Naujienos
* Medienos kainų kritimo Lietuvos rinkoje nepastebima
Dalius Simėnas , VŽ, 2005 02 07
Miškininkai konstatuoja, kad praėjus mėnesiui nuo uragano Ervino nei medienos pertekliaus, nei didelio kainų kritimo Lietuvoje nėra. Mediena matyt pigs pavasarį, tad specialistai miško savininkams, svarstantiems, parduoti ar ne, pataria tai padaryti artimiausiu metu. O tiems, kurie neskuba, rekomenduoja ją palaikyti bent metus, kol rinkoje nebeliks medienos pertekliaus.
Algis Gaižutis, Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos pirmininkas, sako, kad laukto medienos pigimo, išskyrus popiermedį, kol kas nėra.
"Kainos dar gana geros ir jos kurį laiką išsilaikys. Problemų galbūt bus pavasarį, kai reikės skubiai realizuoti medieną", - aiškina jis.
Karlas Bernehaimas (Carl Berneheim), Klaipėdoje veikiančios medienos prekybos bendrovės "Cebeco Timber" vadovas, tiems miško savininkams, kurie gali laukti, pataria neskubėti parduoti miško bent jau metus, kol į rinką grįš įprasta pasiūlos ir paklausos pusiausvyra.
VŽ primena, kad š.m. sausio 8-9 d. per Baltijos šalis ir Skandinaviją praūžęs uraganas Ervinas smarkiai išlaužė eglynus bei pušynus. Skaičiuojama, kad daugiausia nuostolių patyrė Švedijos miškų savininkai, čia [pietinėje Švedijos dalyje] išversta trejų metų kirtimo norma [šio regiono]. Taip pat smarkiai nukentėjo kaimyninė Latvija, čia audra išguldė maždaug vienų metų kirtimo normą.
Latvijoje – švediškas medis
Latvijoje medienos pasiūla jau viršija paklausą. Tai mūsų miškininkus verčia kiek nerimauti.
Aidas Pivoriūnas, privačių girininkijų tinklo "Jungtiniai miškai" pardavimo direktorius, sako, kad Latvijoje pradėjo pigti spygliuočių rąstai, maždaug po 1 LVL (5 Lt) kasdien.
"Į Latviją pradėjo plaukti švediška mediena, į Lietuvą kol kas dar ne, - sako p. Pivoriūnas. - Latvijoje už eglinius rąstus anksčiau mokėta 210 Lt/m3, o dabar – 180-190 Lt/m3."
Ponas Gaižutis ramina, kad sukauptą medieną skandinavai sieks naudoti vietos pramonei. Tai jis tvirtina remdamasis pokalbiais su Skandinavijos miškininkais.
"Didelių kiekių iš Švedijos neprognozuoju,- sako p. Gaižutis. - Švedai rengiasi per trejus metus susitvarkyti su vėjavartomis ir medieną naudoti savo reikmėms."
Kainas palaiko Lenkija
Ričardas Kvekšas, UAB "Ekomediena" komercijos direktorius, tvirtina, kad popiermedžio kainos smukimą apie 40% dabar kompensuoja jo eksportas į Lenkiją. Ši eksporto kryptis buvo kiek apmirusi, nes pernai rudenį rekordiškai brangus medienai ją labiau apsimokėjo parduoti latviams ir švedams.
"Lietuviai eksportuoja medieną į Lenkiją, tai palaiko kainas ir čia. Dabar ir mūsų įmonė atnaujino eksportą į šią šalį", - sako jis.
Ponas Kvekšas pasakoja, kad po uragano rąstai Latvijoje pigo maždaug 3 LVL/m3 (15 Lt), tačiau jis tai sieja ne su galimu švediškos medienos plūstelėjimu, o su psichologiniu šoku, kurį patyrė rinka po uragano.
"Uraganas visiems sukėlė stresą", – aiškina p. Kvekšas.
Medieną perkantieji Baltarusijoje ir Rusijoje ir ją eksportuojantys į JAV bei Didžiąją Britaniją teigia, kad uraganas jų veiklai įtakos neturėjo.
"Mes neperkam iš tų vietų, kur praūžė uraganas. Tad mūsų tai nepalietė", - sako Arūnas Kuodys, UAB "Ochoco Lumber" komercijos direktorius.
Pramonei medžio trūksta
Pramonės atstovai tvirtina, kad medienos jiems dar trūksta.
"Paklausa šiuo metu didžiulė, kadangi mediena neapsirūpinusi pramonė. Didėja malkų paklausa, jas superka plokščių gamintojai ir bioenergetikai", - aiškina asociacijos vadovas.
Ponas Gaižutis pasakoja, kad gamybą vėl atnaujino dėl medienos trūkumo neseniai ją stabdžiusios medžio plokščių gamintojos "Girių bizonas" ir "Klaipėdos mediena". Tai leido padaryti į šalį grįžę žiemiški orai.
Pasak p. Gaižučio, dabartinė opesnė problema yra transporto ir kirtėjų trūkumas: transportui numatyti krovinio svorio apribojimai, o dalis medkirčių išvyko tvarkyti Švedijos miškų. Tačiau, pasak jo, šias bėdas šalies miškininkai sprendžia kooperuodamiesi su latviais, šie ir transporto, ir darbo jėgos parūpina.