Naujienos
* Miškininkai su nerimu laukia Joninių laužų
Šaltinis: „Šiaulių apskrities televizija“
2009-06-23
Iškylas ir poilsį gamtoje pamėgę poilsiautojai - didžiausias miškininkų galvos skausmas vasarą. Pasak Šiaulių urėdijos specialistų, esant geriems orams, padidėja poilsiautojų skaičius, tačiau labiausiai baiminamasi dėl didelių žmonių susibūrimų, juos kasmet sutraukia tradicinė lietuvių šventė - Joninės.
„Artėjančios šventės miškininkams kelia daug rūpesčių, darosi neramu, kadangi padidėjo žmonių srautas į miškus, ne visi elgiasi atsakingai, kaip turėtų elgtis. Savavališkai tam neskirtose vietose kuria laužus, aišku, puotauja, lieka šiukšlių kalnai ir dažnu atveju būna, kad kyla miško gaisrai",- sako Šiaulių urėdijos Miško želdinimo ir apsaugos inžinierius Juozas Daunys.
Žmonių veiksmus žaliuosiuose plotuose reglamentuoja dar 1995 metais parengtos miškų priešgaisrinės apsaugos taisyklės.
„Pagal bendrąsias priešgaisrinės saugos taisykles uždrausta durpinguose miškuose ir šimtas metrų iki jų deginti šiukšles, kurti laužus. O pagal miškų priešgaisrinės saugos taisykles vėlgi draudžiama šimtą metrų iki medynų kūrenti laužus", - sako J. Daunys.
Piliečiams už priešgaisrinių taisyklių pažeidimą gresia šimto litų bauda, o sukėlus gaisrą gali tekti pakloti net porą tūkstančių litų.
****************************
LMSA primena:
Kirtėjai, uogautojai ir grybautojai laužus gali kurti tik specialiai įrengtose poilsiaviečių laužavietėse, kurios pažymėtos atitinkamu ženklu, o baigus kūrenti laužą jį kruopščiai užpilti žemėmis arba vandeniu, kol jis visiškai nustos rusenti.
Ø Reikalavimai miško lankytojams.
Kiekvienam miško lankytojui gaisrams kilti palankiu laikotarpiu (pavasarį ištirpus sniegui ir iki prasidedant lietingiems orams ar iškrintant sniegui) draudžiama naudotis atvira ugnimi (kurti laužus tam nepritaikytose vietose, deginti šiukšles), mėtyti neužgesintus degtukus, nuorūkas ir kitus daiktus galinčius sukelti gaisrą, miške ir arčiau kaip 50 m iki jo ribos. Draudžiama miškuose važinėti su vidaus degimo varikliais ne keliais arba ten, kur įvažiuoti nustatytąja tvarka uždrausta.
Negalima stovyklauti, rengti masinius renginius privačiose miško valdose be miško savininkų raštiško sutikimo.
Miške draudžiama palikti šiukšles, įvairias buitines ir statybines atliekas, tepaluotus skudurus ir kt.
Kiekvienas miško savininkas, naudotojas ar valdytojas pastebėjęs kilusį gaisrą nedelsiant turi pranešti priešgaisrinės apsaugos tarnyboms ir skubėti gesinti juos patys turimomis priemonėmis – automobilio gesintuvu, kastuvu, lapuočių medžių šakų šluotomis, nukirsto jauno medelio vešlia laja.
Kiekvienas iš mūsų turi jausti atsakomybę ir elgtis atsakingai, nes dažniausia gaisrų kilimo priežastis yra žmonių lengvabūdiškumas. Todėl kiekvienas iš mūsų turi nepamiršti keletos pagrindinių taisyklių:
1. Naudotis tik poilsiavietėse įrengtomis laužavietėmis;
2. Nepamiršti užgesinti laužo;
3. Nemėtyti ant žemės nuorūkų, degtukų, galinčių sukelti gaisrą medžiagų;
4. Nešiukšlinti;
5. Nesilankyti miškuose sausros metu.
Miško lankymo taisyklės draudžia kurti laužus tam neįrengtose vietose, mėtyti neužgesintus degtukus ir nuorūkas, kirsti medžius, ardyti miško paklotę, gaudyti ir naikinti laukinius gyvūnus, neštis juos į namus, ardyti gyvūnų būstus (lizdus, skruzdėlynus, olas), plauti miške autotransporto priemones, leisti bėgioti palaidiems šunims. Reikia atminti, kad negalima automobilio statyti tiesiog ant miško paklotės ir arčiau nei 25 m iki vandens telkinio.
Būtina griežtai laikytis priešgaisrinės saugos reikalavimų. Miško lankytojai, pastebėję gaisrą, privalo jį užgesinti, o jei to padaryti nėra galimybių - nedelsiant pranešti Miškų urėdijai ir Priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai.