Naujienos
*MOKSLAS: geoinžinerijos priemonėmis sukurti dirbtiniai medžiai kovos su šylančiu klimatu
Kaip 2009-08-28 informuoja nacionalinio transliuotojo naujienų portalas lrt.lt, remdamasis tarptautine naujienų agentūra BBC, mokslininkai- inžinieriai tvirtina,kad per artimiausius 10–20 metų priprasime prie miškų iš 100 tūkst. dirbtinių medžių.
Pasak tyrėjų iš Mechaninės inžinerijos instituto (IMechE, D. Britanija), kurie išanalizavo bei atrinko 3 svarbiausias geoinžinerijos technologijas, be geoinžinerijos kovoti su šylančiu klimato „bus neįmanoma“.
|
Dirbtiniai medžiai būtų panašūs į jūrinius konteinerius
Dirbtiniai medžiai pasirinkti dėl to, jog jų kūrimas jau pasiekė prototipo stadiją.T. Foxas BBC teigė, kad „dirbtinių medžių kūrimas jau pasiekė prototipo stadiją, o pati technologija, medžių sudedamosios dalys bei automatika yra labai pažangios“.„Dirbtiniai medžiai gali per reliatyviai trumpą laiką būti pradėti gaminti masiškai“, – pridūrė jis.
![]() |
IMechE nuotr. |
Anot T. Foxo, dirbtinis medis turėtų būti panašus į jūrinį krovinių konteinerį bei, lyginant su tikrais medžiais, anglies dvideginio iš atmosferos galėtų išsiurbti tūkstančius kartų daugiau.
![]() |
IMechE nuotr. |
Antra mokslininkų išskirta geoinžinerinė technologija yra vadinamieji „dumbliais paremti fotobioreaktoriai“ (ang. algae based photobioreactors), įtaisyti pastatuose.
Šie reaktoriai turėtų susiurbti anglies dvideginį, atsirandantį fotosintezės metu.
Mokslininkų išskirta trečioji technologija, atspindėdama saulės spindulius atgal į kosmosą, turėtų sumažinti saulės keliamą radiaciją. Pasak mokslininkų, paprasčiausias būdas tai padaryti – statyti specialius pastatų stogus.
Kaip praneša BBC, visas išskirtas technologijas būtina tobulinti bei į jas investuoti 10 mln. svarų sterlingų. Šios lėšos turėtų būti nukreiptos apskaičiuoti technologijų efektyvumą, riziką bei kaštus.
Daugelis pasaulinį atšilimą tyrinėjančių mokslininkų teigia, kad pasauliui liko apie keli dešimtmečiai, kol į atmosferą išmetamo anglies dioksido sukeliamos problemos taps nebesuvaldomos. Anot jų, geoinžinerija Žemės gyventojams galėtų suteikti papildomo laiko, tačiau būtina mažinti į atmosferą išmetamas dujų emisijas.
Mokslininkai išskiria dvi geoinžinerijos rūšis. „Pirmoji kategorija stengiasi atšaldyti planetos klimatą. Bėda ta, kad šios priemonės tik užmaskuoja problemą“, – aiškina Nemas Vaughanas iš Rytų Anglijos universiteto. „Kitas geoinžinerijos tipas stengiasi mažinti anglies dvideginio kiekį atmosferoje“, – sako mokslininkas.