Naujienos

2009 - 01 - 27

* Dilema-kiek mokesčių nuo gautų pajamų privalės sumokėti 2009 miško savininkas - 52% ar 21%

Privačių miškų savininkai dėl padidėjusių mokesčių gali sudėti pjūklus. Tai gali pakirsti visą šalies medienos sektorių, nes medienos perdirbėjai, baldų gamintojai susidurs su žaliavos trūkumu,- aktualiją temą gvildena dienraštis "Verslo žinios" Ingos Razmaitės straipsnyje "Nauji mokesčiai apipjaustys medieną ".

Rytis Kuliešis, privačių miškų savininkų asociacijos direktorius, sako, kadR.Kuliešis pardavinėti medieną, reformavus mokestinę sistemą, tapo nuostolinga. Iki šiol tokia veikla buvo laikoma turto pardavimu ir buvo apmokestinta 15% gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).
Nuo metų pradžios tai laikoma individualia veikla ir pajamos apmokestintos 52% – prisideda sveikatos draudimo ir „Sodros“ mokesčiai. Dalis miško savininkų net nenutuokia apie naujus mokesčius, o apie juos sužinos tik deklaravę 2009 m. pajamas. Tada pamatysime masinius miško savininkų bankrotus“, – teigia p. Kuliešis.

Privačių miškų savininkai prognozuoja, kad šiemet medienos kaina bus apie 100 Lt/m3 ir skaičiuoja, kad kiekvienas parduotas kubinis metras medienos jiems atneš 10 Lt nuostolį. Žodžiu, miškininkystės veikla tampa neįmanoma, o privačių miškų savininkai medienos pramonei patiekia 2,2 m3 žaliavinės medienos – tai sudaro 40% viso Lietuvoje iškertamo miško kiekio.

A.GaižutisJei tikrai turėsime sumokėti pusę pajamų valstybei – krachas. Ir ne vien miško savininkams. Apskritai dar mums niekas iki galo nepaaiškino, kaip bus skaičiuojami mokesčiai. Dar turime vilčių, kad Vyriausybė peržiūrės šiuos mokesčius“, – kalba Algis Gaižutis, Lietuvos miško savininkų asociacijos vadovas.
Privačių miško savininkų atstovai teigia, kad kitos valstybės – Latvija, Suomija – miško savininkus atleido nuo mokesčių, kad apsaugotų pramonę nuo žaliavos trūkumo.

Teks importuoti
Medienos trūkumas, anot perdirbėjų, jau jaučiamas. Nemažai privačių miškų savininkų nustojo kirsti mišką, nes pramonė nesugeba susimokėti už žaliavą. Kita vertus, daug kas stabdo veiklą dėl smukusios medienos kainos. Vidutinė gruodžio mėnesio kaina pernai buvo 106 Lt/m3, o 2007 m. tuo pat metu - 156 Lt/m3.
„Mes dirbame visu pajėgumu ir jau pajutome medienos trūkumą. Aš įsivaizduoju, kad privatūs savininkai dėl naujų mokesčių apskritai liausis kirtę savo miškus. Mums tai atsilieps skaudžiai“, – sako Mindaugas Kasmauskis, UAB „Likmerė“ generalinis direktorius.
„Likmerė“ yra didžiausia Lietuvoje beržo rąstų pirkėja – Lietuva į rinką patiekia 350.000 m3, o įmonė nuperka per 120.000 m3. „Likmerė“ 45% žaliavos nuperka iš privačių miškų savininkų. Ponas Kasmauskis tvirtina, kad aštrėjančias problemas teks spręsti per „Likmerės“ pagrindinę įmonę – Latvijos klijuotos faneros koncerną „Latvijas Finieris“.
„Importuosime medieną iš Latvijos. Kiek žinau, didesni perdirbėjai taip pat svarsto galimybes atsivežti žaliavą ir ieško patogiausių kelių“, – sako pašnekovas. Anot jo, sunkiau bus mažiems perdirbėjams, mat importuojant didėja sąnaudos. Vežantis medieną iš Latvijos, logistika pabrangsta dvigubai.

Ne visada individuali veikla
Vytautas Lenkutis, Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotojas, aiškina, jog pajamos už parduotą medieną gali būti gaunamos tiek kaip už individualią veiklą, tiek ir kaip neindividualią.
Jeigu gyventojas nuolat verčiasi medienos pardavimu, tai laikoma individualia veikla, kurią reikia registruoti Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI). Nuo pajamų, gautų už individualią veiklą, reikėtų mokėti socialinio draudimo įmokas. „Tos įmokos, bent jau teoriškai, turėjo būti mokamos ir pagal anksčiau galiojančius teisės aktus, skyrėsi tik mokėjimo principai“, – sako p. Lenkutis.
Jeigu medienos pardavimas nėra nuolatinė veikla, tai vietoje anksčiau mokėto GPM šiuo metu atskirai išskaičiuojamas 15% pajamų mokestis bei 6% sveikatos draudimo mokestis. „Toliau jau gyventojo rūpestis kreiptis į VMI ir perskaičiuoti pajamų mokestį nuo pelno – iš gautų pajamų atėmus išlaidas. Tokiu atveju dalis išskaičiuotų GPM bei sveikatos draudimo įmokų būtų grąžinama. Jeigu tai individuali veikla – tik tuomet mokamas socialinis draudimas“, – teigia p. Lenkutis.