Naujienos
* Aplinkos ministeriją siūloma pertvarkyti, atskiriant nuo jos aplinkosaugai nebūdingas funkcijas
2008-04-01
Verslininkų asociacijos ir mokslininkai siūlo pertvarkyti Aplinkos ministeriją, atskiriant nuo jos aplinkosaugai nebūdingas funkcijas, išskaidyti ministeriją į dvi atskiras – Aplinkos apsaugos ministeriją ir Teritorijų planavimo ir statybos ministeriją,- rašo 2008-04-01 dienraščio "Verslo žinios" korespondentas Aidas Petrošius straipsnyje "Ministerijos reformą braižo verslas ".
"Iš Aplinkos ministerijos reikia atimti visas funkcijas, kurios nesusijusios su aplinkosauga – statybų, statybų leidimų reikalus ir pan., – ir patikėti juos atskirai institucijai. Tuomet ministerija galėtų koncentruotis į gamtos reikalus – parkų, gyvūnijos, vandenų apsaugą, atliekų tvarkymą, oro užterštumo mažinimą, vandenvalą",- teigia Almontas Kybartas, atliekų perdirbimo UAB „EMP recycling“ verslo plėtros vadovas,
Visą straipsnį su komentarais skaitykite dienraštyje "Verslo žinios"
******************************************************************************
Verslo ir mokslininkų iniciatyva prie Vyriausybės sudaryta darbo grupė siūlo nuosaikius ir radikalius Aplinkos ministerijos reformavimo variantus: nuo valdininkų skaičiaus didinimo iki ministerijos suskaidymo. Reformos šalininkai pabrėžia, kad po vienu stogu nebegali tilpti gana priešingi – statybų planavimo ir aplinkos priežiūros – tikslai.
Darnios šalies plėtros gaires turinti nustatyti komisija prie Vyriausybės jau gegužę pateiks siūlymus dėl Aplinkos ministerijos ir kai kurių kitų institucijų pertvarkymo siekiant proporcingo dėmesio aplinkosaugai ir teritorijų planavimui bei statyboms. Su pirminėmis siūlomos pertvarkos gairėmis politikai bus supažindinti jau kitą savaitę Seime rengiamoje konferencijoje, skirtoje darnios urbanistinės šalies plėtros klausimams.
Skubėti nežadaLietuvai nauja tai, kad pasiūlymai iš esmės reformuoti vykdomosios valdžios struktūras ir būdai, kaip tai atlikti, bene pirmą kartą kilo ne iš politikų ar valstybės tarnautojų, o iš verslininkų ir mokslininkų gretų. Nors šie pasiūlymai visuomenės ir politikų teismui bus pateikti artimiausiu metu, jų įgyvendinimas planuojamas ne anksčiau kaip per 4-5 metus, sako Robertas Dargis, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas ir Darnios plėtros darbo grupės prie Vyriausybės vienas iniciatorių.
Ponas Dargis prisipažįsta, kad kruopščiai rengtų ir ilgai brandintų idėjų įgyvendinimas gali dar užtrukti, jei po artėjančių Seimo rinkimų susiformuos pernelyg marga valdančioji dauguma, nepasižyminti stabilumu ir politinės valios vienybe. Drauge neslepiama, kad ankstyvas pertvarkos iniciatyvų išviešinimas padarytas sąmoningai – tokiu būdu siekiama duoti laiko politikams apgalvoti verslininkų ir akademinės bendruomenės pasiūlymus ir priimtinas idėjas perkelti į savo rinkiminę retoriką.
1 = 2
Dienraščiui "Verslo žinios" pavyko sužinoti, kad gegužę bus pasiūlyti bent trys Aplinkos ministerijos kuruojamo sektoriaus reformos variantai. Darnios plėtros darbo grupės nariai prisipažįsta svarstę ir galimybę išskaidyti ministeriją į dvi atskiras – Aplinkos apsaugos ministeriją ir Teritorijų planavimo ir statybos ministeriją. Taip pat svarstytas skandinaviškojo tipo ministerijos modelis: kai valdžią dalijasi du ministrai. Tiesa, ši idėja, teisininkų vertinimu, prieštarautų šalies Konstitucijai, numatančiai, kad ministerijai vadovauja vienas ministras.
Visuomenei ir politikams veikiausiai bus pateiktas paprastesnis antagonistinių Aplinkos ministerijos tikslų – aplinkos apsaugos ir jos naudojimo – suderinimo variantas. Darbo grupės pirminiuose pasiūlymuose aiškiai pabrėžiamas tikslas išskaidyti ministeriją į du funkcinius blokus, kurių kiekvienam vadovautų viceministras ar ministerijos sekretorius. Savo veiklą aplinkosaugos ir teritorijų planavimo ir statybos padaliniai derintų per siūlomą sukurti aplinkos ministrui tiesiogiai pavaldų ministerijos Darnios plėtros departamentą.
Aplinkos ministerijos reformos sumanytojai, siekdami efektyvesnio valdininkų darbo, gali pasiūlyti naujajam dariniui perleisti ir kai kurias papildomas funkcijas ar padalinius, kuriuos šiuo metu kontroliuoja kitos ministerijos: Kultūros, Žemės ūkio ir Teisingumo.
Drauge bus siūloma revizuoti apskričių viršininkų administracijų ir ypač savivaldos institucijų miestų plėtros politikos formavimo įgaliojimus, kuriuos, pasak p. Dargio, uzurpavo vietos politikai – miestų vadovai.
Sutapo interesai
Darnios urbanistinės plėtros darbo grupę prie Vyriausybės sudaro pačios Aplinkos ministerijos vadovai, architektai, Lietuvos inžinierių sąjungos, LNTPA, Lietuvos statybininkų asociacijos ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto atstovai. Anot p. Dargio, darbo grupės suformuluotuose pasiūlymuose derinami visų sektoriaus atstovų interesai. Nenuostabu, kad drauge su pasiūlymu reformuoti aplinkosaugą ir urbanistiką kontroliuojantį valstybės sektorių teikiami siūlymai dėl naujų aukštojo mokslo programų profesionaliems urbanistikos specialistams rengti.
„Mes suprantame, kad mūsų valstybė augs tiek, kiek sėkmingai plėsis miestai, nes jie sukuria devynis dešimtadalius šalies BVP. Mes neskubėsime ir neinicijuosime žaidimų „po kilimu“, tačiau darbo grupės suformuluotų tikslų sieksime atkakliai ir visiškai viešai“, – žada p. Dargis.