Naujienos
*ŪP: apie prieš 8 metus Šiaulių raj. įkurto Auksučių žemės ir miškų ūkio centro nūdieną
Žurnalistė Aldona SIREIKIENĖ 2009-06-18, laikraščio "Ūkininko patarėjas" Nr. 72(2421) straipsnyje "Iš didelių užmojų ir svajonių - kukli realybė" aprašo prieš aštuonis metus Šiaulių raj. įkurto Auksučių žemės ir miškų ūkio centro nūdieną.
*****************
Kviečiame susipažinti:
Gruzdžių seniūnijoje (Šiaulių r.), savo senelio žemėje, aušrininko, publicisto, nacionalinio atgimimo veikėjo dr. Jono Šliūpo sūnus Vytautas, gyvenantis Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), Buringame, 2001 m. birželio 15–ąją įregistravo Auksučių žemės ir miškų ūkio centrą. Šio pavyzdinio mokslinių tyrimų centro pagrindinis tikslas, kaip svajojo pats Vytautas, – padėti Lietuvos mažažemiams atsigauti po pusę šimtmečio trukusios sovietų okupacijos. „Smulkieji ūkininkai dar nelabai supranta ir nežino, kaip prisitaikyti prie laisvos rinkos sąlygų, negali gauti paramos, - tada teigė Vytautas Šliūpas. – Todėl mano siekiamybė – kad projektas būtų ilgalaikis, bandysime auginti įvairius augalus, atlikti tyrimus, kad Auksučiuose apsilankę ūkininkai galėtų patys pamatyti, paliesti, paragauti, turėtų galimybę praktiškai pasimokyti ir naujoves pritaikytų savo ūkeliuose, kad atsisakytų įprastų ūkininkavimo metodų ir kurtų specializuotus ūkius.“
Taip buvo planuojama ūkininkus šviesti, jiems teikti informaciją, kaip kurti kooperatyvus, ketinta įkurti jaunųjų ūkininkų būrelius. Suprantama, ne visus užmojus pavyko įgyvendinti. Auksučių ūkio ir miškų centre šiandien realybė, švelniai tariant, labai kukli.
JAV, Kalifornijoje, 1999 m. buvo įkurta pelno nesiekianti organizacija – Auksučių fondas, kurio prezidentu išrinktas inžinierius V. Šliūpas. Auksučių fondas subūrė užjūrio talkininkus ir aukotojus, galinčius padėti Auksučių parodomajam žemės ir miškų ūkiui. Išeivijos spaudoje buvo rašoma: „Auksučiai – užsienio pagalbos ranka Lietuvos mažažemiams.“
Į nuošalų Auksučių ūkio ir miškų centrą, esantį tolokai nuo Gruzdžių miestelio ir nuo pagrindinio kelio, buvo nutiesti elektros linija ir kelias. Darbams atlikti, kaip „ŪP“ sakė V. Šliūpas, finansinės paramos sulaukė ir iš Šiaulių rajono savivaldybės, didžiąją lėšų dalį skyrė aukotojai iš užjūrio. Buvo pastatytas gražus medinis namas ūkvedžiui gyventi, sumontuotas didelis arkinis sandėlis, iš užsienio atgabenta daug įvairios žemės ūkio technikos, surengtos kelios tarptautinės konferencijos, seminarai ūkininkams. Auksučiuose kurį laiką dirbo mokslininkas iš Kalifornijos, yra pasodinta 100 norvegiškų obelaičių, pradėti auginti šparagai.
Netoli ūkvedžio namo iškilo miškininko Jurgio Gudaičio centras, dovanotas Gražinos Gudaitytės–Liautaud.
„ŪP“ apsilankė Auksučių ūkio centre, susitikome ir kalbėjomės su Vytautu Šliūpu, atvykusiu pasisvečiuoti į Lietuvą.
- Matote, dabar visiems sunkus laikas, todėl ir mūsų ūkiui nelengva, nes ir Amerikoje aukotojai sunkiau verčiasi, jiems trūksta pinigų, – atsiduso gero Lietuvai linkintis Vytautas. Ir pasakojo, kad Auksučių fondui aukojo Amerikos lietuviai ir kai kurios organizacijos, beveik 100 rėmėjų, vieni daugiau, kiti mažiau davė pinigų, o dabar kai kurie fundatoriai visai nebeskiria jokios paramos.
