Naujienos
Įkurta PEFC Lietuvos taryba
Privačių miškų sertifikavimui organizuoti įkurta PEFC Lietuvos taryba
Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) iniciatyva 2002 m. lapkričio 15 d. įsteigta PEFC Lietuva taryba teigiamai įvertino jau antrus metus asociacijos vykdomus parengiamuosius darbus privačių miškų sertifikavimui ir numatė priemones privačių miškų sertifikavimui pagal PEFC schemą įgyvendinti. Bendrai veikti sutarė per 50 privačių miško savininkų ir jų kooperatyvų bei įmonių, medienos pramonės ir prekybos įmonių ir asociacijų, nevyriausybinių gamtosauginių organizacijų, miško darbuotojų profsąjungos ir miško kirtėjų asociacijos, mokslo bei švietimo, standartizacijos įstaigų ir kitų organizacijų deleguotų atstovų.
Medienos pramonė konkuruoti užsienio rinkose galės tik iš sertifikuotų miškų medienos pagaminta produkcija.
Pastaraisiais metais tarptautinėse rinkose jaučiama arši konkurencija. Medienos perdirbėjai susirūpinę, kad prarado ar gali prarasti didelius kontraktus su Didžiosios Britanijos, Olandijos ir kitų šalių pirkėjais, nes šie reikalauja gaminiams naudoti medieną tik iš sertifikuotų miškų, pateikiant tą patvirtinančius dokumentus. Didėjant medienos eksportuotojų, susiduriančių su šia problema skaičiui, susidomėjimas miškų ūkio sertifikacija Lietuvoje ir jos aktualumas taip pat auga.
Auga privačių miškų vaidmuo
Valstybinės miškų apskaitos, atliktos 1998 01 01, duomenimis Lietuvoje medynai auga 1888 tūkst. ha plote ir yra sukaupę 347,6 mln.m3 medienos, iš kurios kasmet panaudojama (iškertama) apie 5-6 mln.m3. Tai sudaro tik apie pusę bendro metinio medienos prieaugio (su žieve), kuris yra 11,6 mln.m3. Šiais metais per devynis mėnesius Lietuvoje iškirsta ir parduota apie 4,5 mln.m3 medienos, iš to kiekio privačiuose miškuose iškirsta apie 1,5 mln.m3. Tad trečdalis medienos iškirsta privačiuose miškuose. Lyginant su praeitais metais, kirtimai tiek valstybiniuose, tiek privačiuose miškuose išaugo beveik 15%. Prognozuojama, kad 2002 m visais kirtimais gali būti iškirsta apie 6 mln.m3
Būtinas tarptautinis pripažinimas
Lietuvos miškai, kaip parodė bandomojo 200 ha privačių miškų grupinio sertifikavimo rezultatai Molėtų raj., jau dabar yra tvarkomi ir prižiūrimi laikantis tvaraus (subalansuoto) ir daugiatikslio miško ūkio taisyklių. Tačiau tai patvirtinti gali tik tarptautiniu mastu pripažįstamos miškų sertifikavimo organizacijos suteiktas sertifikatas. Kontrolės vaidmenį geriausiai gali vykdyti bendraeuropiniais kriterijais ir rodikliais pagrįstas miškų sertifikavimas. Jis atskleidžia miškų tvarkymo atitikimą nustatytiems kriterijams, parodo ūkinės veiklos pagrįstumą, esamą miškų būklę ir tuo pačiu Lietuvos įstatymų efektyvumą ir jų laikymąsi siekiant išsaugoti visus šalies miškus ir visą juose esančią gamtinę įvairovę. Tuo būdu pasaulinė ir Europos rinka Lietuvos medienai ir jos gaminiams bus atverta tik per šį laisvanoriškumo principu grindžiamą tarptautinės kontrolės mechanizmą.
KODĖL PEFC?
Sertifikavimo sistemų yra įvairių (PEFC, FSC, SFI, ATFS, CSA) ir tos pačios valstybės miškai dažnai sertifikuojami pagal dvi ar net tris skirtingas sistemas. Jų pasirinkimą apibrėžia valstybių ekonominis lygis, gamtinės sąlygos, rinkos konjunktūra. Labiausiai paplitusios PEFC (Bendraeuropinė miškų sertifikavimo taryba) ir FSC (Miškų priežiūros taryba) sistemos. Šių sistemų kriterijai ir rodikliai, kuriais vertinama ūkinė veikla, panašūs ir vienas kitą perdengia. Skirtumas tas, kad FSC pradėjo savo veiklą tropiniuose miškuose ir visur taiko tą pačią sistemą, o PEFC įkurta Europos privačių miško savininkų asociacijų, prisitaikant prie atskirų šalių specifikos. PEFC sistemoje dalyvauja 18 šalių, sertifikuota per 100 milijonų hektarų miškų, iš kurių kasmet į rinką pateikiama apie 280 milijonų kubinių metrų medienos.
Šiuo metu Lietuvoje yra arti 200 tūkst. miško savininkų, daugiausia smulkių valdų savininkų (vidutinė valda nesiekia 4 ha), kurie valdo daugiau nei 26 proc. šalies miškų. Pasibaigus Žemės reformai numatoma, kad privatūs miškai sudarys apie 45-50 proc. visų miškų. Smulkioms valdoms sertifikuoti parankesnė yra PEFC sistema, pagal kurią galima sertifikuoti tiek atskirų savininkų, tiek jų grupės ar regiono privačius miškus. Dar viena pasirinkimo priežastis – privačių miško savininkų asociacijų įkurta bendraeuropinė PEFC Taryba (Liuksemburge) nesiekia monopolinių tikslų ir padeda tarptautiniu lygiu įteisinti (akredituoti) nacionalinę miškų sertifikavimo sistemą. Lietuvoje PEFC Taryba, remdamasi vietiniais ir išoriniais auditoriais ir sertifikuotojais, sistemą įdiegti galės pigiau ir nacionalinė valiuta “neiškeliaus” į užsienį.
Sekantys žingsniai tarptautinio pripažinimo link
Šiuo metu LMSA pastangomis paruošta didelė dalis miškų sertifikavimo schemai pagal PEFC keliamus reikalavimus akredituoti reikalingos dokumentacijos. Pateiktas pareiškimas PEFCC Direktorių Valdybai dėl PEFC Lietuva narystės šioje organizacijoje. Lietuvos atstovai gavo pakvietimą atvykti į PEFCC Generalinę Asamblėją 2002 m. lapkričio 22 d. Liuksemburge, kur ir bus sprendžiamas šis klausimas. Įsijungus į tarptautinę organizaciją dar reikės nemažai padirbėti, kad būtų akredituota nacionalinė privačių miškų sertifikavimo sistema. Ne paskutinį vaidmenį čia vaidins ir lėšos, kurių vien narystei organizacijoje ir pačios sistemos akreditacijai reikės net kukliausiais vertinimais apie 28-30 tūkst. EUR.
Visuomeninei organizacijai – Lietuvos miško savininkų asociacijai – tai didžiuliai pinigai, todėl tikimės suinteresuotų medienos pramonės ir prekybos įmonių paramos, nes jos pirmiausiai pajus miškų sertifikavimo sistemos teikiamus privalumus.
Išsamesnė informacija apie PEFC miškų sertifikavimo sistemą:
http://www.pefc.org/about4.htm
http://www.forest.lt/sertifikavimas.php