Naujienos

2009 - 01 - 24

* K.Starkevičius: didesni mokesčiai pabudins žemes apleidusius savininkus

Naujasis žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius žadadidinti mokesčius už nedirbamą žemę, numato įvesti privalomą mokestį savivaldai išlaikyti. Išsamiau apie tai 2009-01-23  rašo dienraštis "Lietuvos žinios" straipsnyje "Mokesčiai pabudins žemės savininkus".
***********************************************

 ŽŪM ministras K.STarkevičiusDirvonuojanti žemė - alternatyviai veiklai

- Visos vyriausybės žadėjo sudaryti palankias teisines ir finansines sąlygas, kad kaime atsirastų koks nors alternatyvus verslas, tačiau realiai mažai ką padarė. Kaip ketinate skatinti ir remti jo kūrimą?

- Tikrai remsime alternatyvių prekybos žemės ūkio ir maisto produktais vietų kūrimą, skatinsime tiesioginį pardavimą iš ūkių. Lietuvoje yra daug gerų alternatyvaus verslo pavyzdžių, tik gal trūksta propagandos. Žinoma, ir klaidų buvo daug. Šiandien šalyje beveik niekas nebeaugina linų, tas pat ir dėl serbentų, apynių, svarainių. Nepasitvirtino ir mėsos perdirbėjų noras turėti daug perdirbimo cechų.

- Kaip žadate skatinti vadinamųjų energetinių kultūrų auginimą, kitų žemės ūkio produktų ne maisto reikmėms gamybą ir perdirbimą?

- Kartais atrodo, kad gyvename šalyje, kurioje visiškai negalvojama apie alternatyvą. Antai vokiečiai ją sukūrė - ten alternatyvi energetinė sistema veikia, įstatymai priimti. Tarkim, jei iš biodujų gamini elektrą ir šilumą, valstybė tau dvidešimt metų garantuoja pardavimo kainą, bankai teikia kreditus. Ūkininkams apsimoka auginti kukurūzus ar kitus energetinius augalus, nes jie turi ilgalaikes sutartis. Kitas pavyzdys - Danija. Čia šilumos energija apsirūpinama iš atsinaujinančių energetinių šaltinių.

Lietuva šioje srityje turi didžiulių rezervų, juolab kad šalyje yra milijonas hektarų nedirbamos žemės. Kaip tinkamai ją panaudoti?

Ne paslaptis, jog dalis žmonių turi nusipirkę žemės spekuliaciniais tikslais, jie, kaip sakoma, nei patys valgo, nei kitam duoda. Pasižiūrėkim į Kauno, Vilniaus pakeles - čia žemė derlinga, tačiau dabar apaugusi krūmynais. Ūkininkai negali jos nupirkti, nes prašoma labai didelių pinigų. O žemė apleista, gadinamas drenažas ir auginamos piktžoles.

Reikia didinti žemės mokestį, kad tokių sklypų savininkai atsibustų. Taip būtų papildyti savivaldybių biudžetai, o žemė pradėtų duoti realią naudą.

Savivaldai - privalomas mokestis

- Kaip žadate didinti žemdirbių savivaldos savarankiškumą? Ar tikrai dalį funkcijų iš valstybės institucijų perduosite Žemės ūkio rūmams?

- Vyriausybės programoje yra įrašytas Žemės ūkio rūmų ir apskritai savivaldos savarankiškumo didinimas. Turime pasiekti, kad savivaldos organai būtų renkami demokratiškai. Dalį valstybės vykdomų funkcijų tikrai ketiname perduoti rūmams, nes jos dubliuojamos.

Numatyta įvesti privalomą mokestį Žemės ūkio rūmams išlaikyti. Tai gali būti ir mokestis nuo deklaruojamos žemės ploto arba tiesiog atiduota dalis žemės mokesčio.

- Kaip ketinate įgyvendinti Vyriausybės užmojį ministerijoje sumažinti 10 proc. tarnautojų?

- Manau, ūkiškai susitvarkius tai visiškai realu, nes daugybė funkcijų dubliuojamos. Tas mažinimas gerai jau dėl to, kad dalis lėšų bus palikta kitų darbuotojų atlyginimams didinti, gerai dirbantiems žmonėms skatinti.

Visą tekstą skaitykite "Lietuvos žinios" straipsnyje "Mokesčiai pabudins žemės savininkus"...>>>.