Naujienos
* Prof. Stenas Nilsonas inauguruotas Lietuvos Mokslų Akademijos užsienio nariu
Rugsėjo 10–11 d. Lietuvoje lankėsi Švedijos karališkosios žemės ūkio ir miškų akademijos, Istropolitanos akademijos mokslinio komiteto, Rusijos tarptautinės informatikos akademijos tikrasis narys, dabartinis Tarptautinio taikomosios sisteminės analizės instituto Vienoje laikinasis direktorius profesorius Stenas Nilsonas (Sten Nilsson).
2008 m. rugsėjo 11 d. Lietuvos mokslų akademijoje jis buvo inauguruotas LMA užsienio nariu.
![]() | ![]() |
Ta proga prof. S. Nilsonas LMA mažojoje salėje perskaitė inauguracinę paskaitą „Globalizacija ir miškų sektorius“. Pranešėjas trumpai apžvelgė globalizacijos istoriją, plačiai nagrinėjo dabartinius globalizacijos reiškinius miškų sektoriuje – pasaulio ekonomikos restruktūrizavimą, medienos plaušo, maisto, miško produktų, energetikos rinkų globalizaciją ir jos įtaką klimato kaitai.
Prof.S.Nilsono sutikimu jo pranešimą skelbiame mūsų svetainėje lietuvosmiskai.lt. Paskaitą „Globalizacija ir miškų sektorius“ galite atsisiūsti ir peržiūrėti čia...>>>
Remdamasis Tarptautinio taikomosios analizės instituto (IIASA) atliktų tyrimų duomenimis, pranešėjas teigė, jog globalizacija palanki Europos miškų sektoriaus plėtrai.
Atlikta analizė rodo, kad tokie regionai kaip Rusija, Kinija, Pietų Amerikos ir Afrikos šalys globaliame miškų sektoriuje ateityje vaidins labai svarbų vaidmenį. Pranešėjas pabrėžė, kad svarbu spręsti pasaulio miškų sektoriaus finansinius klausimus – naudojantis globalizacijos teikiamais privalumais, tinkamai pritraukti kapitalą. Jo nuomone, tik kuriant naujus produktus ir naujas verslo koncepcijas bus išlaikytas miškų sektoriaus tvarumas.
Atsakydamas į LMSA pirmininko dr.Algio Gaižučio klausimą dėl gamtosaugininkų iniciatyvos Lietuvoje uždrausti pusmečiui bet kokius darbus miškuose siekiant apsaugoti paukščius bei gyvūnus, profesorius išsakė nuomonę, kad siekiant išsaugoti bioįvairovę miškuose būtinas ūkininkavimas. Pasak jo, jei ūkinė veikla dėl nesuprantamų priežasčių būtų sustabdyta, gan greitai išnyktų ir tos saugomos rūšys (bei daugelis kitų), dėl kurių gerovės galbūt siekiama įvesti draudimus.
Atsakydamas į Lietuvos miškų instituto direktoriaus pavaduotojo dr.Stasio Mizaro klausimą, prof.S.Nilsson patvirtino, kad pasaulyje efektyviau tvarkomasi privačiuose miškuose, o valstybinė miškų nuosavybė dažnesnė saugomose teritorijose.
******************************************
Prof. S.Nilsonas 1975–1982 m. dirbo Švedijos žemės ūkio universiteto Miškų fakultete. Jo vadovaujama darbo grupė tyrė miško resursų paskirstymo laike ir erdvėje problemas. 1983–1986 m. dirbo įvairių šalių įvairių institucijų konsultantu. S. Nilsonas nuo 1986 m. yra IIASA vadovaujantysis tyrėjas, atsakingas už Vakarų ir Rytų Europos miško resursų plėtrą, nuo 1990 m. vadovavo IIASA Miškininkystės ir biosferos dinamikos studijų, Popieriaus atliekų antrinio naudojimo tyrimų, Klimato kaitos poveikio Europos miškams prognozavimo projektams. Jis vienas mokslininkų, kurie gavo 2007 m. Nobelio taikos premiją, skirtą JT Tarptautinei tarybai. Profesorius Stenas Nilsonas yra paskelbęs per 380 mokslinių straipsnių, glaudžiai bendradarbiauja su mūsų šalies mokslininkais.