Naujienos

2008 - 06 - 17

* Pertvarkyti Aplinkos ministeriją siūlo Darnios plėtros darbo grupė prie LR Vyriausybės

 

2008-06-16, pirmadienį, 13 val. „Eikos verslo centro“ konferencijų salėje (II a.) adresu Goštauto 40 A. buvo pristatyti Ministro Pirmininko Gedimino Kirkilo potvarkiu pernai sudarytos Darnios plėtros darbo grupės prie Vyriausybės   pasiūlymų paketas, numatantis pertvarkyti Aplinkos ministeriją, atskiriant nuo jos aplinkosaugai nebūdingas funkcijas.  

R.DargisDarnios plėtros darbo grupė buvo sudaryta po pirmojo Lietuvos urbanistinio forumo, įvykusio 2007 m. spalio 25 d., jai buvo iškelti uždaviniai – įvertinti esamą Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo, statybos sektoriaus būklę darnios plėtros ir investicijų skatinimo požiūriu bei pateikti pasiūlymus dėl šių procesų tobulinimo. Darbo grupei vadovaujantis Robertas Dargis, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas, prisipažįsta iš dabartinės Vyriausybės nesitikįs stebuklų.
„Pasiūlymų apimtis – didžiulė, todėl natūralu manyti, kad ši Vyriausybė visų sprendimų priimti tiesiog nespės“, – konstatuoja p. Dargis.

Pristatyme dalyvavo LMSA Valdybos narys R.Klimas ir LMSA administracijos vadovė V.Dobrovolskytė.

Verslininkų asociacijos ir mokslininkai siūlo pertvarkyti Aplinkos ministeriją, atskiriant nuo jos aplinkosaugai nebūdingas funkcijas. Darnios plėtros darbo grupė siūlo liberalizuoti statybas ir reformuoti ministeriją.  Dauguma pasiūlymų skirti biurokratiniams ir pernelyg griežtiems juridiniams teritorijų planavimo bei statybų suvaržymams sumažinti. Darbo grupę sudaro statybininkų, nekilnojamojo turto (NT) plėtros specialistų, akademinės bendruomenės ir Vyriausybės institucijų atstovai. Tikimasi, kad tokia darbo grupės sudarymo formulė ir tai, kaip kruopščiai buvo derinami verslininkų ir valdininkų interesai, užtikrins pasiūlymų gyvybingumą.
Aplinkos ministerija pasiūlymus artimiausiu metu pateiks tvirtinti Vyriausybės strateginio planavimo komitetui, o šis veikiausiai jiems pritars ir nurodys parengti pasiūlymams įgyvendinti būtinus teisės aktus,- rašo 2008-06-16 dienraščio
"Verslo žinios" korespondentas Aidas Petrošius straipsniuose "Formalus kraštotvarkos reformos startas" ir "Vilties kibirkštis"

Visą straipsnių tekstą skaitykite dienraštyje "Verslo žinios"


******************************************************************************

Valdžios, verslo ir mokslininkų darbo rezultatas – siūlymai liberalizuoti statybas ir reformuoti ministeriją.

Nekilnojamojo turto vystytojus, statybininkus, komercinių bankų, aukštojo mokslo bei valstybės institucijų atstovus vienijančios darbo grupės parengtame pasiūlymų pakete įtvirtintas siūlymas keisti pačios Aplinkos ministerijos sąrangą. Siekiant aiškiau atskirti aplinkosaugos ir kraštotvarkos funkcijas numatomi keli ministerijos pertvarkymo variantai - nuo išskaidymo per pavaldumo ryšius iki atskiro savarankiško Valstybinio teritorijų planavimo ir urbanistikos komiteto ar naujos ministerijos sukūrimo. Keisdami Aplinkos ministerijos sąrangą pasiūlymų autoriai tikisi dėmesio teritorijų planavimo ir statybų klausimams, nes juos šiuo metu užgožia dominuojanti aplinkosauginė ministerijos pakraipa.
Taip pat siūloma iš esmės keisti teritorijų planavimo, urbanistikos ir statybų politiką reglamentuojančius teisės aktus. Aplinkos ministerijai pateiktame pasiūlymų pakete rekomenduojama priimti visiškai naują Teritorijų planavimo įstatymą bei Gyvenamųjų teritorijų infrastruktūros plėtros įstatymą, turintį sumažinti šiuo metu statytojams ir vystytojams tenkančią infrastruktūros sukūrimo naštą.
Drauge siekiama įstatymais įtvirtinti viešojo intereso apibrėžimą,kad tai palengvintų statytojų ginčus su vietos bendruomenėmis bei privačios nuosavybės turėtojais, neretai sustabdančiais didelius statybos ir infrastruktūros projektus. Viešuoju interesu siūloma pripažinti visus gėrius, kurių individas negali sukurti pats vienas ekologijos, ekonomikos ar socialinėje srityje.
Atskiras pasiūlymų paketas skirtas spręsti tinkamos kvalifikacijos specialistų verslui ir valstybės tarnybai rengimo problemoms. Pasiūlymų autoriai valdžiai siūlo įteisinti naujas humanitarinių, socialinių ir technologijos mokslų studijų programas urbanistikos (miestų plėtros planavimo), kraštotvarkos bei inžinerinės kraštotvarkos sričių specialistams rengti.

