Naujienos

2010 - 05 - 21

Seimas koreguos Miškų įstatymą

Seimas 2010 m. gegužės 21 d. neeiliniame plenariniame posėdyje po pateikimo procedūros pritarė Miškų įstatymo 2, 4, 11, 13 ir 14  straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui Nr. XIP-1649, Miškų įstatymo 2, 10 ir 11 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui Nr. XIP-966, Žemės įstatymo 26 straipsnio papildymo įstatymo projektui Nr. XIP-967,- skelbiama Seimo svetainės pranešime. Projektams pritarta bendru sutarimu. Pagrindiniu komitetu projektams svarstyti paskirtas Aplinkos apsaugos komitetas.

Ištrauka iš Seimo posėdžio stenogramos:

14.49 val.

Miš­kų įsta­ty­mo 2, 4, 11, 13 ir 14 straips­nių pa­kei­ti­mo ir pa­pil­dy­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XP-1649 (pa­tei­ki­mas)

 

Mes dar tu­ri­me 12 mi­nu­čių, ga­lė­tu­me su­spė­ti svars­ty­ti Miš­kų įsta­ty­mo 2, 10 ir 11 straips­nių pa­kei­ti­mo ir pa­pil­dy­mo įsta­ty­mo pro­jek­tą Nr. XP-1966, nes ma­tau pra­ne­šė­ją E. Pu­pi­nį. A, yra mi­nist­ras! Ger­bia­ma­sis mi­nist­re, la­bai at­si­pra­šau, jūs taip ato­kiai sė­di­te, kad mes jū­sų tie­siog ne­pa­ste­bė­jo­me. At­si­pra­šau E. Pu­pi­nio. Kvie­čiu Miš­kų įsta­ty­mo 2, 4, 11, 13 ir 14 straips­nių pa­kei­ti­mo ir pa­pil­dy­mo įsta­ty­mo pro­jek­tą pa­teik­ti ap­lin­kos mi­nist­rą G. Kaz­laus­ką. Pa­tei­ki­mo sta­di­ja.

G. KAZLAUSKAS. La­ba die­na, ger­bia­mie­ji ko­le­gos. Aš pa­si­steng­siu trum­pai. Įsta­ty­mo pro­jek­tas yra pa­reng­tas įgy­ven­di­nant Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo 2009 m. bir­že­lio 22 d. nu­ta­ri­mą, ku­riuo pri­pa­žįs­ta­ma, kad šiuo me­tu ga­lio­jan­čio Miš­kų įsta­ty­mo 11 straips­nio 1 da­lis tiek, kiek jo­je nė­ra nu­sta­ty­ti iš­im­ti­niais lai­ky­ti­ni miš­ko že­mės pa­ver­ti­mo ki­to­mis naud­me­no­mis at­ve­jai ar­ba kri­te­ri­jai, pa­gal ku­riuos to­kiu at­ve­ju bū­tų nu­sta­to­mi, prieš­ta­rau­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­jos 23, 54 straips­niams ir kon­sti­tu­ci­niam tei­si­nės vals­ty­bės prin­ci­pui.

Taip pat pa­reng­tas pro­jek­tas įgy­ven­di­na to­kias Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Vy­riau­sy­bės 2008-2012 me­tų pro­gra­mos įgy­ven­di­ni­mo prie­mo­nes kaip nu­ma­ty­ti iš­im­ti­nius at­ve­jus, ku­riais miš­ko že­mė ga­li bū­ti pa­ver­čia­ma ki­to­mis naud­me­no­mis, taip pat nu­ma­ty­ti ne­ri­bo­ti skai­do­mos į da­lis pri­va­čios miš­ko val­dos plo­to tais at­ve­jais, kai šią val­dą pa­gei­dau­ja pa­si­da­ly­ti ben­dro­sios nuo­sa­vy­bės tei­se val­dan­tys sa­vi­nin­kai, ku­riems bu­vo at­kur­tos nuo­sa­vy­bės tei­sės pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos pi­lie­čių nuo­sa­vy­bės tei­sių į iš­li­ku­sį ne­kil­no­ja­mą­jį tur­tą at­kū­ri­mo įsta­ty­mą. Taip pat su­pap­ras­tin­ti tiks­li­nės že­mės nau­do­ji­mo pa­skir­ties kei­ti­mą ir su­da­ry­ti pa­lan­kias są­ly­gas plė­to­ti tu­riz­mo pa­slau­gų in­fra­struk­tū­rą kai­mo gy­ve­na­mo­sio­se vie­to­vė­se.

