2010“ parodoje. Miško savininkai pakviesti nuvykti į tarptautinę miškininkystės ir medienos technologijų parodą ,,INTERFORST“, kuri vyks liepos 14–18 d. Vokietijoje, Miunchene.