Naujienos
*Medinės pakavimo medžiagos turės atitikti naujus reikalavimus
Nuo 2005 m. kovo 1 d. į ES importuojamai medinei pakavimo medžiagai su bet kokiu kroviniu iš trečiųjų šalių, išskyrus Šveicariją, bus taikomi nauji reikalavimai.
Kaip sakė Valstybinės augalų apsaugos tarnybos viršininkas Edmundas Morkevičius, pasaulinėje prekyboje 90 proc. visos produkcijos gabenama naudojant medines pakavimo medžiagas, kurios neretai iš vienos šalies į kitą perneša kenksmingus organizmus. Paprastai fitosanitariniai reikalavimai yra taikomi atsižvelgiant į medienos kilmę ir rūšį, bet po daugkartinio pakuočių naudojimo ir taisymo visa tai nustatyti sudėtinga. Dažnai pakuotės gaminamos iš neapdirbtos ar blogos kokybės medienos ir galutinis vartotojas nėra žinomas. Visi šie faktoriai padidina kenkėjų, kuriuos nustatyti yra labai sudėtinga, pernešimo riziką. Pavyzdžiui, gabenant techniką užkrėstose pakuotėse į Šiaurės Ameriką iš Azijos atkeliavo lapuočių medžių kenkėjas Rytinis ūsuotis (Anoplophora glabripennis), o į Portugaliją buvo įvežtas Pušinis stiebinis nematodas (Bursaphelenchus xylophilus).
Iki 2002 metų, kai Tarptautinės augalų apsaugos konvencijos sekretoriatas patvirtino Tarptautinį fitosanitarinių priemonių standartą Nr.15 „Nurodymai medinei pakavimo medžiagai tarptaurinėje prekyboje" (ISPM 15), kiekviena šalis taikė skirtingus reikalavimus importuojamai medinei pakavimo medžiagai (MPM) - pakavimo dėžėms, dėžutėms, paletėms, dėžinėms paletėms, palečių apvadams ir kitai medinei pakuotei, kuri yra naudojama krovinio gabenimui, apsaugai, pakavimui, įskaitant ramsčius ir tarpiklius.
Tarptautinis standartas suvienodino įvairių šalių reikalavimus importuojamai medinei pakavimo medžiagai su bet kokia produkcija, patvirtino MPM apdorojimo būdus, sunaikinančius kenkėjus, esančius bet kokioje vystymosi stadijoje, taip užkertant kelią kenkėjų plitimui tarptautiniu mastu. Laikantis standarto reikalavimų, galima nustatyti ženklintos medinės pakavimo medžiagos kilmės šalį, gamintoją ir apdorojimo būdą
Kaip informavo Valstybinės augalų apsaugos tarnybos viršininkas Edmundas Morkevičius, nuo 2005 m. kovo 1 d. bus pradėta taikyti Europos Komisijos direktyva 2004/102 EC dėl apsaugos priemonių nuo augalams ir augaliniams produktams kenksmingų organizmų įvežimo į Bendriją ir išplitimo joje. Vienas naujausių jos reikalavimų yra tas, jog visa importuojama MPM su bet kokiu kroviniu iš trečiųjų šalių, išskyrus Šveicariją, turi būti apdorota ir ženklinta pagal Tarptautinio fitosanitarinių priemonių standarto Nr.15 reikalavimus. Šie reikalavimai netaikomi medinei pakavimo medžiagai, pagamintai iš plonesnės nei 6 mm medienos ir iš perdirbtos medienos, kurios gamybos metu buvo naudojamas karštis, klijai ir spaudimas (pjuvenų plokštės, fanera, skiedrų plokštės ir kt.).
Ramsčiams, tarpikliams ir kitai pagalbinei medienai tarptautinio standarto ISPM 15 reikalavimai bus taikomi nuo 2007 m. gruodžio 31 d., o iki tol ramsčiai, tarpikliai turės būti pagaminti iš medienos be žievės, be kenkėjų ir be kenkėjų požymių. Europos Bendrijos viduje ir po kovo 1 d. ketinama leisti naudoti medinę tarą be naujo privalomojo žymėjimo.
Ne Europos Sąjungos šalys standarto reikalavimus įgyvendina skirtingu laiku, todėl ES įmonės, eksportuojančios į jas produkciją medinėje taroje ir norėdamos išvengti nemalonių nesusipratimų, turi pasidomėti apie tose šalyse medinei pakavimo medžiagai keliamus reikalavimus. Trečiųjų šalių standarto reikalavimų įgyvendinimo grafiką nuo š.m. vasario 1 d. bus galima rasti Valstybinės augalų apsaugos tarnybos interneto tinklalapyje www.vaat.lt nuorodoje „Naujienos“.
Informacijos šaltinis: Žemės ūkio ministerija www.zum.lt