Pa­žy­mė­ti­na, kad šiuo įsta­ty­mo pro­jek­tu sie­kia­ma ne tik įgy­ven­din­ti anks­čiau mi­nė­tus Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo nu­ta­ri­mą ir Vy­riau­sy­bės pro­gra­mos prie­mo­nes, bet ir įtei­sin­ti kom­pen­sa­ci­nes prie­mo­nes už miš­ko že­mės pa­ver­ti­mą ki­to­mis naud­me­no­mis. Jos leis kom­pen­suo­ti šio pro­ce­so me­tu ap­lin­kai da­ro­mą ža­lą ir jos šiuo me­tu jo­kiuo­se tei­sės ak­tuo­se nė­ra įtei­sin­tos.

La­bai pra­šau pri­tar­ti tei­kia­mam pro­jek­tui ir no­riu pa­pra­šy­ti, kad jis bū­tų svars­to­mas sku­bos tvar­ka, nes ne­pri­ėmus jo šiuo me­tu ne­ga­li­mas joks miš­ko že­mės pa­ver­ti­mas ki­to­mis naud­me­no­mis net­gi ir ta­da, kai tai yra bū­ti­na vals­ty­bės svar­bos in­fra­struk­tū­ros ob­jek­tams, pa­vyz­džiui, elek­tros per­da­vi­mo li­ni­joms, du­jo­tie­kio tra­soms ir t. t.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju mi­nist­rui už pri­sta­ty­mą. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti E. Jo­ny­la.

E. JONYLA (LSDPF). Ačiū, ger­bia­ma­sis pir­mi­nin­ke. Ger­bia­ma­sis mi­nist­re, ar jūs ga­lė­tu­mė­te pa­tvir­tin­ti to­kią ver­si­ją, kad ši­ta ga­li­my­bė, šis įsta­ty­mas su­da­ry­tų to­kią ga­li­my­bę, sa­ky­kim, aš tu­riu 2 hek­ta­rus miš­ko, iš to skai­čiaus at­ski­riu ne ma­žiau kaip 0,5 hek­ta­ro naud­me­nų, pa­ke­čiu naud­me­nų pa­skir­tį ir bū­da­mas ūki­nin­ku ga­liu pa­si­sta­ty­ti na­mą, na, so­dy­bą pa­si­sta­ty­ti, ne 20-30 kvad­ra­tų, vi­są so­dy­bą, tai ga­li­ma da­bar pa­gal ši­tą, pri­ėmus šį įsta­ty­mą, ar ne? Ačiū.

G. KAZLAUSKAS. Kol kas ma­nau, kad to­kia ga­li­my­bė ne­nu­ma­ty­ta.

PIRMININKAS. Klau­sia A. Sy­sas. Nė­ra. J. Ur­ba­na­vi­čius.

J. URBANAVIČIUS (TS-LKDF). Ger­bia­ma­sis mi­nist­re, no­rė­jau pa­klaus­ti, kaip pa­si­keis ūki­nin­ka­vi­mas, jei­gu su­smul­kin­si­me val­das iki 1 hek­ta­ro? Ar su­ge­bė­si­te už­tik­rin­ti, kad bū­tų ūki­nin­kau­ja­ma to­se smul­kio­se val­do­se pa­gal vi­sus rei­ka­la­vi­mus? Ar ne­pa­si­nau­dos pri­va­čių miš­kų sa­vi­nin­kai šiuo įsta­ty­mu ir ne­pra­dės ma­siš­kai kirs­ti miš­kų be lei­di­mų kaip spin­džius ne­va miš­kui at­ri­bo­ti? Ačiū.

