Naujienos
* AM: gerų norų vedini žmonės gali pakenkti paukščių jaunikliams
Nors šiuo metu gamtoje – jau brandi vasara, ir daugelio paukščių pirmosios vados jau yra išaugusios, o didžiosios zylės, pečialindos, baltosios kielės, kikiliai, geltonosios startos, strazdai susuko ir antruosius lizdus bei peri naujas dėtis, genių, pelėdų ir plėšriųjų paukščių jaunikliai dar tik auga. Kai kurie iš jų dabar kaip tik palieka lizdus. Lizduose praleidę nemažai laiko, paukšteliai iš jų iškeliauja dar ne visada mokėdami skraidyti. Tai ypač būdinga pelėdų, kai kurių žvirblinių paukščių jaunikliams. Toks elgesys visai suprantamas – lizde esantys dideli jaunikliai triukšmauja ir visi iš karto gali tapti plėšrūnų aukomis. Palikę lizdą ir pasklidę jo apylinkėse, jie tyliai laukia su maistu atskrendančių tėvų ir bent dalis jų tikrai išvengia pavojų.
Žmonėms, radusiems žvėrių ir paukščių jauniklių, pirmiausia reikėtų, kaip pataria Selemonas Paltanavičius, atokiau atsistojus įsitikinti, kad jie yra sveiki, natūraliai tupi ar guli. Negalima jų liesti, kelti, kur nors nešti, maitinti. Jauniklius būtina palikti toje pat vietoje ir skubiai pasišalinti. Gerų paskatų kupini, bet nepažįstantys paukščių žmonės gali pridaryti daugiau bėdos nei naudos. Antai prieš kelis metus buvo atvejis, kai grybautojai rado lėlio – ant žemės perinčio, naktimis aktyvaus paukščio – jauniklius. Nutarę, kad šie yra iškritę iš lizdo ir palikti tėvų, juos parsivežė namo. Laimė, tie žmonės iš karto paskambino gamtininkams ir jų patarti paukščiukus skubiai nuvežė į tą pačią vietą, kur ir rado.
Pūkuoti ar plunksnuoti paukščių jaunikliai būna patys palikę lizdą, todėl jiems padėti galima patupdžius ant aukštesnės šakos ir taip palikus. Todėl jeigu paukštelis yra prigludęs prie kelmo, medžio kamieno ir atrodo energingas, jo nereikia liesti – tėvai jį maitina, globoja ir užaugins. Pelėdžiukai, lizdą palikę dar neišmokę gerai skristi, taip pat gali nukristi ant žemės. Juos reikia patupdyti ant karties galo ir ja pakelti iki aukštai esančių šakų. Ten jaunikliai sulauks nakties, o atskridę tėvai juos pamaitins. Jokiu būdu negalima pelėdžiukų neštis į namus, maitinti.
Globos, gydymo reikia tik sužeistiems, tikrai be tėvų likusiems žvėrių ir paukščių jaunikliams. Jų būna palyginti nedaug. Apie tokius rastus ir globotinus gyvūnus reikėtų skubiai pranešti Gyvūnų globėjų asociacijai tel. 8686 44828.
Informacija parengta: AM Visuomenės informavimo skyriaus, tel. 266 3660
2009 06 15