Naujienos
* Išsamiau: apie Kaimiškyje įsikūrusio Panevėžio MU medelyno–daigyno darbą
Pavasaris- medelių sodinimo metas. Dienraštis "Sekundė" 2008-04-02 pasakoja apie Kaimiškyje įsikūrusio Panevėžio miškų urėdijos medelyno–daigyno darbą. Detaliau skaitykite Birutės Kronienės straipsnyje "Medelyno darbą diktuoja klientų poreikiai" 2008 balandžio mėn. 2 d.
*******************************************************************
Prieš kelerius metus prasidėjęs privačių namų statybos bumas gerokai padidino ir dekoratyvinių augalų paklausą. Kaimiškyje įsikūrusio Panevėžio miškų urėdijos medelyno–daigyno darbuotojai pažymi, kad poreikis puošti aplinką kasmet didėja – dekoratyvinių augalų pastaraisiais metais parduodama aštuonis kartus daugiau nei prieš dešimtmetį.
Dekoratyvinius augalus auginantys žmonės pabrėžia, kad lietuviai savo sodybas puošti linkę ne tik pasikliaudami savo skoniu, bet ir žvalgydamiesi į kaimyno kiemą.
Procesas ilgas
Porą kilometrų nuo Panevėžio nutolusiame medelyne– daigyne auginami dekoratyviniai augalai ir sodmenys miškams atkurti ir įveisti. Prieš keturiasdešimt metų pradėtas kurti medelynas iš pradžių užėmė vos porą hektarų, dabar jis išsiplėtęs iki 66 hektarų. Apie 54 hektarai skirti miško sodmenims augti.
Sėklos renkamos tik iš sėklinių plantacijų ir selekcinių medynų. Kasmet užauginama daugiau nei 5 milijonai sėjinukų ir apie 3 milijonus sodinukų. Pažangiausiomis technologijomis dirbantis medelynas augina eglių, pušų, ąžuolų, beržų ir kitų medžių bei krūmų sodinukus.
Miške šalia Kaimiškio užveistos aštuonis hektarus užimančios sėklinės eglių plantacijos, pernai dešimties hektarų sėklinė plantacija pasodinta Naujamiesčio girininkijoje. Sėkliniams augalams atrenkami sparčiausiai augantys ir aplinkos poveikiui atspariausi augalai.
Medelyno viršininkas Egidijus Kaluina pasakoja, kad dažnas lankytojas nustemba išgirdęs, kaip sodinami miškai, ir retas kuris įsivaizduoja, kiek laiko ir kruopštaus darbo reikia įdėti, kol dekoratyvinis augalas tampa tinkamas aplinkai gražinti. Proceso sudėtingumo ir trukmės vis dar neįvertina kai kurie pirkėjai, nesibodintys derėtis dėl kiekvieno lito.
Miško atsodinimo ir įveisimo procesas labai ilgas. Sausio mėnesį rankomis renkami kankorėžiai, vežami į aižyklą ir aižomi 37 laipsnių temperatūroje.
„Sėklų išeiga iš kankorėžių labai nedidelė – vos 1–2 procentai, – aiškina E.Kaluina. – Iš 100 kilogramų kankorėžių išeina apie pusantro kilogramo sėklų.“
Balandžio mėnesį sėklos sėjamos į durpių substratą, metus auginamos šilumoje ir drėgmėje, tada perkeliamos į plantaciją. Miškui sodinti sodinukai tinkami ne anksčiau kaip po dvejų trejų metų, be to, tenka dirbti labai daug rankų darbo.
Kaimiškio medelyne–daigyne išauginti miško sodinukai sodinami ne tik Panevėžio, bet ir kitų urėdijų miškuose, parduodami privačių miškų savininkams. Nemažai sodinukų išvežama į užsienį – specialiai Estijai auginami Karelijos beržo sodinukai, daug sodinukų parduodama švedams.
Parduoda paaugintus
Privatiems klientams Kaimiškio medelynas geriau žinomas kaip dekoratyvinius augalus auginanti ir parduodanti įstaiga. Vadinamojoje motininėje plantacijoje auginama 150 rūšių dekoratyvinių augalų. Iš jų šakelių išauginami nauji dekoratyviniai augalai.
Visai maži augaliukai žmonėms neparduodami – tokių ir pirkėjai nepageidauja, ir medelyno specialistai parduoti nenori.
