Naujienos
* Kvalifikuotų ir gera technika apsirūpinusių miškakirčių reikia kaip oro
2008-03-27
šaltinis: www.lrytas.lt
Medienos paklausa didėja, bet miškuose nėra kam dirbti - dalis medkirčių emigravo arba perėjo į kitas sritis. ![]() |
„Urėdijų rengiamuose konkursuose kirsti miškus medkirčių kasmet vis mažiau. Kai kurios urėdijos – Trakų, Šalčininkų jau skundėsi, kad stinga medkirčių.
Nemažai jų išvykę į užsienį, be to, darbas sunkus, po atviru dangumi – lyja, sninga, jaunimas taip dirbti nenori“, – sakė generalinio miškų urėdo pavaduotojas Zdislovas Truskauskas.
Darbo dar padaugės
Ateityje darbo miškakirčiams bus dar daugiau.
2009 metais valstybiniuose miškuose teks kirsti 2,8 milijono kubinių metrų medienos – 400 tūkst. kub. metrų daugiau nei pastaraisiais metais.
Nuo 2002-2003 metų, kai buvo intensyviai grąžinami miškai buvusiems savininkams, didėjo medkirčių paklausa ir privačiame sektoriuje.
Strėlės į urėdų pusę
Tiesa, pasak miškakirčių, būtent urėdijos pradėjo naikinti šios profesijos specialistus.
Juos samdant kaip rangovus, vienu metu buvo mokama netgi mažiau nei savikaina. Tad ne viena brigada, paprasčiausiai pristigusi pinigų net ir specialiems darbo drabužiams, buvo išformuota.
Pasak bendrovės „Ekomediena“ direktoriaus pavaduotojo Eugenijaus Vaitiekaus (anksčiau veikusios medkirčių asociacijos vadovas), vienu metu įkainiai Lietuvoje buvo pasidarę nenormalūs.
„Šiuo metu padėtis gerėja. Tie, kurie nepabėgo iš miškų ir moka gerai valdyti pjūklą, jau uždirba normaliai.
Patyręs ir sunkaus darbo nebijantis medkirtys pastaruoju metu į rankas gauna apie 5 tūkstančius litų“, – pasakojo E.Vaitiekus.
Koją kiša ir klimatas
Medkirčių trūksta ir dėl emigracijos. Ją paskatino Skandinavijos šalyse praūžusios audros – čia miškuose kaip tik pritrūko darbo jėgos.
Miškakirčiams gyvenimą apkartina ir šiltos žiemos. Nesant įšalo, į mišką negali įvažiuoti jokia technika. Užsakovai, negalintys pasiimti rąstų, už juos nemoka rangovams.
Žmones keičia technika
Kaip Lietuva gali išgyventi miško kirtėjų stygių? E.Vaitiekaus nuomone, verslą gali išgelbėti moderni technika.
Jau ne viena bendrovė turi įsigijusi naujoviškų kirtimo mašinų. Viena tokia gali atstoti apie 10 vyrų su pjūklais.
„Vis dėlto mašinos nėra tokios protingos ir paslankios kaip žmonės, todėl tai nevisavertė pamaina“, – pabrėžė E.Vaitiekus.
Miško darbininkų stinga visur
Algis Gaižutis, Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos pirmininkas: „Ne paslaptis, kad jau kelinti metai kvalifikuotų ir gera technika apsirūpinusių miškakirčių reikia kaip oro – tiek privačiam, tiek valstybės sektoriui. Yra daug priežasčių, kodėl jų sumažėjo, dėl to galima ieškoti ir rasti kaltų.
Tačiau iš tiesų miško darbininkų stinga visur. Pavyzdžiui, Rusijai padidinus medienos eksporto muitus, suomiai pritrūko medienos. Suomiai galėtų patys kirsti savo mišką, tačiau stinga nei daug, nei mažai – apie aštuonių tūkstančių darbininkų.
Rąstus kilnoti galintį kraną turėdamas suomis mieliau taps rangovu uoste, kur darbas paprastesnis ir algos didesnės, nei vargs miške. Panaši padėtis ir Lietuvoje“.