Naujienos
*LR "Ryto garsai" 9.15 val.: apie miško gaisrus ir jų prevenciją.
2008.07.29. "Ryto garsuose" 9.ąį val. antradienio patarimų miško savininkams tema: apie miško gaisrus ir jų prevenciją.
Pašnekovė: LMSA neetatinė konsultantė ekologė Monika Lastauskienė.
Išklausyti laidą vėliau galima internete:
Klausimus ir sūlymus laidų tematikai galima užduoti el.paštu:
LMSA inf.
*************************************************************
INFORMACIJA APIE GAISRUS MIŠKUOSE
Miško gaisrai padaro milžinišką žalą ne tik žmogui – miško savininkui, bet ir gamtai. Nuo miško gaisrų nukenčia ir dažnai žūva augantis miškas, sunaikinama pagaminta mediena, sudega pastatai. Pažeistų medynų sumažėja prieaugis, nusilpusius medžius puola kenkėjai ir grybinės ligos. Gaisravietė tampa užsikrėtimo lizdu. Džiūsta medžiai ne tik gaisravietėje bet ir aplinkiniame medyne. Degant miškui sudega pomiškis, miško paklotė, paukščių lizdai ir net žvėrių jaunikliai.
Miškų urėdijų pateiktais preliminariniais duomenimis, šiais metais iki liepos 23 d. užregistruoti 203 miško gaisrai 93,9 ha plote, iš jų 50 miško gaisrai privačiuose miškuose 8,7 ha plote, 12 miško gaisrų 1,2 ha plote kitų valdytojų miškuose (2007 metais tuo pačiu laikotarpiu šalyje buvo užregistruoti 217 miško gaisrų 34 ha plote). Didžiausias gaisras 2008 m. birželio mėn. kilo Šalčininkų urėdijoje, kur išdegė 46 ha plotas.
Paprastai miško gaisrai kyla dėl tokių priežasčių - tyčinis padegimas, miškai užsidega nuo deginamos žolės, taip pat dėl neatsargaus miško lankytojų elgesio miške bei miško ruošos ir kitų neatsakingai atliekamų darbų. Todėl kiekvienas miško savininkas, naudotojas ar lankytojas privalo atsakingai elgtis miške ir laikytis priešgaisrinių miško apsaugos taisyklių.
Ø Reikalavimai miško savininkams.
Miško savininkai privalo laikytis teisės aktais patvirtintų miškų priešgaisrinės apsaugos reikalavimų, kur numatyta jog savininkas savo lėšomis turi įgyvendinti profilaktines priešgaisrines priemones ir miške sudaryti tokias sąlygas, kad gaisrai kiltų kuo rečiau arba jų visai nebūtų. Miško savininkas privalo įrengti, atnaujinti ir prižiūrėti mineralizuotas ir priešgaisrines juostas, laužavietes, poilsio aikšteles, valyti mišką, pašalinti sausuolius, vėjavartas, vėjalaužas. Taip pat kontroliuoti, kad šių taisyklių laikytųsi miško naudotojai ir lankytojai.
Ø Reikalavimai miško naudotojams.
Kirsdami medynus, miško naudotojai privalo išvalyti kirtavietes leidime kirsti mišką nurodytu būdu ir laiku. Kirtimo liekanas deginti tik lietingomis, apsiniaukusiomis ir nevėjuotomis dienomis, kai nėra pavojaus kilti gaisrui. Prieš vykdant šiuos darbus iš anksto pranešti miško valdytojams ar savininkams tikslų šių darbų laiką ir vietą.
Kirtėjai, uogautojai ir grybautojai laužus gali kurti tik specialiai įrengtose poilsiaviečių laužavietėse, kurios pažymėtos atitinkamu ženklu, o baigus kūrenti laužą jį kruopščiai užpilti žemėmis arba vandeniu, kol jis visiškai nustos rusenti.
Gaisrams palankiu laikotarpiu miško kirtėjai ir kiti miške dirbantys darbininkai privalo turėti būtiniausias gaisro gesinimo priemones: kastuvus, kirvius, pjūklus ir kilus gaisrui nedelsiant pradėti jį gesinti.
Ø Reikalavimai miško lankytojams.
Kiekvienam miško lankytojui gaisrams kilti palankiu laikotarpiu (pavasarį ištirpus sniegui ir iki prasidedant lietingiems orams ar iškrintant sniegui) draudžiama naudotis atvira ugnimi (kurti laužus tam nepritaikytose vietose, deginti šiukšles), mėtyti neužgesintus degtukus, nuorūkas ir kitus daiktus galinčius sukelti gaisrą, miške ir arčiau kaip 50 m iki jo ribos. Draudžiama miškuose važinėti su vidaus degimo varikliais ne keliais arba ten, kur įvažiuoti nustatytąja tvarka uždrausta.
Negalima stovyklauti, rengti masinius renginius be miško savininkų raštiško sutikimo.
Miške draudžiama palikti šiukšles, įvairias buitines ir statybines atliekas, tepaluotus skudurus ir kt.
Kiekvienas miško savininkas, naudotojas ar valdytojas pastebėjęs kilusį gaisrą nedelsiant turi pranešti priešgaisrinės apsaugos tarnyboms ir skubėti gesinti juos patys turimomis priemonėmis – automobilio gesintuvu, kastuvu, lapuočių medžių šakų šluotomis, nukirsto jauno medelio vešlia laja.
Kiekvienas iš mūsų turi jausti atsakomybę ir elgtis atsakingai, nes dažniausia gaisrų kilimo priežastis yra žmonių lengvabūdiškumas. Todėl kiekvienas iš mūsų turi nepamiršti keletos pagrindinių taisyklių:
1. Naudotis tik poilsiavietėse įrengtomis laužavietėmis;
2. Nepamiršti užgesinti laužo;
3. Nemėtyti ant žemės nuorūkų, degtukų, galinčių sukelti gaisrą medžiagų;
4. Nešiukšlinti;
4. Nesilankyti miškuose sausros metu.
Parengė: Monika Lastauskienė