Naujienos
ŽŪM:Žalioji knyga ragina Lietuvos kaimo ateitį kurti kartu
Siekiant išgryninti principinius valstybės siekius bei vertybines nuostatas formuojant kaimo politiką šalyje pirmą kartą parenga Žalioji knyga “Lietuvos kaimo ateitis”. Pareikšdami savo nuomonę joje pateiktais klausimais šalies gyvetojai gali tapti savo šalies kaimo vizijos kūrėjais,- informuoja www.zum.lt
Parengta pirmą kartą
Keli atkurtos Nepriklausomybės dešimtmečiai neatpažįstamai pakeitė Lietuvos kaimą. Privataus žemės ūkio sektoriaus įsitvirtinimas, modernizacija, pažangių technologijų, mokslo žinių diegimas, aplinkosaugos ir kraštovaidžio gerinimas, dėmesys žemės ūkio produktų kokybei, žmonių bendruomeniškumo augimas, gyvenimo kokybės gerėjimas – tai vis akivaizdūs Lietuvos kaimo raidos pokyčiai, kuriais grindžiamas kelias kitų Europos sąjungos šalių kaimo gerovės link.
Tačiau gyvenimas nestovi vietoje. Netrukus bus formuojama Lietuvos kaimo raidos strategija po 2013 metų. Norėdama priimti teisingiausius sprendimus dėl kaimo plėtros krypčių, maksimaliai panaudoti kaimui atsiskleidžiančias galimybes Vyriausybė ketina įsiklausyti į visų Lietuvos žmonių nuomonę. Todėl Žemės ūkio ministerija kartu su Agrarinės ekonomikos institutu pirmą kartą šalyje parengė Žaliąją knygą ,,Lietuvos kaimo ateitis“.
„Norint maksimaliai panaudoti kaimui atsiskleidžiančias galimybes, turi būti sutelktos visų mūsų žinios ir entuziazmas. Ar po 10-20 metų situacija iš tikro taps palanki Lietuvos kaimui, labai priklauso nuo to, kiek kaimo politikos sprendimai atitiks visuomenės lūkesčius, jos turimą ateities kaimo viziją“,- leidinio „Žodyje skaitytojui“ rašo Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.
Tad šia knyga pradedamos konsultacijos su visais darnia Lietuvos kaimo raida suinteresuotais piliečiais, ministerijų, savivaldos institucijų atstovais. Jie kviečiami įsitraukti į viešas diskusijas apie svarbiausias kaimo žmonių problemas, teikti siūlymus, kaip sukurti efektyvią ekonominę ir socialinę žemės ūkio ir kaimo politiką.
Klausimynas visuomenei
Pristatydama leidinį Kaimo reikalų komitete Agrarinės ekonomikos instituto direktorė dr. Rasa Melnikienė pažymėjo, kad Žalioji knyga "Lietuvos kaimo ateitis" parengta siekiant suformuoti Lietuvos kaimo ateities viziją, nustatyti valstybės siekius bei vertybines nuostatas, formuojant kaimo politiką ir suderinti mūsų šalies nacionalinius interesus su ES taikomomis kaimo politikos priemonėmis.
Žemės ūkio ministerijos vyriausioji patarėja dr. Virginija Žoštautienė sakė, kad pagrindinis Žaliosios knygos uždavinys – su plačiąja visuomene aptarti knygoje iškeltas problemas ir pasiūlyti galimus problemų sprendimo būdus.
„Žemės ūkio ministerija labai daug dirba su žemdirbiais ir žemdirbių nevyriausybinėmis organizacijomis, tačiau kaimo problemos apima kur kas didesnį sričių spektrą. Ne visi kaimo plėtros dalyviai - bendruomenės, verslininkai, kaimo mokytojai, bibliotekininkai, medicinos ir kiti darbuotojai, taip pat miestiečiai, turi galimybę išsakyti savo nuomonę dėl kaimo raidos tolimesnės vizijos. Dabar jiems suteikiama tokia proga. Žaliojoje knygoje pristatomos naujausios kaimo politikos idėjos ir pagrindiniai ateities iššūkiai Lietuvai, taip paskatinant suinteresuotus asmenis ar organizacijas pareikšti savo nuomonę ir pasidalyti turima informacija, žiniomis, patirtimi“,- aiškino V.Žoštautienė.
Vyr.patarėja pabrėžė, kad atsakymų į Žaliosios knygos klausimus laukiama ne tik iš žemdirbių, kaimo visuomeninių organizacijų ir čia veikiančių valstybinių institucijų darbuotojų, bet ir iš iki šiol retai į kaimo politikos sprendimų procesą įtraukiamų miesto gyventojų, klausiant jų nuomonės apie kaimo politikos naudą vartotojui.
Rengs viešas diskusijas
Pasak patarėjos, ministerija planuoja surengti kelis didelius renginius, kuriuose bus išklausyti skirtingų socialinių grupių atstovai. Jaunimo bus klausiama, kokią jie mato kaimo perspektyvą, kodėl daugelis nenori likti gimtinėje, kelia sparnus, žvalgosi į didmiesčius ar net kitas šalis. Ką reikėtų daryti, kad situacija keistųsi, kad jaunas žmogus su pasididžiavimu galėtų pasakyti, kad gyvena kaime.
Diskutuoti apie jiems aktualias problemas bus kviečiami ir pagyvenę žmonės, žemdirbiškų, bei minėtų kitų profesijų atstovai. Tokių pokalbių tikslas – leisti žmonėms išsidiskutuoti, kaip sukurti tokią žemės ūkio ir kaimo politiką, kuri padėtų Lietuvai atskleisti savo stiprybes ir savitumą bei gauti iš jų ekonominės ir socialinės naudos.
Visa ciklą viešų diskusijų surengs ir Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas.
„Įsiklausysime į visų kaimo ir miesto gyventojų, valstybinių, savivaldos organizacijų nuomonę, surinksime gerąją jų patirtį. Diskusijų su visuomene pagrindu bus nustatytos pagrindinės kaimo raidos kryptys ir perspektyvos po 2013 metų, kurias planuojama svarstyti Seime šių metų IV ketvirtyje“,- sakė vyriausioji patarėja.
Knygos struktūra
Žaliąją knygą ,,Lietuvos kaimo ateitis“ sudaro 6 dalys. Atskirose knygos dalyse aptariama, kaip suderinti Lietuvos nacionalinius interesus su ES taikomomis kaimo politikos priemonėmis, kokie įvairių Lietuvos kaimo gyventojų grupių interesai turėtų būti svarbiausi, kad būtų užtikrintas visos kaimo bendruomenės gyvenimo kokybės gerėjimas, kaip Lietuvos žemdirbiai yra pasirengę pereiti nuo pasiūlos į paklausą orientuotą verslą, keliama kaimui aktuali kartų kaitos problema ir kt. Kiekvienos dalies pabaigoje pateikiami klausimai visuomenei.
Visą Žaliąją knygą perskaityti ir daugiau informacijos rasti galima Žemės ūkio ministerijos tinklalapyje www.zum.lt.
Konsultacijų su visuomene procesas truks iki 2010 m. birželio 30 d. Asiliepimų, pasiūlymų dėl kaimo problemų galimų sprendimų Žemės ūkio ministerija laukia el.paštu zaliojiknyga@zum.lt .
Žemės ūkio ministerijos informacija
2010-02-22