G. KAZLAUSKAS. Bet ko­kiu at­ve­ju šis įsta­ty­mo pro­jek­tas yra pa­reng­tas sie­kiant už­tik­rin­ti so­cia­li­nį tei­sin­gu­mą. Lei­džia­ma da­lin­ti vi­sų pir­ma tiems ben­dra­sa­vi­nin­kiams, ku­riems bu­vo at­kur­tos nuo­sa­vy­bės tei­sės. Ga­lė­čiau pa­aiš­kin­ti tik tiek, kad tuo me­tu, kai bu­vo at­ku­ria­mos tei­sės, iš tik­rų­jų vi­siems tiems ben­dra­sa­vi­nin­kiams, jei­gu jie bū­tų pa­si­rū­pi­nę ir sky­rę tam lai­ko, bu­vo ga­li­ma at­kur­ti bet ko­kio dy­džio tei­sę į miš­ko nuo­sa­vy­bės že­mę. Ta­čiau at­kū­ri­mo me­tu gal­būt kai kas pas­ku­bė­jęs ar­ba ne­įver­ti­nęs vi­sų ap­lin­ky­bių at­kū­rė nuo­sa­vy­bę kaip ben­dra­sa­vi­nin­kiai. Ka­dan­gi bu­vo to­kia ga­li­my­bė, tik­tai ri­bo­jo lai­kas, tai at­kur­ti to­kią tei­sę, ne­pai­sant to, ką jūs pa­sa­kė­te, ma­nau, bū­tų tei­sin­ga so­cia­liai. Be to, tai yra ri­bo­tas baig­ti­nis kar­tas, įsta­ty­mo pro­jek­te yra siū­lo­ma ne­leis­ti to da­ry­ti be ga­lo. Bet koks že­mės da­li­ji­mas ga­li­mas tik tiems, ku­rie da­ly­va­vo at­kū­ri­mo pro­ce­se. Ki­tos įsta­ty­mo pro­jek­to nuo­sta­tos kal­ba apie tai, kad že­mė ga­li bū­ti da­li­na­ma ne dau­giau kaip vie­ną kar­tą, kad tai ne­bū­tų, kaip jūs sa­ko­te, la­bai il­gas pro­ce­sas ir kiek kiek­vie­ną kar­tą vai­kų at­si­ra­do, tiek kar­tų pa­da­li­nam tą že­mę.

PIRMININKAS. Klau­sia V. M. Čig­rie­jie­nė.

V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Ger­bia­ma­sis mi­nist­re, ar jums ne­at­ro­do, kad yra kai ku­rie įsta­ty­mo ne­to­bu­lu­mai ir tai su­da­rys va­di­na­mą­sias lan­das šia­me įsta­ty­me? Jas lie­tu­vai­čiai su­ras ir jos bus apei­tos, jums taip ne­at­ro­do iš jū­sų pa­teik­tų duo­me­nų?

G. KAZLAUSKAS. Žiū­rint, ku­rią jūs da­lį tu­ri­te, ar skly­pų da­li­ni­mo, ar ver­ti­mo ki­ta?.. Sa­ky­ki­me taip, kas lie­čia ver­ti­mo ki­tos pa­skir­ties že­me, tai to­kio reg­la­men­ta­vi­mo iš vi­so da­bar nė­ra. Da­bar tik­rai daug kas pik­tnau­džiau­ja vers­da­mi ar­ba pa­si­nau­do­da­mi ga­li­my­be pa­vers­ti miš­ko že­mę ki­to­mis naud­me­no­mis ir nie­ko už tai ne­su­mo­kė­ti, ne­si­steng­da­mi at­kur­ti ir taip to­liau. Tai čia kaip tik yra, sa­ky­kim, ban­dy­mas tą reg­la­men­tuo­ti, kad tik­rai ne­nu­ken­tė­tų gam­ta, vals­ty­bė ir t. t., nes to da­bar vi­sai nė­ra.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju ger­bia­ma­jam mi­nist­rui. Jūs at­sa­kė­te į vi­sus klau­si­mus. Ger­bia­mie­ji ko­le­gos, ka­dan­gi nė­ra už­si­ra­šiu­sių prieš, gal ga­lė­tu­me ben­dru su­ta­ri­mu pri­tar­ti? (Bal­sai sa­lė­je) Dė­ko­ju.

