Naujienos
* Seime vėl svarstomas siūlymas grąžinti savininkams nuosavybę miško parkams priskirtose teritorijose
Antradienio Seimo posėdyje bendru sutarimu pradėtos svarstyti Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo pataisos, kuriomis vėl grįžtama prie diskusijos dėl miško parkų teritorijų grąžinimo buvusiems žemės savininkams. Šiuo metu už valstybiniuose parkuose turėtą žemę gyventojams išmokamos kompensacijos ir žemės grąžinimas natūra sustabdytas, -informuoja 2008-04-0! naujienų portalas DELFI.lt Rasos Lukaitytės straipsnyje "Seimas vėl ėmėsi siūlymo grąžinti miško parkų teritorijas"
Pataisose numatyta, kad valstybiniuose parkuose ir valstybiniuose draustiniuose nuosavybės teisės gali būti atkuriamos tik už tame pačiame valstybiniame parke ar valstybiniame draustinyje turėtą valstybės išperkamą žemę, mišką ar vandens telkinį. Jei pataisoms būtų pritarta, žemė valstybiniuose parkuose galėtų būti grąžinama tiems žmonėms ar jų teisių paveldėtojams, kurie tame sklype gyveno iki 2001 metų rugpjūčio 17 dienos arba dar tebegyvena.
Vyriausybė teikdama šias pataisas remiamasi pernai liepą Konstitucinio Teismo (KT) priimtu sprendimu, kuriame tvirtinama, jog nuosavybės teisės negali būti atkurtos perduodant žemę valstybinio parko ar draustinio teritorijoje, tiems piliečiams, kurių nusavinta žemė buvo kitoje vietoje.
Tačiau nutarime pabrėžta, kad nėra konstitucinių argumentų, kurie neleistų atkurti nuosavybės teises asmeniui, gyvenančiam valstybinio parko ar draustinio teritorijoje, kuris toje vietoje turėjo nuosavybės.
KT nuomone, žemė ypač vertingose vietovėse taip pat negali būti grąžinta asmenims, net jeigu iki nusavinimo ji buvo tose vietose, tačiau dabar savininkai ten negyvena.
Žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė, pristatydamas pataisas, Seime sakė, kad šiuo teikimu ypač susiaurinamos galinčiųjų atsiimti žemę natūra sąrašas.
Jos duomenimis, iš viso yra gauta apie 2000 pareiškimų atsiimti apie 6 tūkst. hektarų žemės valstybinių parkų teritorijose, tačiau, jei bus pritarta šioms pataisoms, apie 15 proc. ją gali tikėtis atgauti. Tai sudarytų apie 800 hektarų žemės.
Naujienų portalas DELFI primena, kad dar 2006 metų lapkritį Seimas pritarė prezidento Valdo Adamkaus veto dėl panašių šio įstatymo pataisų.
Seimas tą rudenį norėjo pakeisti Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą, kad gyventojai galėtų natūra susigrąžinti miško parkus – poilsiui skirtus vertingiausius ir gražiausius Lietuvos miškus, daugiausia esančius vaizdingose vietose prie ežerų, Aukštaitijos nacionaliniame parke, Labanoro regioniniame parke ir kitose vietovėse. Tačiau prezidentas šias pataisas vetavo.
Tarp žemių, į kurias galėtų pretenduoti savininkai, yra ir netoli Vilniaus esantis turistų mėgstamas Europos parkas, į jo užimamus plotus pretenduoja vienas paveldėtojas.
Gedimino Kirkilo Vyriausybė buvo įsipareigojusi iki 2007 metų pabaigos visiškai baigti žemės reformą, tačiau to padaryti nepavyko.