Naujienos
* Po IKEA apsilankymo Vyriausybėje vėl prabilta apie urėdijų jungimą
Ministras Pirmininkas priėmė IKEA grupės atstovus aptarti šio Švedijos baldų prekybos koncerno investavimo Lietuvoje galimybes, - 2008-08-28 informuoja LR Vyriausybė.
IKEA atstovų manymu, pagrindinė problema investuoti Lietuvoje yra medienos trūkumas. Taip pat perkant medieną iš valstybei priklausančių miškų urėdijų, tenka susidurti su dideliu tiekėjų skaičiumi, o tai apsunkina procesą. Stambiems pirkėjams, pasak IKEA atstovų, būtų žymiai paprasčiau visą medieną, perkamą iš valstybinių miškų urėdijų, pirkti iš vieno stambaus pardavėjo.
LR Vyriausybė informuoja, jog Ministras Pirmininkas Gediminas Kirkilas sutiko, kad būtų logiška svarstyti galimybę stambinti urėdijų pardavimus. Tai taip pat leistų urėdijoms sėkmingiau derėtis su stambiais pirkėjais, o dėl to laimėtų visos pusės.
***************************
Dėl Švedijos baldų gamintojos IKEA investicijų galimybės Lietuvoje, Vyriausybė svarstys ar gali sujungti valstybines miškų urėdijas. Taip investuotojui būtų palankiai užtikrintas medienos tiekimas,- informuoja dienraščio "Verslo žinios" internetinis portalas www.vz.lt Vijos Pakalkaitės straipsnyje "Dėl IKEA svarstys sujungti urėdijas"
Po IKEA atstovų apsilankymo 2008-08-28 Vyriausybėje premjero patarėjas Mantas Juozas Nocius svarstė, kad užtikrinti stabilų medienos tiekimą didelėms medienos pramonės įmonėms galima būtų kokiu nors būdu sujungiant valstybei priklausančias miškų urėdijas.
"Nemaža dalis medienos tiekiama iš skirtingų valstybei priklausančių urėdijų. Stambiems pirkėjams, tokiems kaip IKEA, būtų pakankamai sudėtinga dirbti su tiek daug urėdijų. Galbūt galima pagalvoti apie vienokį ar kitokį konsolidavimą, sutarčių pasirašymą. Nagrinėsime", - aiškino p. Nocius. Vienas jo svarstomų variantų yra ir įkurti holdingo bendrovę, kuri valdytų urėdijas.
Dėl šių pasiūlymų, premjero patarėjo teigimu, bus tariamasi su Aplinkos ministerija. Dėl laiko, kada turėtų paaiškėti galimas urėdijų sujungimas, esą tartasi nebuvo. Kuri dalis miškų yra valstybinė ir kiek urėdijų tektų jungti, p. Nocius negalėjo pasakyti. Tačiau jis tikino, kad valstybei sujungti urėdijas būtų naudinga ir derantis su kitais medienos pirkėjais. IKEA esą neprašė užtikrinti, kad būtų tiekiamas konkretus ir anksto nustatytas medienos kiekis.
„Jie tik pareiškė norą, kad būtų supaprastintas tiekimas iš valstybinių miškų, - tikino patarėjas. - Bet kuriuo atveju IKEA yra labai svarbi Lietuvos baldų pramonei. Toks rimtas investuotojas kaip IKEA būtų labai naudingas Lietuvoje“.
Koncernas IKEA siekia įsigyti dalį plokščių ir baldų gamybos UAB „Girių bizonas“ akcijų. Švedus taip pat domina „Vakarų medienos grupės“ Alytuje planuojama statyti medienos plaušo plokščių bei korinių baldų gamykla, į ją koncernas pasirengęs investuoti, jei bus užtikrintas medienos tiekimas.
2008-08-29 dienraštyje "Verslo žinios" publikuojamame Ingos Razmaitės straipsnyje "IKEA į mišką eina per Vyriausybę" perteikiama medienos eksportu užsiimančių verslininkų pozicija dėl IKEA siūlymų .
Robertas Ašmonas, Medienos prekybos asociacijos direktorius, sako: „Ar valstybė konsoliduos tas urėdijas – jos reikalas. Ji yra miškų savininkė. Bet medienos dėl to tikrai nepadaugės. Nors jos apskritai ir netrūksta, nepakanka tik tiems, kurie neišgali sumokėti rinkos kainos“.
Lietuvoje yra 42 valstybinės urėdijos, tiekiančios į rinką 60% visos žaliavinės medienos. , – aiškina p. Ašmonas.
Anot jo, jei Vyriausybė paskelbtų jungianti valstybines urėdijas į vieną stambesnį darinį, nes tada jos taps efektyvesnės, sumažės administravimo sąnaudos ir sustiprės valstybės pozicijos, derantis su investuotojais – būtų logiška ir priimtina.
„Bet, kai ateina bendrovė ir sako: „Būkite geri, sujunkite urėdijas, nes mes negalėsime nusipirkti medienos“ – skamba keistai. Rimtam investuotojui, sudarant medienos tiekimo sutartis 10 metų, tikrai nebūtų labai sunku paskirti mėnesį dalyvavimui viešuose konkursuose ir pasirašyti tas sutartis. Gal tiesiog reikia vieno darinio, kad kažkas galėtų pasirašyti sutartį išskirtinėmis sąlygomis“, – svarsto p. Ašmonas. Jis pabrėžia, kad valstybė, parduodama savo turtą - medieną, privalo siekti už jį gauti rinkos kainą.
Rytis Kuliešis, medienos prekybos įmonės „Timbex“ komercijos direktorius, įsitikinęs, kad be konkurencijos vienam perdirbėjui skiriant medieną miškų ūkis patirs didžiulių piniginių nuostolių, kuriuos dengti turės mokesčių mokėtojai.
„Nors jau ir šiandien už žaliavinę medieną, kuri naudojama baldų plokščių gamybai, mokama žema kaina, VMG ir IKEA prašo dar geresnių sąlygų. Dabartinė medienos kaina vargiai padengia medienos iškirtimo ir transportavimo sąnaudas iki gamyklos – pats medis padovanojamas. Jeigu bus sudaromos sąlygos mediena apsirūpinti išskirtinėmis sąlygomis, jos kaina dar mažės – valstybė ne tik padovanos medį, kaip yra dabar, bet už jį dar turės ir primokėti“, – sako p. Kuliešis.