Naujienos
* D.Grybauskaitė: Lietuvos ekonomika leidžiasi staigiai, kietai ir skausmingai
Dabartinė vyriausybė įeis į istoriją kaip sugebėjusi nuslėpti nuo Lietuvos piliečių tiesą apie realią ekonominę situaciją. „Bet kuri valstybė turi žinoti tiesą. Lietuvos valdžia tiesą neigė, slėpė faktus. Dabar Lietuva leidžiasi staigiai, kietai ir skausmingai“, – teigė į Lietuvą atvykusi eurokomisarė Dalia Grybauskaitė.
Finansų specialistė 2008-10-15 (trečiadienį) vykusioje „Verslo žinių“ surengtoje konferencijoje be užuolankų kalbėjo apie Lietuvą – kaip ir visą pasaulį – ištikusią krizę. Pasak eurokomisarės, Lietuva Europos Sąjungos akimis tampa fenomenalia valstybe, nes užuot bandžiusi pasinaudoti Europos komisijos dar pavasarį pateiktais pasiūlymais, ji elgėsi atvirkščiai ir skatino infliaciją. Ilgą laiką lietuvaičiai buvo raminami, nuo jų buvo slepiama reali ekonominė ir finansinė situacija. Vyriausybė numojo ranka į globalius procesus, ir postringavo apie tai, jog Lietuva yra maža šalis ir mūsų niekas negali paveikti. Dabar yla išlindo iš maišo – infliacija dviženklė, iššvaistytas šalies iždas, ekspertų nuomone biudžeto deficitas bus viršytas 3 proc.
„Mes esame siaubingoje pasaulio finansinėje krizėje. Pasaulis susidūrė su trimis problemomis – tarpbankine finansine suirute, energetikos problemomis bei maisto kainomis. Galbūt ši krizė ir nebus tokia gili kaip buvo didžiosios depresijos metais, tačiau nuosmukis bus ilgas“, – neslėpė D.Grybauskaitė.
Pasak eurokomisarės, Lietuvos vyriausybė tylėjo ir tokiu būdu rodė, jog problemos nebus išspręstos, tuo tarpu kitose ES šalyse jau buvo imtasi jas spręsti, krizei ruoštasi.
„Problemų vengimas ir delsimas jas spręsti yra didžiulė politikų klaida. Jie skandina savo šalį“, – teigia eurokomisarė. Jos įsitikinimu tokioms vyriausybėms kaip Lietuvos teks skolintis. O skolinimasis brangsta. Bendro vidaus produkto dalis atiteks skolų apmokėjimui. D.Grybauskaitės nuomone, iki to prieita dėl pačių politikų kaltės. Niekas nekreipė į EK patarimus siekti biudžeto balanso, riboti išlaidų augimą, kaupti nenumatytąsias pajamas rizikoms atremti. Deja, grėsmė buvo ignoruojama.
„Mes patys nesugebėjome „prispausti“ politikų, leidome jiems neigti ir meluoti. Dabar teks atsakyti visiems. Tačiau krizė tampa ir galimybe atsinaujinti tiek politiškai, tiek ekonomiškai“, – tikino D.Grybauskaitė.
Verslo žinių kalbinta eurokomisarė atsakė į visą eilę aktualių klausimų.
KLAUSIMAS: Jūsų patirties, atrodo, dabar labai trūksta Lietuvoje, bent jau tą rodo įvairios visuomenės apklausos.
Esu pasirengusi padėti bet kuriai vyriausybei, tai – mano pareiga. Bet tam reikia, kad Vyriausybė suprastų padėtį, norėtų, kad jai padėtų, girdėtų, kas jai sakoma, ir gebėtų naudotis tais patarimais. To iki šiol nebuvo.
KLAUSIMAS: Jūs pasirengusi padėti patarimais ar patarti tiesiogiai dalyvaudama Vyriausybės veikloje?
Buvimo vieta nesvarbi, jei pagalba yra reikalinga. Lietuvai reikalinga vyriausybė, kuri suprastų padėtį ir galvotų, kaip ją gerinti, o ne kaip išlikti valdžioj. Ir visiškai nesvarbu, kas bus prie vyriausybės vairo, jeigu visi politikai imsis atsakomybės ir paprašys žmonių supratimo ir pagalbos, pasakydami jiems tiesą.
Visą Teresės Staniulytės straipsnį "Staigiai, kietai ir skausmingai " 2008-10-16skaitykite dienraštyje "Verslo žinios"