Naujienos
* Seimo Kaimo reikalų komitetas pasmerkė pasirinktinai taikomą draudimų politiką saugomose teritorijose
Praėjusį trečiadienį, 2008-06-11, vykusio išvažiuojamojo posėdžio į Anykščius metu Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai pasmerkė pasirinktinai taikomą draudimų politiką saugomose teritorijose.
Pasak KRK pirmininko Viktoro Rinkevičiaus, griežti draudimai žmonėms, įsikūrusiems gražiausiose teorijose, tampa baisiausia rykštė.
Aplankytose ūkininkų sodybose buvo atvirai kalbama, kad pribrendo laikas iš pagrindų pakeisti Saugomų teritorijų įstatymą, nes valdininkai jau seniai juo piktnaudžiauja, prisidengdami gynėjų skraiste. Kuo didesni draudimai, tuo ilgesnis litas už išimtis.
Išvažiuojamajame SeimoKRK posėdyje Anykščiuose dalyvavo LMSA Valdybos nariai Sandra Biežytė, Rimantas Klimas ir Saulius Tirevičius.
Kaimo reikalų komitetas, atsižvelgdamas į gautus pasiūlymus dėl darnaus žemės ūkio plėtojimo saugomose teritorijose, š.m. birželio 11 d. posėdžiavo Anykščių rajono savivaldybėje ir aptarė aktualius ūkininkavimo saugomose teritorijoje klausimus. Nuspręsta pasiūlyti Vyriausybei įvertinti nustatytus perteklinius apribojimus saugomose teritorijose ir nustatyti, kurie jau nebeatitinka dabartinių ūkininkavimo technologijų bei ūkinės veiklos lūkesčių, o steigiant naujas saugomas teritorijas – visapusiškai įvertinti jų steigimo būtinumą.
Ūkininkaujantiems trūksta informacijos apie esamas saugomas teritorijas, saugomų teritorijų ribos nesutampa su natūraliomis gamtinėmis ribomis (keliais, miškų masyvų ribomis, upėmis, upeliais ir kt.), todėl Komitetas nusprendė pasiūlyti Vyriausybei patikslinti miško parkų ir kitų saugomų teritorijų ribas išbraukiant plotus, kurie neatitinka šių plotų priskyrimo atitinkamiems apsaugos režimams nustatytų kriterijų bei peržiūrėti šių teritorijų, esančių privačiuose miškuose plotus, įvertinant jų priskyrimo tikslingumą.
Šiuo metu, įsteigus naują saugomą teritoriją arba pakeitus jos ribas, nėra atliekami veiksmai, kad konkrečiam žemės sklypui Nekilnojamojo turto registre ir kadastre būtų įrašytos arba panaikintos specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos, kurios nustatytos Žemės įstatyme. Komitetas nusprendė pasiūlyti Vyriausybei pavesti Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos ne tik organizuoti, bet ir įgyvendinti saugomų teritorijų specialiuosius planus.
Siekiant teisingesnio patirtų nuostolių savininkui atlyginimo, Kaimo reikalų komitetas, atsižvelgdamas į Žemės ūkio ministerijos specialistų pateiktą informaciją, pasiūlė Vyriausybei įvertinti kompensacinių išmokų už saugomas teritorijas ir kompensacinių išmokų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonę “Natūra 2000 išmokos ir su Direktyva 200/60/EB susijusios išmokos” lygį, siekiant kompensuoti dėl veiklos apribojimo susidariusias papildomas sąnaudas.
Specialiosiose žemės ir miško naudojimo sąlygose įtvirtinta nuostata, kad valstybiniuose parkuose draudžiama kurti stambius specializuotus ūkius, darkančius tradicinį kraštovaizdžio pobūdį, tačiau teisės aktuose nėra išaiškintas terminas “stambus ūkis”, dėl ko kyla neaiškumų, kokio dydžio ūkiai gali būti kuriami saugomose teritorijose. Kaimo reikalų komitetas nusprendė siūlyti Vyriausybei priimti teisės aktą, apibrėžiantį stambių specializuotų ūkių dydžio normatyvus, siekiant didesnio aiškumo įgyvendinant specialiąsias žemės ir miško naudojimo sąlygas saugomose teritorijose.
Atsižvelgdamas į gautą informaciją, pasiūlyta Vyriausybei išnagrinėti galimybę išplėsti saugomose teritorijose esančių privačių miškų išpirkimą, įvertinti užstatomo ploto ribojimus saugomose teritorijose, taip pat draudimą statyti antžemines mėšlides, vėjo jėgaines, tiesti tranzitinius bei inžinerinius tinklus, atstatyti buvusias užtvankas bei dalinti turimus žemės ūkio paskirties ir miško sklypus, taip pat atidalinti namų valdos žemės sklypus iš nuosavybės teise turimų žemės sklypų bei keisti statinių paskirtį.