„Iš patirties žinau, kad vos iš po žemių kyšantis augaliukas dažnai patenka po žoliapjove, be to, augalo pasodinimu darbas nesibaigia, jį būtina tręšti, laistyti, purkšti nuo kenkėjų“, – pataria E.Kaluina.
Jis perspėja, jog didžiausią klaidą daro žmonės, į sodinimo duobę dedantys mėšlo, – jis nudegina šaknis ir po kiek laiko augalas nunyksta. Didžiausias augalų priešas, pasak E.Kaluinos, – grambuolys. Priemonių su juo kovoti beveik nėra. Labai brangiais chemikalais grambuolį galima išnaikinti, bet kartu dirvoje išnaikinami visi gyvi organizmai. Baigiantis kovui medelyne prasideda didysis darbymetis. Medelyno viršininkas pasakoja pastebintis, kad egzistuoja dekoratyvinių augalų mados.
„Žmonės dažnai pageidauja tokio augalo, kokį pasisodino kaimynas, tik jau didesnio ir gražesnio, – juokauja E.Kaluina. – Vis dažniau pirkėjai pageidauja naujovių, retų augalų.“
Populiarūs ąžuoliukai
Taikydamiesi prie klientų norų medelyno specialistai šiemet siūlo naujovę – bonsų stiliumi karpytus puskiparisius bulivardus. Įprasta, kad šie japoniško stiliaus medeliai įkandami tik pinigų neskaičiuojančiųjų kišenėms, o Kaimiškio medelyne jį gali įsigyti kiekvienas, savo aplinką norintis papuošti žmogus.
„Tereikia porą kartų per metus medelį apkarpyti, kad būtų palaikoma forma, ir galima turėti puikiai atrodantį, aplinkai nereiklų augalą. Daug kas juos perka įėjimui į namus puošti“, – pažymi E.Kaluina.
Pastaraisiais metais ypač populiarūs tapo skiepyti dekoratyviniai augalai, kurių vainikas formuojamas ant koto.
„Nieko nepadarysi, šiemet mokysimės skiepyti. Jei yra poreikis, reikia jį patenkinti, – planais pasidalija medelyno vadovas. – Jei pirkėjas pageidauja šermukšnio, jis būtinai turi būti ant koto“.
Šiemet labai populiarūs ąžuolo sodinukai, įsigyti ąžuolą pageidauja vos ne kiekvienas apsilankiusysis. Keletą pastarųjų metų itin paklausios buvo lizdinės eglutės. Šiemet padėtis jau kitokia: lizdinių eglučių pasiūla didelė, bet jų mažiau perkama.
Panašiai E.Kaluina pasakoja ir apie kalnines pušis: jei vienais metais jos graibstomos, kitąmet jas parduoti būna sudėtinga. Vienas iš madingų naujų augalų – suktas karklas, kasdien parduodama daug gyvatvorėms skirtų gudobelių, ligustrų.
„Dekoratyvinių augalų poreikis kasmet didėja, medelynas plečiasi, – džiaugiasi E.Kaluina. – Palyginti su prieš dešimtmetį buvusiu sąstingio laikotarpiu, dabar pardavimas išaugęs dešimt kartų.“
Parduoda vazonuose
Viršininkas sako, kad dekoratyvinius augalus jau reikia sodinti nedelsiant, tačiau nesuskubusieji tai gali padaryti ir visą vegetacijos sezoną. Jų patogumui dekoratyviniai augalai auginami vazonuose.
„Vazone auginamo augalo tikrai nereikia bijoti persodinti ir vidurvasarį, tik būtinai noriu duoti vieną patarimą – išėmus iš vazono būtina pradraskyti šaknis, jas smarkiai iškedenti, – perspėja E.Kaluina. – Kai taip nepadaroma, šaknys sukasi aplink, kaip buvo įpratusios vazone, ir augalas nyksta“.
Nenorintieji pirkti vazonuose medelyne perka prie jo akių iškastą augalą. Laiko sugaištama kiek daugiau, tačiau žmogus neparsiveža augalo apdžiūvusiomis šaknimis.
Kaimiškio medelynas orientuojasi į vidutinės klasės pirkėjus. Brangiausias dekoratyvinis augalas čia kainuoja ne daugiau nei 35 litus, bet jį įsigijęs žmogus gali būti tikras, kad žiemą jis nesušals.
„Ši žiema mums buvo labai palanki, bet mūsų medelyne išauginti augalai nebijo ir šaltų žiemų, ne taip kaip atvežtiniai, kurie būna išpuoselėti šiltnamiuose ir pritręšti chemikalais“, – patikina medelyno viršininkas.