Naujienos

2009 - 01 - 17

* Trakuose aptartos aktualiausios miškų ūkio valdymo problemos

 

Š.m. sausio mėn. 16 dieną (penktadienį)  9.00 – 13.00 val. Trakų raj. (Rubežių k., S.Trakų sen., Trakų raj.,) VĮ "Trakų miškų urėdija" salėje vyko diskusija “AKTUALIAUSIOS MIŠKŲ ŪKIO VALDYMO PROBLEMOS IR JŲ SPRENDIMO GALIMYBĖS“.

  

 Susirūpinimas dėl būtinybės priimti teisingus ir argumentuotus politinius sprendimus miškų ūkyje  atsižvelgiant į darnios plėtros poreikį ir integruotą valstybės turto valdymą, išsakytas Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Jono Šimėno. Jam  pasiūlius idėją surengti bendrą privačių ir valstybinių miškų aktualiausių problemų bei jų galimų sprendimų aptarimą, suorganizuota apvalaus stalo diskusija su privačių miškų savininkų, valstybinių urėdijų, mokslo bei valdžios institucijų atstovais.  Jos metu  apsikeista nuomonėmis, analizuota esama situacija ir aptarti galimi keliamų problemų sprendimo būdai, siekiant kartu ieškoti sprendimų, kurie būtų naudingi ir žmogui ir gamtai, ir valstybės ekonomikai.  

Prasidėjusio ekonominio sunkmečio sąlygomis miškininkai ir privačių miškų savininkai, medienos pramonės verslo atstovai susiduria su rimtomis veiklą ir investicijas stabdančiomis problemomis. Besiplėtojanti pasaulyje ekonominė krizė tik paryškino ir paaštrino miškų sektoriuje susikaupusias spręstinas problemas, ko pasekoje  mažėjant sektoriaus investiciniam patrauklumui subalansuota miškų ūkio, aplinkosaugos ir pramonės plėtros politika, racionalus turto naudojimas reikalauja deramo ir neatidėliotino valstybės dėmesio. Apie tai kalba mokslininkai, miško savininkai, miško pramonės atstovai ir valstybiniai miškininkai, politikai.   

  

Šiandieninis Lietuvos miškų  ūkis yra labai svarbi šalies ekonomikai ūkio šaka: 

  • Miškai sudaro 7,5 % Lietuvos nacionalinio turto vertės. Tiekia atsinaujinančius ir nuolat augančius medienos resursus iš miškų, užimančių 1/3 visos šalies teritorijos
  • Apima apie 246 tūkst. privačių miškų savininkų ir apie 63 tūkst. medienos produktų pramonėje ir miškininkystėje dirbančių darbuotojų
  • 2007 m. miškų sektorius sukūrė 3,2 mlrd. Lt pridėtinės vertės (1,2 mlrd. Lt 2000 m.), iš kurios 39% teko medienos gaminių pramonei, 41% baldų pramonei, 7% popieriaus pramonei ir 13% miškininkystei.
  • 2007 m. miškų sektorius sukūrė 3,3% sudarė šalies BVP (2,71% 2000 m.)

  

Pasisakė ir diskusijoje dalyvavo Seimo AAK nariai, AM Miškų d-to, GMU, ŽŪM, LMS, LMSA ir kt. atsakingi asmenys: Jonas Šimėnas, Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas, Vincas Babilius, Seimo AAK narys, Seimo kaimo reikalų komiteto patarėja Gintarė Dešukaitė, Aplinkos ministro patarejas Romualdas Petrauskas, Žemės ūkio ministro patarėjas Mindaugas Milinis; Romualdas Deltuvas, Lietuvos žemės ūkio universiteto (LŽŪU) rektorius, Valdas Vaičiūnas, AM Miškų departamento direktorius, 
Edmundas Bartkevičius, Lietuvos miškininkų sąjungos (LMS)prezidentas, Algis Gaižutis, Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) pirmininkas,    Kazimieras Šiaulys, LMSA Valdybos narys, Jonas Rimantas Klimas, LMSA Valdybos narys, Trakų raj,.privataus miško savininkas, Benjaminas Sakalauskas, Generalinis urėdas, Vygantas Mierkis, Trakų miškų urėdas,  Antanas Juodvalkis, LŽŪU Miškų ir ekologijos f-to profesorius, Kęstutis Šakūnas, Dubrabvos EMU urėdas, Trakų MU specialistai.

Didelio dėmesio susilaukė per pastaruosius metus Aplinkos ministerijos užsakymu atliktos kelios studijos dėl valstybinių ir privačių miškų valstybinio valdymo tobulinimo, racionalaus miško išteklių panaudojimo galimybių. Diskutuota apie esminius studijose pateiktus siūlymus. Pasikeista nuomonėmis dėl galimų sprendimų.

Diskusijos dalyvius domino, kaip  planuojama įgyvendinti 15-sios LR Vyriausybės programos dalis, liečiančias miškų ūkį, ir kokie yra esminiai spręstini klausimai.  Aptartos saugomų teritorijų problemos, keliančios vis didesnį tose teritorijose gyvenančių žmonių nepasitenkinimą.

  

Miškininkavimo ypatumus valstybiniuose bei privačiuose miškuose, remdamiesi konkrečiais pavyzdžias,  diskusijos dalyviai aptarė  apsilankę Trakų MU ir privačiose miškų valdose.

  

 Nuotraukos: A.Gaižučio

www.lietuvosmiskai.lt inf.