Naujienos

2009 - 08 - 20

* VU Ekologijos institutas: vilko juridinis statusas Lietuvoje – medžiojama rūšis

Kiekvieną vasarą respublikinėje ir regioninėje žiniasklaidoje sumirga publikacijos apie vilkų pjaunamus galvijus. Šiais metais skaitytojus šiurpino pranešimai ne tik apie ganyklose papjautus gyvulius, bet ir prie namų išpjautus kaimo gyventojų šunis. Apie tai, kad Vilniaus universiteto Ekologijos instituto specialistai siūlo griežčiau reguliuoti plėšrūnų skaičių, rašo naujienų portalas DELFI straipsnyje "Aplinkos ministerija svarstys mokslininkų pasiūlymus leisti sumedžioti daugiau vilkų".
*****************************
Kviečiame susipažinti:

Vilniaus universiteto Ekologijos institutas per paskutinį dešimtmetį atliko dvi apklausas, kurios rodo, kad visuomenės požiūris į vilkus yra neigiamas ir vis blogėja. Tačiau kartais klaidingai manoma, kad vilkai Lietuvoje yra saugoma rūšis.

Tarptautinės konvencijos, kurias yra pasirašiusi ir mūsų šalis, vilkų medžioklę draudžia, nes Europoje tai – nykstantys gyvūnai, tačiau Lietuvai daroma išimtis – vilkų populiacija gali būti reguliuojama, tačiau medžioklės terminai ir sumedžiojamų gyvūnų limitai yra riboti. Taigi, vilko juridinis statusas Lietuvoje – medžiojama rūšis.

Iki 2002 m. medžioklės sezonas truko nuo liepos 1 d. iki balandžio 1 d. Kvotų nebuvo, o kai kuriuose rajonuose už sumedžiotą vilką buvo mokama premija. 2002 metais buvo pakeisti medžioklės terminai: sezonas truko nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 1 d.,premijos nebuvo mokamos. 2005 metų pabaigoje medžioklės terminai pakeisti trečią kartą ir pirmą kartą įvesta kvota sumedžiojimui.

Medžioklės sezono trukmė – nuo gruodžio 1 d. iki balandžio 1 d., kvotos dydis – 20 vilkų. 2008 metams nustatyta 30 vilkų sumedžiojimo kvota, kuri įvykdyta iki sausio vidurio. Visais metais, kai vilkų medžioklei įvesta kvota, ji buvo įvykdyta gerokai anksčiau medžioklės taisyklėse numatyto termino– balandžio 1 d.

Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius yra įsitikinęs, kad ne visada plėšrūnų padaryti nuostoliai vilkams „nurašomi“ pelnytai. Jo manymu, vasaros pradžioje ir viduryje ganyklose dažniausiai siautėja sulaukėję šunys.

„Dabar jų stebima vis dažniau, tokie benamiai gyvūnai greitai buriasi į gaujas, kuriose įsigali šuniniams gyvūnams būdinga hierarchija ir ypač grupinės medžioklės instinktas. Be to, sulaukėję šunys yra drąsūs, pjauna grobį prie pat namų, net kiemuose, aptvaruose. Vilkai vengia bet kokio jiems nežinomo daikto, objekto, yra labai įtarūs“, – teigia S. Paltanavičius.

Vilniaus universiteto Ekologijos instituto direktoriaus pavaduotojo mokslui Lino Balčiausko manymu sulaukėjusių šunų egzistavimas, netoleruotinas, nes tai gresia ne tik biologinei įvairovei, bet kelia tiesioginį pavojų ir žmogui.

Tačiau jis atsisako komentuoti žiniasklaidoje pasirodančius teiginius, kad tai daro vilkų ir šunų hibridai.

„Iki šiol Baltijos šalyse žinomas vienintelis vilko ir šuns hibridų egzistavimo gamtoje atvejis. AM užsakymu Ekologijos institutas rengiasi ištirti sumedžiojamų vilkų genetines ypatybes. Mes būtume labai suinteresuoti patikrinti ir manomai hibridinių individų kilmę.“

Ekologijos instituto mokslininkai prašo sumedžiojus sulaukėjusį šunį ar įtariamą vilko ir šuns hibridą, užšaldyti gabalėlį jo mėsos ir kuokštą kailio. Pranešti apie medžiagą galima telefonu 8-5 272 9278, 8-685 34141, elektroniniu paštu linasbal@ekoi.lt arba per rajono aplinkos apsaugos agentūrą.

Šiemet Vilniaus universiteto Ekologijos instituto ir Žemės ūkio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto mokslininkai rekomenduoja Aplinkos ministerijai leisti sumedžioti ne mažiau kaip 40 vilkų. Jie remiasi tyrimų duomenimis, liudijančiais apie augančią vilkų populiaciją ir dėl t o, kad šių žvėrių prieaugis didesnis nei vykdyto reguliavimo apimtys. Manoma, kad šiuo metu Lietuvoje gali gyventi nuo 300 iki 400 vilkų.

„Vilkų populiacija yra pakankamai stipri ir gyvybinga, - pripažįsta Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius,– todėl mokslininkų pasiūlymas didinti sumedžiojamų vilkų skaičių bus svarstomas.