- Būtų gražu, kad Lietuvos milijonieriai mūsų centrui padėtų, – kalbėjo Auksučių fondo prezidentas, žemės ir miškų ūkio centro steigėjas V. Šliūpas. – Šiuo metu Auksučių ūkio centre dirba tik du darbuotojai – direktoriaus pavaduotoja tyrimams Vaida Šileikaitė ir ūkvedys Gintautas Valantinas. Auksučiuose paveldėjau savo senelių žemę. Turiu 100 ha nuosavos žemės, 50 ha miško. Beveik visą žemę išnuomojome vietos ūkininkui, o aplinkai, sodui palikome 6 ha, dirbame tik 1,5 ha – Vaida augina šparagus. Smulkiesiems ūkininkams bandome parodyti, kad imtųsi naujovių, o ne tik dvi kiaules ir karvę laikytų. Stengiamės supažindinti, kaip reikia auginti šparagus. Ūkvedys Gintautas rūpinasi technika ir viso ūkio reikalais, tvarko aplinką. Žemei dirbti yra du traktoriai...
Auksučių ūkio centre ketverius metus dirba V. Šileikaitė. Jos pareigos solidžios, ji – direktoriaus pavaduotoja tyrimams. Įsikūrė moteris erdviame name, miškininko Jurgio Gudaičio centre. Vaida Šiaulių universitete baigė taikomąją ekologiją, pusę metų stažavosi JAV, dabar mokosi magistrantūroje, Kauno Vytauto Didžiojo universitete studijuoja aplinkosaugos organizavimą. V. Šileikaitė šparagų lauke parodė, kaip specialiu įrankiu nukerta užaugusius ir maistui tinkamus šparagų ūglius. Vaida patenkinta, kad šparagai jau turi nemažą paklausą, Auksučių ūkis sulaukia vis daugiau užsakymų, pirkėjai pageidauja šių vertingų žaliųjų daržovių. Šiemet nuo gegužės pradžios iki birželio 12 d. ji prekybai paruošė 160 kg šparagų. Prekinių šparagų vienas kilogramas kainuoja 15–20 Lt.
Direktoriaus pavaduotoja tyrimams pasakojo, kad ji pati augina ir prižiūri šparagus: pasėja anksti pavasarį, šiltnamyje užaugina daigelių, o rugpjūčio mėnesį sodina į dirvą. Šparagų ūgliai maistui tinka tik trečiaisiais auginimo metais. V. Šileikaitė patenkinta, kad žmonės jau pripažino maistingą žaliąją daržovę – šparagus, kai kurie ūkininkai juos patys pradėjo auginti. Be to, yra įkurta Šparagų augintojų asociacija, kuriai priklauso 11 narių.
Kartu su ūkvedžiu G. Valantinu apžiūrėjome pradėtą ravėti antramečių šparagų lauką. Kelios eilės šparagų, dar kitaip vadinamų smidrais, gražiai žaliavo, o už nuravėto plotelio tarp vešlių piktžolių sunku buvo įžiūrėti šviesiai žalius šparagų daigelius. Ūkvedys sakė, jog ravi, kiek suspėja, patys, dar samdo padėti netoli gyvenančią pagalbininkę. „Auksučių ūkis turi finansinių sunkumų, reikia taupiai gyventi”, – atviravo G. Valantinas. Jis vienas įsikūrė didžiuliame ūkvedžiui skirtame name, kurio nuomos mokestis metams, anot V. Šliūpo, tik vienas doleris. Ūkvedžio šeima gyvena Joniškyje.
Auksučių fondo prezidentas V. Šliūpas pasidžiaugė, kad senelių žemėje jam pavyko įkurti žemės ir miškų ūkio centrą. „Šiemet auginame šparagus, mūsų tikslas – supažindinti smulkiuosius ūkininkus, kaip reikia auginti šią kultūrą. Skatiname ūkininkus imtis naujovių. Dabar visur ekonomikos krizė, pagerės laikai, bus ir mūsų centrui geriau. Pavasarį 5 ha plote pasodinome keturis tūkstančius įvairių medelių. Aplinkui ūkio centrą – mano nuosavi miškai. Auksučių ūkio centras turi ateitį, mūsų projektas ilgalaikis”, – viltingai nusiteikęs žinomo visuomenės veikėjo, aušrininko dr. Jono Šliūpo sūnus Vytautas iš JAV.