Naujienos
* S.Paulauskas dėl MDF fabriko statybos kartu su IKEA: jei Lietuvai nereikia 0,5 mlrd.Lt investicijų, kviečiasi Baltarusija
Planams statyti medienos plaušo plokščių bei korinių baldų gamyklą gali sukliudyti abejonės dėl galimo žaliavų trūkumo ateityje. IKEA ketinimai investuoti į šį projektą kol kas nesutikti valdininkų katutėmis, - 2008-08-07 informuoja dienraščio "Verslo žinios" korespondentė Nijolė Dvarionaitė straipsnyje "IKEA vardui valdininkai nesimeldžia".
.
UAB „Vakarų medienos grupė“ (VMG) liepos pradžioje kreipėsi į premjerą, kad būtų sudaryta derybų grupė dėl būsimos gamyklos Alytuje arba Kėdainiuose . Buvo prašoma nustatyti investicijų reikalingumą, padėti, kad būtų garantuotas ilgalaikis medienos tiekimas iš valstybės miškų išnuomojant 25–30 ha sklypą, užtikrinti kitas finansines investicijų skatinimo priemones. Premjeras šį kreipimąsi buvo pavedęs išsiaiškinti Ūkio, Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijoms. Kad nebūtų kliūčių IKEA investicijoms, Lietuvoje reikalauja ir grupė parlamentarų.
„Kol kas nesame gavę jokio atsakymo, nebuvome pakviesti ir į derybų grupę“,– šiomis dienomis dienraščio "Verslo žinios" korespondentę informavo Sigitas Paulauskas, UAB „Vakarų medienos grupė“ valdybos pirmininkas.
Tuo tarpu Kęstutis Murauskas, Ūkio ministerijos (ŪM) Pramonės ir verslo departamento direktorius, neskuba projektui žadėti lengvatų ir užsimena, kad dėl sklypo geriausia kreiptis į kurį nors kuriamą pramonės parką, nes „niekas nekurs atskiro parko vienai įmonei“.
„Kai objektas stambus, investuotojai bando išsiderėti papildomų galimybių ar lengvatų, bet tai sprendžia Vyriausybė arba Seimas“, – paiaškina ŪM pareigūnas.
Koją kiša žaliava
Tuo tarpu aplinkosaugininkai reikalauja atlikti poveikio aplinkai vertinimą ir mano, kad užtikrinti ilgalaikį medienos tiekimą vienai įmonių grupei būtų nesąžininga smulkiųjų perdirbėjų atžvilgiu.
„Sveikiname visas investicijas, tačiau gyvename rinkos sąlygomis, Konkurencijos tarnyba užprotestuotų sprendimą vienam subjektui sudaryti lengvatines sąlygas 10 m. Tai jau primintų laikus, kai vadovavo viena partija. Apskritai norime žinoti, ar užteks žaliavų. Reikia nepamiršti, kad 2010 m., uždarius Ignalinos AE, reikės pagalvoti, iš ko gaminsime šilumą. Yra ruošiamasi statyti katilines ir elektrines, kurios naudos medieną“, – tvirtina Raimundas Paliukas, Aplinkos ministerijos viceministras.
Jis nurodo, kad yra parengtos naujos prekybos apvaliąja mediena taisyklės, kuriose, be kitų naujovių, numatyta pagal ilgalaikes sutartis parduodamos medienos kiekį padidinti nuo šiuo metu įteisintų 40% iki 60%, o įmonėms konkurse pasiūlius vienodą kainą, pirmenybę teikti tai, kurios didesni gamybos pajėgumai.
VMG nurodo, kad būsimojoje gamykloje daugiausia būtų naudojamas popiermedis, per metus prašoma užtikrinti 0,5 mln. m3 žaliavos. Šiuo metu visas popiermedis yra eksportuojamas.
„Generalinė urėdija piktybiškai trukdo, teigdama, kad nėra žaliavos, bet juk miškas yra atsinaujinantys ištekliai. Dabar iš Lietuvos per metus išvežama apie 2 mln. m3. Mes neprašome nei pigiau, nei brangiau, o ilgalaikių sutarčių konkurencijos sąlygomis“, – dėsto savo argumentus p. Paulauskas.
Anot jo, šiame versle išsilaikys tik didelės, ilgalaikes sutartis turinčios įmonės. Be jų VMG naujo fabriko projekto nepristato ir bankams.
Jis neatmeta galimybės statyti fabriką, į kurį žadama investuoti 0,5 mlrd. Lt, Baltarusijoje – p. Paulausko žiniomis, ši šalis yra pasiūliusi sklypą LEZ teritorijoje lengvatinėmis sąlyomis.
Anot jo, yra žvalgomasi ir Baltarusijoje, kuri pasiūlė sklypą LEZ teritorijoje lengvatinėmis sąlygomis. Tad neatmetama, kad fabrikas, į kurį žadama investuoti 0,5 mlrd. Lt, gali būti statomas ten.