Naujienos

2011 - 04 - 18

Specialistas pataria: kaip neapsinuodyti bobausiais

Kaip teisingai paruošti pavasarinius grybus bobausius, kad neapsinuodyti- portale valstietis.lt 2010-05-15 pataria  gydytojai toksikologai Laima Gruzdytė ir Raimundas Purvaneckas.
Specialistai sako, kad bobausiai, nors ir labai kvapnūs, yra nuodingi grybai – juose esanti veiklioji medžiaga giromitrinas sukelia apsinuodijimą. Apsinuodijus pradeda pykinti, pūsti vidurius, gali kamuoti pilvo skausmai, žmogus vemia. Juos pajutus būtina kreiptis į specialistą. Mat uždelsus giromitrinas gali pažeisti kepenis, o tada pradėti vystytis gelta, kepenų nepakankamumas. Be to, į organizmą patekęs didelis šio nuodo kiekis pakenkia kraujui, t. y. jis mažiau prisotinamas deguonimi. Dėl to gali sutrikti širdies ritmas ir veikla. Įtarus apsinuodijimą grybais, žmogus paprastai guldomas į ligoninę. Suvalgius bobausių, apsinuodijimo požymiai dažniausiai atsiranda po 5–12 valandų. Bet užvalgęs bobausių žmogus gali puikiai jaustis ir dvi paras. Svarbu žinoti, kad nuodingas ne tik grybas, bet ir garai, kurie atsiranda bobausius verdant. Jų prisikvėpavus, apsinuodijimo požymiai pasireiškia po 8–12 valandų. Tinkamai paruoštus bobausius valgyti galima. Juos reikia virti tris kartus po penkias minutes, kaskart vis švariame vandenyje. Virimo vandenį reikia nupilti. Nukoštų grybų plauti nebūtina. Taip išvirtus bobausius drąsiai galima ruošti pagal savo skonį. Beje, bobausių sultinio valgyti negalima, nes grybus verdant į vandenį išsiskiria visi nuodai.

Bobausius galima ir kitaip „nukenksminti“. Suverkite ant siūlo ar virvelės ir pakabinkite skersvėjų košiamoje vietoje. Iš kumščio dydžio grybo po pusės metų liks tik grybukas, tačiau jame nebebus ir „nuodų“. Išdžiovintus bobausius galima sumalti ir naudoti kaip prieskonius. Svarbu: veiksmingas tik šitoks nuodingųjų grybų džiovinimo būdas.