Vy­riau­sy­bė siū­lo svars­ty­ti sku­bos tvar­ka. Ga­lim pri­tar­ti? (Bal­sai sa­lė­je: „Ga­lim.") Dė­ko­ju. Prieš­ta­ra­vi­mų nė­ra. Ir tai bū­tų bir­že­lio 17 d. Pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas - Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas, pa­pil­do­mo nė­ra.

14.56 val.

Miš­kų įsta­ty­mo 2, 10 ir 11 straips­nių pa­kei­ti­mo ir pa­pil­dy­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIP-966, Ž­e­mės įsta­ty­mo 26 straips­nio pa­pil­dy­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIP-967 (pa­tei­ki­mas)

 

Li­ko 4 mi­nu­tės, jei­gu la­ko­niš­kai pri­sta­ty­tų, pra­šau E. Pu­pi­nį pri­sta­ty­ti Miš­kų įsta­ty­mo ke­lis straips­nius.

E. PUPINIS (TS-LKDF). La­bai ačiū, ger­bia­mie­ji ko­le­gos, ka­dan­gi bu­vo lau­kia­ma, kad iš tie­sų šis įsta­ty­mas bū­tų kar­tu su tuo Miš­kų įsta­ty­mu. Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas tai ga­li pa­liu­dy­ti, kad jie lau­kia to įsta­ty­mo pa­kei­ti­mo. Jį pa­ska­ti­no tai, kad bu­vo su­kur­ta dar­bo gru­pė svars­tant kai­mo pro­ble­mas. Ir vie­na iš iš­sa­ky­tų pro­ble­mų, kai ku­rios jau iš­spręs­tos, bu­vo ta, kad žmo­nės, ku­rie tu­ri miš­ko, tu­rė­tų ga­li­my­bę įran­kiams ir gal­būt per­nak­vo­ji­mui... tu­rė­tų tu­rė­ti apie 30 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to ko­kį nors pa­sta­tė­lį. Sa­vai­me su­pran­ta­ma, tai tu­ri bū­ti da­ro­ma įsta­ty­mų ar­ba Vy­riau­sy­bės tei­sės ak­tų nu­sta­ty­ta tvar­ka, ta­čiau įsta­ty­mas šiuo me­tu reg­la­men­tuo­ja, kad žmo­gus pri­va­lo pri­žiū­rė­ti miš­ką, jį tvar­ky­ti, at­so­din­ti ir pa­na­šiai, ta­čiau, na, ga­li­ma sa­ky­ti, tai ga­li vyk­dy­ti šiuo me­tu tik­tai at­va­žia­vęs leng­vuo­ju au­to­mo­bi­liu, su­si­kro­vęs vi­sus įran­kius, pa­si­tvar­kęs, iš ba­ke­lio pa­si­plo­vęs ir pa­na­šiai. Tai ma­nau, kad čia nie­ko blo­go. Te­ko ma­ty­ti Miš­kų aso­cia­ci­jos pre­zi­den­to tam tik­ra pa­ro­dy­tas nuo­trau­kas, kaip spren­džia­ma Es­ti­jo­je. Sa­vai­me su­pran­ta­ma, kon­tro­lė yra rei­ka­lin­ga, bet ten daž­niau­siai tuš­čiuo­se plo­tuo­se prieš miš­ke­lį pa­sta­ty­ta ar­ba, pa­vyz­džiui, krei­pė­si vie­nas žmo­gus, iš tie­sų jis no­ri at­so­din­ti kar­je­re, kar­je­ras iš­tuš­tin­tas, jis no­ri at­so­din­ti miš­ką. Bet sa­ko, ko­dėl ne­bū­tų ga­li­ma ta­me pa­čia­me kar­je­re, nes yra pri­va­žia­vi­mas, pa­si­sta­ty­ti 30 kvad­ra­ti­nių met­ro plo­to tą na­mu­ką. Ma­nau, po pa­tei­ki­mo dar ši­tą klau­si­mą svars­tys Ap­lin­kos ko­mi­te­tas, ten gal­būt ir vi­si Sei­mo na­riai ga­lės pa­teik­ti tam tik­rus siū­ly­mus.

