Naujienos

2010 - 03 - 05

Prof.A.Stanaitis: Romintos giria - įdomus lankytinas objektas

prof.Algirdas STANAITISTurime nemaža atvejų, kada natūrali gamtinė sistema: ežeras, upės slėnis, miškas administracinių ribų suskaidomas į dalis. Kyla sunkumų objekto raidai ir apsaugai. Tokioje padėtyje yra ir Romintos sengirė, patekusi į trijų valstybių teritoriją. Giria plyti į vakarus nuo Vištyčio ežero Baltijos aukštumų ruože, kuris Kaliningrado srityje vadinamas Vištyčio, o Lenkijos ribose – Suvalkų aukštuma. Jos plotas apie 360 km2. Iš rytų, nuo Vištyčio ežero į vakarus tęsiasi 30 km, o iš pietų į šiaurę - vidutiniškai 15 km. Romintos giria - tai senovėje šioje vietoje buvusių sunkiai įžengiamų miškų reliktas, išlikusi dėl susidariusios palankios geopolitinės aplinkos, - "Tėviškės gamtos" vasario mėn. numerio puslapiuose pasakoja prof.Algirdas Stankaitis.

Profesorius rašo, kad Romintos giria, esanti prie pat Lietuvos sienos, įdomi tiek gamtiniu, tiek istoriniu požiūriu. Ji primena mums ne tik buvusius medžioklės malonumus. Giria  susijusi su etninių žemių praradimais ir jos gyventojų kovų dėl išlikimo momentais.

Praeityje didžiulis vientisas miško masyvas ošė baltų genčių - prūsų, bartų, nadruvių - gyvenamojoje erdvėje. Jau senieji prūsai girią laikė šventa, I-II a. joje buvo atliekamos aukojimo apeigos, degė amžinoji ugnis. Ant didžiausio kalno, apsupto pelkynų ir mažesnių kalvelių, stovėjo Prūsų Romuva.

Po šimtametinių kovų kryžiuočiams užgrobus šį kraštą, čia buvo ordino valdovų, o vėliau Prūsijos karalių ir Vokietijos imperatorių medžioklės plotai, jų poilsio vieta. Ištisus šimtmečius Romintos giria Europoje garsėjo turtingais medžioklės plotais, traukė garsius medžiotojus. Giria, kaip vieninga ekologinė sistema, nebuvo suskaidyta valstybinių sienų. Padėtis pasikeitė po Antrojo pasaulinio karo. Nustatant naują sieną, vientisas miško masyvas beveik tiesia linija padalintas tarp naujų ribų Lenkijos ir sukurtos Kaliningrado srities (Rusijos Federacija). Didesnioji šiaurinės girios dalis (maždaug du trečdaliai) atiteko Rusijai, kiek daugiau kaip vienas trečdalis – Lenkijai. Lietuvai priklauso tik nedideli rytiniai girios pakraščiai prie Vištyčio ežero.
 

 

Visą prof.Algirdo Stanaičio straipsnį  "Romintos giria - įdomus lankytinas objektas" skaitykite čia ...>>>