Vyriausybei pasiūlyta peržiūrėti tiesioginių išmokų už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus sąlygas, atsižvelgiant į Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje esančių potvynių užliejamų pievų ir gamyklų naudojimo ypatumus bei supaprastinti detaliųjų planų rengimo procedūrą ir sutrumpinti jų parengimo laiką.
Siekiant patikslinti valstybinės žemės saugomose teritorijose pardavimo tvarką, Kaimo reikalų komitetas pasiūlė Vyriausybei parengti ir pateikti Seimui Žemės reformos įstatymo pakeitimo įstatymo projektą. Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Rinkevičius mano, kad į aptartus ūkininkų nusiskundimus bus įsiklausyta ir per daug griežti reikalavimai ūkininkaujantiems saugomose teritorijose bus peržiūrėti. Informaciją apie šio sprendimo vykdymą prašoma pateikti Kaimo reikalų komitetui iki 2008 m. rugsėjo 15 d.
LRS KRK informacija
2008-06-11 d. Komiteto SPRENDIMAS dėl Ūkinės veiklos apribojimų saugomose teritorijose Nr.110-P-19(137)
SPRENDIMAS
DĖL ŪKINĖS VEIKLOS APRIBOJIMŲ SAUGOMOSE TERITORIJOSE
2008 m. birželio 11 d. Nr. 110-P-19(137)
Vilnius
Kaimo reikalų komitetas, atsižvelgdamas į gautus pasiūlymus dėl darnaus žemės ūkio plėtojimo saugomose teritorijose, n u s p r e n d ž i a
Pasiūlyti Vyriausybei:
1. Įvertinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr.343 “Dėl Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų” nustatytus perteklinius apribojimus saugomose teritorijose, ir nustatyti kurie jau nebeatitinka dabartinių ūkininkavimo technologijų ir ūkinės veiklos lūkesčių.
2. Steigiant naujas saugomas teritorijas, visapusiškai įvertinti jų steigimo būtinumą.
3. Patikslinti miško parkų ir kitų saugomų teritorijų ribas išbraukiant plotus, kurie neatitinka šių plotų priskyrimo atitinkamiems apsaugos režimams nustatytų kriterijų bei peržiūrėti šių teritorijų, esančių privačiuose miškuose plotus, įvertinant jų priskyrimo tikslingumą.
4. Pavesti Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos ne tik organizuoti, bet ir įgyvendinti saugomų teritorijų specialiuosius planus.
5. Siekiant teisingesnio patirtų nuostolių savininkui atlyginimo, įvertinti kompensacinių išmokų už saugomas teritorijas ir kompensacinių išmokų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonę “Natūra 2000 išmokos ir su Direktyva 200/60/EB susijusios išmokos” lygį siekiant kompensuoti dėl veiklos apribojimo susidariusias papildomas sąnaudas.
6. Priimti teisės aktą, apibrėžiantį stambių specializuotų ūkių dydžio normatyvus, siekiant didesnio aiškumo įgyvendinant specialiąsias žemės ir miško naudojimo sąlygas saugomose teritorijose.
7. Išnagrinėti galimybę išplėsti saugomose teritorijose esančių privačių miškų išpirkimą.
8. Įvertinti užstatomo ploto ribojimus saugomose teritorijose, taip pat draudimą statyti antžemines mėšlides, vėjo jėgaines, tiesti tranzitinius bei inžinerinius tinklus, atstatyti buvusias užtvankas bei dalinti turimus žemės ūkio paskirties ir miško sklypus, taip pat atidalinti namų valdos žemės sklypus iš nuosavybės teise turimų žemės sklypų bei keisti statinių paskirtį.
9. Peržiūrėti tiesioginių išmokų už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus sąlygas, atsižvelgiant į Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje esančių potvynių užliejamų pievų ir gamyklų naudojimo ypatumus.
10. Supaprastinti detaliųjų planų rengimo procedūrą ir sutrumpinti jų parengimo laiką.
11. Parengti ir pateikti Seimui Žemės reformos įstatymo 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą, lydintį Saugomų teritorijų įstatymo 1, 2, 9, 13, 19, 20, 24, 27, 31, 32 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei Įstatymo papildymo 13(1), 32(1) straipsniais ir priedu įstatymo projektą Nr. XP-2722, patikslinant valstybinės žemės saugomose teritorijose pardavimo tvarką.
12. Informaciją apie šio sprendimo vykdymą pateikti Kaimo reikalų komitetui iki 2008 m. rugsėjo 15 d.
LMSA inf.