PIRMININKAS. Klau­sia E. Jo­ny­la.

E. JONYLA (LSDPF). Ačiū, pir­mi­nin­ke. Ger­bia­ma­sis ko­le­ga, aš tik­rai iš es­mės pri­ta­riu šiam jū­sų įsta­ty­mo pro­jek­tui, tik no­rė­čiau pa­klaus­ti. Be abe­jo, ga­li­ma įtar­ti čia pik­tnau­džia­vi­mo at­ve­jus, sa­ky­ki­me, tai at­mes­ki­me, bet ki­tas klau­si­mas: ar ga­lės miš­ko sa­vi­nin­kas to­kį sta­ti­nį tu­rė­ti sau­go­ja­mo­se te­ri­to­ri­jo­se, jei­gu ten jau yra miš­kas? Ačiū.

E. PUPINIS (TS-LKDF). Iš tie­sų ma­ny­čiau, tai tu­rės dau­giau svars­ty­ti Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas, aš ra­šiau tu­rė­da­mas ome­ny ne sau­go­ja­mas te­ri­to­ri­jas, o pa­pras­tai vals­ty­bės miš­kus. Tar­ki­me, ko­kių mo­di­fi­ka­ci­jų ga­li bū­ti, bet, ma­nau, svars­tys Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas.

PIRMININKAS. Klau­sia K. Kuz­mins­kas.

K. KUZMINSKAS (TS-LKDF). Ačiū. Ger­bia­ma­sis pra­ne­šė­jau, aš la­bai trum­pai. Ar mū­sų da­bar­ti­niai miš­kai ne­taps ko­lek­ty­vi­niais so­dais? Ačiū.

E. PUPINIS (TS-LKDF). Na, iš tie­sų gal­būt rei­kė­tų ap­ri­bo­ti tam tik­rus plo­tus, gal­būt tan­ku­mą pa­si­žiū­rė­ti. Iš tie­sų tai ne­tu­rė­tų bū­ti ma­si­niai da­ly­kai, nes iš es­mės dau­ge­lis žmo­nių vis dėl­to gy­ve­na kai­me ir jie tu­ri ne­to­lie­se miš­ką. Pro­ble­ma dau­giau su tais, ku­riuos li­ki­mas nu­bloš­kė šiek tiek to­liau, gy­ve­na mies­tuo­se ir pa­na­šiai, ku­rie ga­lė­tų iš tie­sų pri­si­dė­ti prie tam tik­ros pro­gra­mos. Man ši min­tis dar ki­lo dėl tam tik­rų lo­gis­ti­kos san­dė­lių, dėl ku­rių mes anks­čiau su ger­bia­muo­ju J. Ši­mė­nu svars­tė­me, kad gal­būt bū­tų ga­li­ma pa­da­ry­ti, pa­ska­tin­ti žmo­nes rink­ti nu­griu­vu­sius me­džius, tvar­ky­ti miš­kus, da­ry­ti lo­gis­ti­kos san­dė­lius ir tą me­die­ną pa­nau­do­ti. Tai, ma­nau, Vy­riau­sy­bės ak­tais tu­rė­tų bū­ti nu­spręs­ta kon­kre­čiai, kas, kiek, kur, ko­kios vie­to­vės, ma­ny­čiau, net­gi tiks­lin­ga bū­tų nu­ma­ty­ti pa­tį pro­jek­tą, kad tai ne­bū­tų koks nors ne­pa­reng­tas va­rian­tas. Es­ti­jo­je ma­čiau, kad la­bai stan­dar­ti­niai to­kie rąs­ti­niai na­mu­kai sto­vi ir joks kraš­to­vaiz­džio ga­di­ni­mas nė­ra.

PIRMININKAS. Klau­sia K. Dauk­šys.

