Naujienos
* Aplinkos ministras įtikinėjamas spręsti urėdijų problemas uždedant mokamas paslaugas privačių miškų savininkams
Sunkėjant ekonominei situacijai miškų ūkyje bręsta neišvengiamos permainos. Vis niūresnės dienos urėdijose, bet ypač daug nerimo kyla nežinia už ką atsakančiose, bet viską norinčiose kontroliuoti biurokratinėse institucijose. Mat visai realu, kad prie Vyriausybės pradėjusiveikti "Saulėlydžio" komisija imsis rimtai analizuoti bei įgyvendinti jau nuo 2005 m. parengtas valstybinio miškų valdymo pertvarkos studijas. Tuomet perteklinių institucijų būtų atsisakoma pirmiausiai.
lietuvosmiškai.lt žiniomis, jau apie 15-16 urėdijų perėjo prie nepilnos (3-4 dienų) darbo savaitės. Vėluoja atsiskaitymai su rangovais, darbuotojais, tiekėjais. Preliminariais vertinimais urėdijų pajamos 2009-siais gali būti 140-165 mln.Lt mažesnės, lyginant su ankstesniais metais.
Valstybės biudžetas tuščias. Tad Vyriausybė rengiasi artimiausiu metu urėdijoms - savarankiškoms pelno siekiančioms įmonėms, iki šiol neatlygintinai naudojusioms patikėjimo teise suteiktus valstybės miškų išteklius,- įvesti išteklių mokestį.
Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas , aplinkos ir ūkio ministrai aktyviai domisi galima valstybinio miškų ūkio pertvarka, Valstybės kontrolė yra numačiusi 2009 m. II ketv.pradėti Valstybinių miškų ūkio veiklos auditą.
Privačios bendrovės taipogi stabdo veiklą, atleidinėja darbuotojus arba perkelia savo veiklą į kaimynines šalis, kur mokesčių politika yra palankesnė verslui.
Tuo tarpu miškų biurokratijos strategai bando ieškoti kitų būdų išsilaikyti, kaip nors "sukrapštyti" tūkstamų pinigų centriniam aparatui išlaikyti. Jau kurį laiką naujasis aplinkos ministras G.Kazlauskas įtikinėjamas spręsti urėdijų problemas uždedant mokamas paslaugas privačių miškų savininkams. Gąsdinama privatizacijos baubais ir matyt galvojama, kad ministras nesužinos, jog ir dabar urėdijoms sudarytos visos juridinės sąlygos pagal patvirtintą tvarką teikti miškų savininkams sutartines mokamas paslaugas.
Pagal Aplinkos ministerijos Miškų departamento patvirtintas tipines sutartis miškų priežiūrai urėdijos miškų savininkams nuo 2002 m. gali siūlyti savo paslaugas. Pagal nustatytą tvarką miškų urėdija turėtų įsipareigoti: užtikrinti riboženklių priežiūrą, ribinių linijų prakirtimą ir atnaujinimą; apskaičiuoti ir rūpintis padarytos žalos savininkui ir aplinkai išieškojimu; vykdyti darbus, susijusius su sanitarine, priešgaisrine apsauga; prižiūrėti sausinimo sistemas; gesinti gaisrus, pastebėjus savavališką kirtimą, imtis priemonių sustabdyti kirtimą ir išaiškinti pažeidėjus.
Matyt įdomesnė tokių užmačių pusė-kokiu principu būtų siūlymai įgyvendinami, apie tai - nutylima. Nors žinant patyrusių medžiotojų anksčiau "prastumtą" Medžioklės įstatymą, kuriuo buvo tiesiog nusivalyta kojos į savininkų nuosavybės teises, galima spėti tuos pačius iniciatorius bandysiant pritaikyti analogišką tvarką.
Kiek galima spėti, aplinkos ministras dar nėra galutinai įtikintas, tą jis prasitarė vakarykščiame Seimo posėdyje per Vyriausybės valandą.
Kviečiame susipažinti su posėdžio stenogramos ištrauka:
************************************
Seimo rytinio plenarinio posėdžio Nr. 37 stenograma
2009 m. vasario 12 d.
Vyriausybės valandaKlausia Seimo narys J. URBANAVIČIUS (TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija).
... Aš norėčiau kreiptis į aplinkos ministrą. Gerbiamasis ministre, jūs prakalbote apie galimą miškų struktūros reorganizavimą. Sakykite, kokius pakeitimus ir kokių struktūrų jūs rengiatės atlikti? Ačiū.
Atsako aplinkos ministras G. KAZLAUSKAS.
Dėkoju už klausimą. Jūs puikiai žinote, kad prasidėjo diskusija. Mes norime visų pirma mėginti rasti ekonomiškesnį valstybinių miškų valdymo būdą. Tai jokiu būdu nereiškia, kad bus sugriauta ta sistema, kuri yra, nemanyčiau, kad tai būtų labai svarus žingsnis kažkokio stambinimo link. Pagrindinis dalykas, kad būtų mažinamos valdymo išlaidos, per susitikimus girdėti klausimų, kad gali nukentėti, gali tekti atleisti žmonių, bet galiu patikinti, kad bet kokiu atveju tai tikrai neturėtų paliesti girininkų, tiesiogiai dirbančių miškuose. Kitas dalykas, kalbant apie privačius miškus ir žiūrint arba ieškant galimybių, kaip gerinti jų situaciją, manau, būtų visiškai teisingas būdas suteikti valstybinių miškų urėdijoms galimybę teikti galbūt ir mokamas paslaugas privatiems miškams. Tokiu būdu kaip tik nemažėtų urėdijų darbuotojų skaičius, o jis galėtų didėti. Kryptis maždaug tokia, bet tai yra dar diskutuojama.
***********************
lietuvosmiskai.lt inf.