Naujienos
*ŪP: Nuo ko saugomos saugomos teritorijos? Kuo didesni draudimai, tuo ilgesnis litas už išimtis.
Aldona SVIRBUTAVIČIŪTĖ ("Ūkininko patarėjas") straipsnyje "Saugomos teritorijos: tarp ,,vsio zakonno“ ir draudimų" 2008-06-14, Nr. 67(2267) rašo:
Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininką Viktorą Rinkevičių sujaudino ūkininko Romo Šapokos patirta neteisybė. ![]() |
Savo tėvų žemės įkaitai
Pamėginkime surasti ūkine veikla ar smulkiu verslu užsiimantį ūkininką, gyvenantį saugomoje teritorijoje, kuris pasakytų, kad yra dėkingas valstybei už didelę pagalbą bei paramą jam, gyvenančiam ir dirbančiam išskirtinėmis sąlygomis. Anaiptol. Valstybė daro viską, kad tik jį įspraustų į biurokratų sugalvotus rėmus ir beatodairiškai draustų viską iš eilės.
Ne pirmą kartą Seimas užplūdo Anykščius. Čia grupę parlamentarų buvo atvežęs ankstesnės kadencijos Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas, dabar Vilniaus apskrities viršininkas Alfonsas Macaitis. Lankėsi ir dabartinis to paties komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas. Anykštėnai aniems buvo išdėstę savo žmonių problemas. Ar jos pasiekė kieno nors ausį?
Niekas nepasikeitė. Siūlyti pakeisti saugomų teritorijų įstatymai liko tokie, kaip buvę, paralyžiuojantys vietos žmonių gyvenimus. Savivaldybė kaip buvo, taip ir liko sprendimų užribyje. Ne jų valioje ir galioje pagelbėti tokiems ūkininkams kaip R. Šapoka. Juk turėtų būti kitaip. Visi pamatė, kad Saugomų teritorijų įstatymo kai kurios nuostatos tapo kliuviniu kaimo verslininkams, kurių sumanymai jau užgriebia rytdieną ir perspektyvą ateičiai. Žemės ūkio ministerijos Infrastruktūros skyriaus vedėjas Jonas Petrašiūnas ir klausė, kodėl tokie ūkininkai tapo įkaitai savo tėvų žemėse. Ar jie džiaugiasi, kad gyvena regioniniuose parkuose? „Verkiant reikia keisti įstatymus, kad gražiausiose vietose gyvenantys ir dirbantys žmonės būtų išlaisvinti nuo įvairiausių draudimų. Keliolikos metų senumo įstatymai paseno. Juos reikia revizuoti ir atnaujinti, pašalinant logikos netekusius draudimus“, – teigė J. Petrašiūnas.
Aplinkos viceministrė Jūratė Juozaitienė pabrėžė, kad pribrendo laikas keisti požiūrius. Reglamentai, ribojantys laisves, buvo sukurti žvelgiant į laikmečio realijas. Pasikeitus padėčiai, juos reikia taisyti. Reglamentas neturi būti visiems vienodas, tačiau visiems suprantamas ir aiškus.
Ar pateks ūkininkas į Raudonąją knygą
Dar vienas ūkininkas Mykolas Šinkūnas atskleidė veikiančių įstatymų netobulumą. Gamtosaugos nuostatos labai griežtos. Kaip ir baudos. Pasak jo, jei jo laukuose pradėjo perėti žalvarnė, įrašyta į Raudonąją knygą, jis turi mesti viską, kad tik ji išliktų. „Žalvarnė Raudonojoje knygoje, o leiskite paklausti, kokioje esu aš?“ – klausė M. Šinkūnas, susidūręs su dar keistesne problema. Atgavęs tėvų palikimą natūra, niekaip negalėjo pasiimti savo dalies, mat valda, esanti saugomoje teritorijoje, nedaloma. O jei jis nori pasistatyti namą? Prigalvota tiek draudimų, kad geriau ir nepradėti žygių per biurokratinius kemsynus.
Žalvarnę saugo griežti įstatymai, net ir kompensacijos iš Europos Sąjungos fondų numatytos. Bet ar jos kompensuoja ūkininko praradimus?
Jis privalo tipenti apie tą saugotiną paukštį. Negali nei sėti, nei pjauti. O kompensuojama tik mažutė dalelė nuostolių. Bet jei norime puoselėti fauną, gal žmogui duokime tiek, kad jis būtų suinteresuotas net ir ganyti tą savo žalvarnę vietoj žalmargės!
Valstybės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Bezaras tikino, kad griežti reglamentai taikomi tik draustiniuose, kituose parkuose leidžiama statyti didesnius pastatus - iki 700 kv. m. Jo manymu, laikas įteisinti vasarnamio statusą, kuriam būtų pateikti visai kitokie reikalavimai.
Pasenusių įstatymų pinklės
Seimo nariai, išgirdę ūkininko problemas, suvokė būtinybę „remontuoti“ pasenusius įstatymų kanonus. Pasak KRK Vytauto Kamblevičiaus, galima graudžiai raudoti apie saugotiną gamtą ir nykstančius Lietuvos peizažus. „Bet kodėl mes nepagalvojome apie tai, kad greitai kaimuose nebeliks žmonių, besigrožinčių tais peizažais“, – svarstė parlamentaras.
KRK narius, surengusius išvažiuojamąjį posėdį Anykščių rajone, papiktino grubi neteisybė, kai persekiojamas ūkininkas, dar panūdęs verstis kaimo turizmu, o jokie ribojimai netaikomi turtuoliui, pasistačiusiam sodybą ant ežero kranto. Buvusi kolūkio siurblinė ir buvo tie pamatai, ant kurių iškilo naujalietuvio statiniai prie pat ežero. Tuo tarpu ūkininkui R. Šapokai pasistatyti pirtelę – šimtas tabu, o dabar ir teismai dėl trobos dydžio.
Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka nepalaiko ūkininko ir dėl skirtų baudų jaučiasi esąs teisuolis, apgynęs gamtosaugos interesą. Paklaustas apie kaimynystėje ežero pakrantėje išdygusią naujalietuvio sodybą, nesidrovėdamas paaiškino, kad ten nebuvo nė vieno pažeidimo, gauti visi leidimai, projektas suderintas. Kitaip tariant, „vsio zakonno“. Kas gali paneigti, kad pinigai nekvepia...
Kita vertus, besižvalgant nuo kalnelio į ežero platybes šmėstelėjo mintis. Pribrendo laikas iš pagrindų pakeisti Saugomų teritorijų įstatymą, nes valdininkai jau seniai juo piktnaudžiauja, prisidengdami gynėjų skraiste. Kuo didesni draudimai, tuo ilgesnis litas už išimtis. Naujas įstatymas turėtų atitikti nūdienos realijas. Kam buldozeriais griauti nelegalius statinius, išdygusius tegul ir ežerų pakrantėse. Kur kas veiksmingesnė priemonė būtų protinga mokesčių sistema. Nori gyventi gražiau nei kiti rekreacinėje zonoje, už gyvenimo kokybę susimokėk. Ir daug. Valstybės biudžetas kaip mat atkustų. Tik ar turime nekorumpuotų riterių, kurie išdrįstų pakelti tokių realių sumanymų vėliavą?