K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, ger­bia­ma­sis pir­mi­nin­ke. Žiū­rė­ki­te, aš pri­ta­riu tam, kad bū­tų ga­li­ma sta­ty­ti. Bet aš taip pat klau­siu, jei­gu ta­ry­bi­niais lai­kas bū­tų lei­dę ko­lek­ty­vi­niuo­se so­duo­se sta­ty­tis nor­ma­lius na­mus, tai šian­dien ten bū­tų nor­ma­lus mies­tas iš­si­plė­tęs ir bū­tų vis­kas sa­vo vie­to­je. Tai ko mes čia da­bar miš­ke iš­si­dir­bi­nė­jam? Jei­gu ne­ga­li­me ten, kur drau­džia­mos te­ri­to­ri­jos, sta­ty­ti, tai ne­ga­lim, bet jei­gu ne­drau­džia­mos te­ri­to­ri­jos, tai ar na­mas, nors ir 100 kvad­ra­tų, tam miš­kui ža­lą pa­da­rys? Na, tai ko­dėl mes ir vėl to­kį fa­ri­zie­jiš­ką spren­di­mą no­ri­me pri­im­ti, 30 kvad­ra­tų - ga­li­ma, o 130 jau ne­be­ga­li­ma?

E. PUPINIS (TS-LKDF). Pa­čiam Vo­kie­ti­jo­je, kai dir­bu dar sa­vi­val­do­je, te­ko bū­ti, kai ūki­nin­kas ne­to­li na­mų miš­ke duk­rai pa­sta­tė na­mą ir nie­ko bai­saus ne­ma­to. Ta­čiau ma­nau, mū­sų są­mo­nė tu­ri su­bręs­ti. Bent jau leis­ki­me žmo­nėms, su­da­ry­ki­me ga­li­my­bę tvar­ky­ti miš­kus, kad tvar­ky­tų jie, na, ga­li­ma sa­ky­ti, ne nuo ra­tų, o bent įran­kius su­si­dė­tų kur nors pa­sta­tė­ly­je, gal­būt ga­lė­tų per­nak­vo­ti. Ma­nau, dis­ku­tuo­ti­nas va­rian­tas, sa­vai­me su­pran­ta­ma, tai dau­giau mū­sų tur­būt są­mo­nės ir ne­pa­si­ti­kė­ji­mo žmo­nė­mis klau­si­mas.

PIRMININKAS. R. A. Ru­čys.

R. A. RUČYS (TTF). Ger­bia­ma­sis pra­ne­šė­jau, ma­no klau­si­mas pa­na­šus į ko­le­gos Kęs­to, ko­dėl 30, o ne 40 ar 50 ten kvad­ra­tų? Ir ki­tas klau­si­mas. Jei­gu tu­ri ke­le­tą skly­pų, na, už de­šimt ki­lo­met­rų ar už pen­kio­li­kos ki­tas miš­ko skly­pas, kiek na­me­lių bus, ar vi­suo­se skly­puo­se bus ga­li­ma sta­ty­ti, ar tik­tai vie­noj vie­to­vėj?

E. PUPINIS (TS-LKDF). La­bai ačiū už klau­si­mą. Iš tie­sų ta dis­ku­si­ja vy­ko, kaip ir sa­kiau, ko­mi­te­te, ir žmo­nės, ku­rie to pra­šo, iš tie­sų dau­giau ir nu­si­tei­kę tvar­ky­ti miš­kus. Gal­būt kas nors ga­lė­tų at­mes­ti, kad gal ir tu­riz­mą ga­li­ma bū­tų vys­ty­ti to­kiu bū­du, ta­čiau jie nu­si­tei­kę tvar­ky­ti. Tai jie ir tei­kia, mes juos iš­klau­sėm.

Dėl an­tro klau­si­mo. Ma­nau, tei­sės ak­tuo­se tai tu­rė­tų bū­ti nu­sta­ty­ta. Ma­ny­čiau, kad tu­rė­tų bū­ti tam tik­ra te­ri­to­ri­ja, kad ne­iš­ei­tų taip, kad gal­būt la­bai ma­žą skly­pą spe­cia­liai įsi­gi­jus, kaip da­bar yra su ūki­nin­kais, iš­kreip­ti vi­so­kie vaiz­dai, kad tam­pa spe­cia­liai ūki­nin­ku, kad ga­lė­tų sta­ty­ti... Tai yra ne­tei­sin­ga, ne­lo­giš­ka ir, ma­ny­čiau, tu­rė­tų spręs­ti Vy­riau­sy­bė sa­vo tei­sės ak­tais.