Optimizmo nestokoja. Darbo grupės pasiūlymus turėsiančios įgyvendinti Aplinkos ministerijos sekretorė Jūratė Juozaitienė, taip pat dalyvavusi darbo grupės veikloje, prisipažįsta, kad valdininkai pritaria daugeliui, bet ne visoms pasiūlymų pakete išvardintoms idėjoms.
"Daugeliu klausimų mūsų pozicijos suderintos, tačiau ministerija laikysis santūrios pozicijos pačios Aplinkos ministerijos sąrangos pertvarkymo klausimu", - teigia p. Juozaitienė.
Ministerijos sekretorė tvirtina optimistiškai vertinanti galimybes dar su šios kadencijos Vyriausybe įgyvendinti nemažą dalį verslininkų pasiūlymų. Anot p. Juozaitienės, pirmiausia bus imtasi keisti poįstatyminius teisės aktus, nes tokie dokumentai keičiami aplinkos ministro ar Vyriausybės sprendimu. Seimo daugumos pritarimo reikalaujantys naujų įstatymų projektai veikiausiai bus palikti naujos kadencijos parlamentarų malonei.

Dalinsis nauda
Ekonomistas Artūras Grebliauskas, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, įspėja, kad įprastinėmis sąlygomis pernelyg didelis Vyriausybės jautrumas NT ir statybų sektoriaus atstovų poreikiams galėtų būti vertinamas prieštaringai. Tačiau, pabrėžia jis, ciklinio nuosmukio, kurį dabar išgyvena sektorius, sąlygomis kraštotvarkos reforma atrodo pateisinama. Ponas Grebliauskas prognozuoja, kad nauda, kurią privatus verslas gaus iš siūlomo sektoriaus liberalizavimo, padės perskirstyti išteklius ir užtikrins papildomas NT ir statybos atstovų pajamas bei užimtumą.
Vadimas Titarenka, banko DnB NORD prezidento patarėjas, antrina, kad spręsdama NT ir statybų sektoriaus problemas Vyriausybė drauge gali teigiamai paveikti visą šalies ūkį. NT ir statybų sektorius sukuria apie 20% bendrojo šalies produkto ir daug metų buvo spartaus viso šalies augimo epicentras, pabrėžia p. Titarenka. Biurokratinių suvaržymų, kurie esą bene didžiausi Baltijos šalyse, sušvelninimas suteiktų statytojams ir plėtros specialistams galimybę mažinti savo veiklos savikainą ir operatyviau reaguoti į rinkos poreikius.
„Padėtis rinkoje – sudėtinga, todėl pasiūlymai Vyriausybei pateikti tinkamu laiku, jie galėtų pagyvinti statybas ir paspartinti NT rinkos atsigavimą“, – teigia p. Titarenka. Jis ir pats yra prisidėjęs prie pasiūlymų paketo rengimo.

Perspektyvos – nenusakomos
„Visų aplinkotvarkos problemų neįmanoma įspręsti vienu mostu, todėl manau, kad mūsų parengti pasiūlymai yra tik gera pradžia, bet mūsų dar laukia sunkus jų įgyvendinimo kelias“, – pripažįsta darbo grupės narys Pranciškus Juškevičius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos inžinerijos fakulteto Miestų statybos katedros profesorius.
Ponas Juškevičius, pirmojo po Nepriklausomybės atkūrimo Teritorijų planavimo įstatymo bendraautoris, tikina realistiškai vertinąs dabartinės Vyriausybės galimybes įgyvendinti verslininkų ir mokslininkų pasiūlymus. Net palankiai susiklosčius aplinkybėms ir esant politinei valiai, reikiamiems sprendimams įgyvendinti tektų sugaišti kelerius metus. Tačiau dabartiniu priešrinkiminiu laikotarpiu politinė valia esąs tas dalykas, kurį prognozuoti sunkiausia.

NT ir statybų sektoriaus lobistai šiuo metu derasi su įvairiomis partijomis, po artėjančių rinkimų galinčiomis sudaryti naująją Vyriausybę dėl kraštotvarkos reformos tęstinumo.