Naujienos

2009 - 08 - 25

* PATARIMAI: Ką daryti, kad mediniai gaminai būtų kuo ilgaamžiškesni

 Ką daryti, kad medinės tvoros ar terasos grindys būtų kuo ilgaamžiškesnės, kaip jas paruošti rudeniui?- tem1 nagrinėja  dienraščio "Lietuvos rytas" korespondentas  Tautvydas KONTRIMAVIČIUS 2009-08-25 publikuojamame straipsnyje "Saugodami medieną, apsaugosime ir save"
****************
Kviečiame susipažinti:

Šiuolaikinės priemonės medienos išvaizdai išsaugoti ir amžiui pailginti gali padėti susikurti sveiką ir jaukią būsto aplinką, jeigu jos - ne lėtai sklindantys nuodai.

Medis šalia žmogaus gyvena du gyvenimus: kol augalu žaliuoja ir kol jo mediena žmogui naudinga išlieka. Ultravioletiniai saulės spinduliai, drėgmė ir mikroorganizmai bei kitokie medienoje įsikūrę gyviai - štai trys didžiausi priešai, trumpinantys antrąjį medžio amžių ir paverčiantys medienos gaminį tik laužavietės vertu medgaliu.

Patirtis ne visuomet naudinga

Ką darydavo mūsų protėviai, kad medienos - svarbiausios jų statybinės medžiagos - amžius būtų kuo ilgesnis? Pirmiausia kirsdavo ir naudodavo tik „miegantį" - žiemos įšalo sukaustytą medį, nes žinojo, kad jo mediena bus tvirtesnė.

Be to, tuoj pat nulupdavo žievę, kad medis kuo greičiau džiūtų ir kietėtų pačios jauniausios paviršinės jo rievės. O jei norėdavo dar ilgiau jį išlaikyti, kad rąstas nepūtų net ir į žemę įkastas ar saulei ir lietui šoną atsukęs, - liepsna apdegindavo jo šonus, nes apanglėjęs kur kas ilgiau išlieka.

Deja, praėjusiame amžiuje labiau paplito kitokios medžio apsaugos priemonės: medieną imta taip įmirkyti, kad ji dešimtmečius išliktų nei gyva, nei mirusi, žmogui tarnaudama. Geležinkelio pabėgiai ar ryšio linijų atramos ilgą laiką gamintos iš tokios medienos, kuri po apdorojimo išlikdavo sveika dar tiek pat laiko, kiek ir medis augęs.

Žinau vieną gyvenamąjį namą, kuris pastatytas iš „niekada nesupūvančių" senų pabėgių. Jame ir po 30 metų jaučiamas tų pabėgių mirkalo kvapas, kurio neįstengia nustelbti jokie kiti buities kvapai.

Apsauga turi likti nematoma

„Kai renkamės priemones buityje naudojamos medienos amžiui ilginti, reikia pagalvoti ir apie tai, kaip tos priemonės veiks mus pačius", - perspėjo bendrovės „Esspo" vadybininkas Gintaras Barčys.

Impregnantais įgirdyti lauko baldai skirti ne tik pažiūrėti - paprastai ant jų dedamas maistas, juos liečia nuolat rankų neplaunantys vaikai. Specialistai sutaria: geras impregnantas - toks, kurio nejauti ir nepastebi, bet jis medį saugo.

Jei nuo impregnuoto medienos paviršiaus vis dar sklinda nemalonus cheminių medžiagų kvapas, tai liudija, kad mediena dalijasi su aplinka tuo, kas buvo panaudota kaip jos kenkėjų žudymo priemonė.

Priemonės sukuria barjerą

Todėl šiuolaikiniai medienos impregnantai draugiški aplinkai: ne naikina tai, kas gyva ir kenkia medienai, o tiesiog sukuria tarsi barjerą, už kurio mediena lieka saugi, nes kenkėjams ta zona tiesiog nebetinka.

Medienai impregnuoti naudojamas jau pamirštas natūralus vaškas, linų sėmenų aliejus, įvairios gamtoje esančios rūgštys, pirmiausia - skruzdžių rūgštis.

Rezultatus ir sąžinė lemia

Tiesa, renkantis impregnantą nereikia pervertinti jo galimybių. Apsaugos priemonės geriausiai veikia, kai naudojamos ką tik apdirbtai ir gerai išdžiovintai, ne drėgnesnei nei 20 proc., medienai įgirdyti.