PIRMININKAS. J. Ši­mė­nas.

J. ŠIMĖNAS (TS-LKDF). Šių įsta­ty­mo pa­tai­sų tik­tai ne­rei­kia vals­ty­bi­nių miš­kų urė­di­joms, nes joms ne­rei­kia ko nors sau­go­ti. Jos tu­ri lai­ki­nus san­dė­lius ir vis­ką iš­spren­džia sa­vo ruož­tu. Taip pat abe­jo­ju, ar jų rei­kia pri­va­čių miš­kų sa­vi­nin­kams. Bet čia yra klau­si­mas, ku­rį iš­kė­lė K. Dauk­šys, ar iš tik­rų­jų rei­kia leis­ti ga­li­my­bę žmo­nėms miš­kuo­se įsi­kur­ti. Ma­no klau­si­mas bū­tų toks: jei­gu mes pa­ra­šy­tu­me, kad miš­kų ma­sy­vuo­se tik­rai mes nie­ko ne­tu­ri­me leis­ti sta­ty­ti, nes ten su­si­ję su in­fra­struk­tū­ra ir taip to­liau, bet jei­gu tai yra pa­lau­kės? Jei­gu, kaip jūs sa­kė­te, kar­je­rai bu­vu­sie­ji ir pa­na­šiai, tai gal mes iš tik­rų­jų... Ar ne­ver­ta nu­ma­ty­ti kon­kre­čias są­ly­gas, kur ir ko­kiems tiks­lams.?

E. PUPINIS (TS-LKDF). Ma­nau, kad jū­sų ko­mi­te­tas tą ir pa­da­rys. Ko ge­ro, vis tiek jūs dau­giau esa­te įsi­gi­li­nę. Mes pri­si­dė­si­me prie to svars­ty­mo, žiū­rė­sim. Pra­si­dės svars­ty­mas, gal­būt dar teik­si­me ir sa­vo siū­ly­mų. Ma­ny­čiau, kad taip, tu­rė­tų bū­ti nu­sta­ty­tos tam tik­ros vie­tos, te­ri­to­ri­jos, kad iš tie­sų ne­bū­tų to skver­bi­mo­si į miš­kus. Ma­nau, kad ir pa­tys žmo­nės ne­no­rės į tuos miš­kus skverb­tis, nes iš tie­sų tai yra ir sau­gu­mo rei­ka­lai. Pa­si­sta­ty­ti miš­ke ar­ba ma­to­mo­je nuo kai­mo pu­sė­je yra du skir­tin­gi da­ly­kai.

PIRMININKAS. Pas­ku­ti­ny­sis klau­sia L. Ker­na­gis.

L. KERNAGIS (KPF). Ačiū, pir­mi­nin­ke. Mes į sa­vo frak­ci­ją taip pat bu­vo­me pa­si­kvie­tę į sve­čius ir Pri­va­čių miš­kų aso­cia­ci­jos at­sto­vą, ir mi­nis­te­ri­jos at­sto­vą. Pa­grin­di­niai nuo­gąs­ta­vi­mai frak­ci­jos na­rių bu­vo to­kie, kad jei­gu pa­sta­tys na­mu­ką, tai bus rei­ka­lin­gas iki jo ke­lias, po to rei­kės elek­tros, po to rei­kės tu­a­le­to ir taip to­liau, ir taip to­liau. Iš to 30 kvad­ra­tų na­mu­ko au­to­ma­tiš­kai dėl vi­sos ben­dros in­fra­struk­tū­ros pra­dės kaž­kas aug­ti. Aš iš es­mės ir­gi ne­su prie­šas to, aš esu už, bet, kad nu­ra­min­tu­me frak­ci­jos na­rius, ko­kie bū­tų ar­gu­men­tai, kad tai ne­įvyks? Es­ti­jo­je ma­čiau, kad jie dau­giau pa­miš­kė­se sta­to tuos na­mu­kus. Kaip bus Lie­tu­vo­je? Ačiū.

