Naujienos
* Miško savininkai mokosi kirtimo liekanas panaudoti biokurui
Miško savininkai mokosi kirtimo liekanas panaudoti biokurui.
Š.m. sausio 21 dieną keturi LMSA nariai buvo pakviesti į seminarą “Biokuro gamybos technologijos”.
Seminarą organizavo Lietuvos energetikos institutas ir Rubicon group, biokuro panaudojimo šilumos energijos gamybai Lietuvoje lyderė. Siekdama aprūpinti katilines ekologišku kuru Rubicon group įmonės mielai pirktų iš miško savininkų šiuo metu deginamas miške arba paliekamas supūti kirtimo liekanas. Tačiau jos turėtų būti sudėtos prie privažiavimo kelių ar bent prie valksmų.
Todėl seminaro metu daugiausiai klausimų užduota Lietuvos miškų instituto Miško resursų ir ekonomikos skyriaus vyresn. mokslo darbuotojui dr. Jonui Saladžiui , skaičiusiam pranešimą “Miško kuro ruošos technologijos miškų ūkyje”. Deja, ekonominiai skaičiavimai yra trijų metų senumo. Per mažai tyrinėtos ir pačios technologijos.
Seminaro dalyviai sužinojo, kad aplinkosauginiu požiūriu biokuras – pati ekologiškiausia ir remtiniausia kuro rūšis (pranešėjas Vytautas Krušinskas, Aplinkos ministerija). Kūrenimui šiuolaikinėse katilinėse mediena naudojama skiedros, granulių ir dulkių pavidalu.
Apie gamybos technologijas ir mechanizmus, jų privalumus ir trūkumus išgirdome iš Antano Baltrušaičio (Kauno technologijos institutas), o Stanislovas Vrubliauskas (Lietuvos energetikos institutas) pristatė rengiamus biuokuro ruošimo, matavimo, kokybės standartus.
Kad durpės irgi yra ekologiškas ir atsinaujinantis kuras, nors ir nepriskiriamas biokurui, papasakojo Eugenijs Strašinskas, (ASP “Ežerėlio durpės”). Jų gamybos technologija brangi, todėl ir durpių kaina nedaug nusileidžia įvežtiniam kurui: akmens angliai ir dyzelinui.
Lietuvoje jau yra sukaupta patirtis katilinėse deginant šiaudus. Įvairių žemės ūkio kultūrų šilumingumas, skaičiuojant svorio vienetui, yra panašus ir nedaug nusileidžia medžio skiedrai, o šiaudų ištekliai apytikriais skaičiavimais sudaro 1,5 mln.t. (pranešėjas Algirdas Genutis, LŽŪU ).
LMSA pasiūlė Vyriausybei parengti reikiamus miškininkystės norminių aktų pakeitimus, kad būtų pritaikytos naujos technologijos ir būtų skatinamas miško kirtimo atliekų surinkimas biokuro gamybai, remiamas energetinių plantacijų (biokurui) įveisimas. Per LMSA įmonių tinklą būtų įmanoma surinkti iš miško savininkų jų miškuose susikaupiančias kirtimo liekanas bei plantacijose užaugintą biomasę, ir jas panaudoti biokuro gamybai. Todėl su RUBICON group įmonių atstovais sutarta tęsti bendradarbiavimą ir kartu ieškoti teisinių ir technologinių problemų sprendimo.
Vidmantas Jusas
LMSA Valdybos narys
marijampole@forest.lt