„Medienos impregnavimas visada yra tik prevencinė priemonė, nes atkurti pažeistos medienos nebepavyks", - tikino G.Barčys.

Kaip geriau impregnuoti medieną namų sąlygomis - tepti, voluoti ar purkšti? Pasak specialisto, tai neturi jokios reikšmės. Svarbu, kad darbas būtų atliktas sąžiningai.

Pirmą kartą 2-3 kartus įgirdyta impregnantu mediena neturi likti pamiršta. Jei ją veikia saulė ir drėgmė, ne rečiau kaip kas antrus metus verta impregnuoti ją dar kartą.

Taip prižiūrimas medienos paviršius ilgiausiai išlieka nekintantis.

Pasikliovus pirminiu impregnavimu, po kelerių metų saulės spinduliai suardo, lietus išplauna iš medienos vadinamąjį „betoną" - ligniną, kuris skirtingoje medienoje sudaro nuo 15 iki 40 proc. jos tūrio.

Atkurti taip išretėjusios medienos nepavyks, o ją konservuoti bus nepalyginti brangiau.

Pavojingiausia - saulė

„Geras impregnantas - kaip vaistai medžiui: jis apsaugo nuo mikrobiologinės korozijos ir veikia vien tik tas užkrato daleles, kurios kelia pavojų medienai", - aiškina bendrovės „Almarūno prekyba" vadybininkas technologas Rolanas Miškinis.

Jam tenka įtikinėti klientus, kad su viena išsirinkta medienos apsaugos priemone šie namuose niekaip neišsivers.

Ten, kur impregnuotus medienos gaminius nuolat lies žmogaus rankos, jis siūlo verčiau naudoti linų sėmenų aliejaus ar bičių vaško pagrindu pagamintus natūralios kilmės impregnantus, tačiau kitur galima rinktis ir pigesnes ar specialios paskirties priemones.

R.Miškiniui suprantamas žmonių noras išsaugoti medienos gaminius tokius, kokie jie būna nauji, net ir natūralios spalvos. Impregnuoti juos apsaugant nuo drėgmės ir mikroorganizmų būtų nesunku, bet apginti nuo ultravioletinių saulės spindulių poveikio beveik neįmanoma.

„Nuo saulės medieną apsaugo tik spalvinti impregnantai, todėl sukurti spalvotą medienos tekstūrą kol kas yra neišvengiama išeitis", - sakė specialistas.

Tiesa, ir Lietuvoje neseniai imta prekiauti specialiu bespalviu impregnantu, skirtu natūraliai medienai nuo saulės spindulių ginti.

Šio impregnanto veiklioji medžiaga yra nanodalelės - miniatiūriniai kristalai, kurie yra nematomi, bet laužia pražūtinguosius spindulius ir garantuoja ilgą iš pažiūros natūralios medienos amžių.

Penkis kartus įtepa pjūvius

Opiausia medienos vieta - pjūvio vietos, galai. Neatsitiktinai net ir senosiose trobose rąstų galai būdavo labiausiai saugomi - apkalami lentelėmis, kad jų nedegintų saulė, neplautų lietus.

Impregnantais medienos galus reikia įgirdyti ne mažiau kaip 5 kartus. Specialistai pataria juos impregnuoti bespalviu impregnantu net nelaukiant, kol mediena bus panaudota buityje ar nuspręsta, koks atspalvis medienos gaminiams bus suteiktas.

* * *

Vanduo - pirmiau nei aliejus

* Kiekvieną medienos impregnantą sudaro skiediklis ir jame ištirpintos veikliosios medžiagos.

* Vanduo yra vienas skvarbiausių skiediklių, be to, jis draugiškas aplinkai. Vandens pagrindu sukurtais impregnantais galima impregnuoti tik naują ar panašiai impregnuotą medieną.

* Vandeniniai impregnantai pašiaušia medieną ir greičiau iš jos išsiplauna, tokią apsaugą dažniau tenka atnaujinti.

* Riebaliniu pagrindu ar su vašku sukurtos impregnavimo priemonės gali būti naudojamos paviršiams, apdorotiems vandeniniais impregnantais, apsaugoti ilgesnį laiką.

* Impregnanto išeiga, nurodyta instrukcijoje, galioja tik idealiam medienos paviršiui, o jei jis šiurkštesnis ar išvis neobliuotas, apsaugos priemonių gali tekti sunaudoti net dukart daugiau, kad rezultatas nenuviltų.