Naujienos

2009 - 04 - 09

*ĮVAIRENYBĖS: geniai specialiai žaloja sveikus medžius

 

Lenkijos mokslų akademijos mokslininkai nusprendė paneigti mitą, kad genys yra miško sanitaras. Kaip pareiškė profesorius Przemyslawas Chylareckis, Lenkijos geografinėje platumoje populiarus tripirštis genys, tingėdamas išsikalti drevę sveikoje medienoje, specialiai žaloja medžius, prakaldamas jų kamienuose skyles, informuoja 2009-04-09 portalas lrytas.lt Eldorado Butrimo straipsnyje "Genys kalti pritingi".
****************************

Kas bent kartą vasarą lankėsi miške, neabejotinai girdėjo garsųjį genio stuksenimą snapu į medžio kamieną. Dauguma žmonių įsitikinę, jog tokiu būdu genys iš po žievės traukia medžiui kenkiantį kirminą.Nors šiuos ir panašius kenkėjus nuo medžių renka ir kiti paukščiai, miško sanitaru dažniausiai minimas būtent triukšmingai besidarbuojantis genys. Lenkijos mokslų akademijos mokslininkai neseniai atskleidė, jog tai - tik dalis tiesos apie tikrąją genio veiklą.

Genys esą tingi išsikalti drevę. Iš pradžių jis padaro tik nedidelę skylutę, kad į ją patekusios bakterijos bei grybai suminkštintų medieną.

Pasak P.Chylareckio, pirmieji tokį kai kurių genio rūšių kenkėjiškumą atskleidė JAV mokslininkai. Amerikiečiai nustatė, jog neretai, stuksendamas medį, genys jį pats ir užkrečia bakterijomis, mat šių pilna ant jo snapo ir plunksnų.

 

Mokslininkų manymu, genių pernešamos bakterijos dažniausiai atakuoja tik kietąjį medienos sluoksnį. Bakterijos neliečia minkštojo, nes šiuo iš šaknų teka gyvybiškai reikalingas vanduo ir kiti skysčiai.

Priešingu atveju medžiai, kuriuose uoksus iškala geniai, greitai nudžiūtų, ir paukščiui tektų rengti naują būstą.

Neatmetama, kad medžiai dėl genio veiklos gali užsikrėsti ir pavojingesnėmis bakterijomis ir žūti. Tad šio paukščio įvardijimas miško sanitaru yra ne visai motyvuotas.