E. PUPINIS (TS-LKDF). Ma­nau, kad Lie­tu­vo­je taip pat bus, bet šiek tiek... Man taip pat tas klau­si­mas dėl tu­a­le­tų. Kas vis dėl­to ge­riau - ar tu­a­le­tas, aš iš­vis be tu­a­le­to? Tai čia vėl­gi toks re­to­ri­nis klau­si­mas. Ma­ny­čiau, kad, sa­vai­me su­pran­ta­ma, tie de­ri­ni­mai tu­rės bū­ti da­ro­mi su miš­kų urė­di­jo­mis, su vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jom, ir tas pro­ce­sas tu­rės bū­ti kon­tro­liuo­ja­mas.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju ger­bia­ma­jam pra­ne­šė­jui, dė­ko­ju ko­le­goms, kad kan­triai jū­sų iš­klau­sė ir...

E. PUPINIS (TS-LKDF). Ly­din­ty­sis... Ly­din­ty­sis prak­tiš­kai apie tą pa­tį, tik Že­mės įsta­ty­mas.

Ger­bia­mie­ji ko­le­gos, tai ar mes ga­lė­tu­me ben­dru su­ta­ri­mu pri­tar­ti ir pa­leis­ti... (Bal­sai sa­lė­je) Taip, yra siū­ly­mas bal­suo­ti pas­ku­ti­nį kar­tą. Re­gist­ruo­ja­mės ir bal­suo­ja­me. Kas pri­ta­ria 1-15a, 1-15b klau­si­mams po pa­tei­ki­mo, bal­suo­ja už, kas ma­no ki­taip, bal­suo­ja ki­taip.

Bal­sa­vo 30 Sei­mo na­rių: už - 22, prieš - 1, su­si­lai­kė 7. Po pa­tei­ki­mo abiem pro­jek­tams yra pri­tar­ta. Pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas - Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tas. Pa­pil­do­mo nė­ra siū­lo­ma. (Bal­sai sa­lė­je) Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas bet ko­kiu at­ve­ju tu­rė­tų bū­ti. J. Ši­mė­nas.

J. ŠIMĖNAS (TS-LKDF). Aš gal­vo­ju, kad pa­grin­di­nis tu­rė­tų bū­ti Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas. (Bal­sai sa­lė­je)

PIRMININKAS. Ger­bia­mie­ji ko­le­gos, ar yra... Ma­nau, kad pa­si­gir­do pa­lai­kan­čių šį pa­siū­ly­mą. Bal­suo­jam, bus pa­pras­čiau. Kas už Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tą, bal­suo­ja už, kas už Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tą, bal­suo­ja prieš. Al­ter­na­ty­vus bal­sa­vi­mas. Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tas - už, Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas - prieš. Bal­suo­jam, ko­le­gos. (Bal­sai sa­lė­je)

Bal­sa­vo 27 Sei­mo na­riai: už, tai yra už Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tą, - 12, prieš - 15. Pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas - Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas, pa­pil­do­mas - Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tas. Su­ta­riam, ko­le­gos? Svars­ty­mo da­ta - bir­že­lio 29 d.

Ger­bia­mie­ji ko­le­gos, ką tik re­gist­ra­vo­mės. Lin­kiu jums ge­ro sau­lė­to sa­vait­ga­lio, ge­ros nuo­tai­kos. Iki pa­si­ma­ty­mo ki­tą sa­vai­tę ple­na­ri­niuo­se po­sė­džiuo­se.

Va­ka­ri­nis ple­na­ri­nis po­sė­dis baig­tas.

 

* Santrumpų reikšmės: DPF - Darbo partijos frakcija; KPF - Krikščionių partijos frakcija; LCSF - Liberalų ir centro sąjungos frakcija; LSDPF - Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF - Liberalų sąjūdžio frakcija; MSG - Mišri Seimo narių grupė; TPPF - Tautos prisikėlimo partijos frakcija; TS‑LKDF - Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF - frakcija „Tvarka ir teisingumas".