Naujienos
* Laukiami laikini kainų svyravimai medienos rinkoje,
Pernai augusios kaip ant mielių, šiemet medienos kainos taip pat augs, bet gerokai mažiau. 2007 metais šalies miškų urėdijos gavo rekordinį pelną, o šiemet tiek uždirbti jau nesitiki,- 2008-01-28 rašo dienraščio "Lietuvos rytas" korespondentas Algis VAŠKEVIČIUS. Visą straipsnį skaitykite dienraščio svetainėje www.lrytas.lt
Vidutinė apvaliosios medienos kaina dar prieš metus vos viršijo 100 litų už kubinį metrą, o praėjusių metų pabaigoje jau siekė beveik 150 litų.
Brangiausiai dabar tenka mokėti už pjautinius ąžuolinius rąstus – vidutiniškai po 440 litų už kubinį metrą. Pakilo ir popiermedžių paklausa bei kaina.
Per devynis praėjusių metų mėnesius miškų urėdijų pajamos išaugo 35,4 proc. – iki 391 milijono litų, palyginti su tuo pačiu 2006 metų laikotarpiu.
Urėdijų pelnas padidėjo penkis kartus – iki beveik 89 milijonų litų.
Medieną atpigina uraganai
Mediena sparčiai brango, nes Rusijoje pernai buvo įvesti dideli muitai medienos eksportui.
Dėl to itin daug medienos šioje šalyje perkantys skandinavai bei kitos Europos šalys atsigręžė į Baltijos šalis. Čia padidėjus medienos poreikiui, šoktelėjo ir jos kaina. Ji nemažai priklauso ir nuo gamtos sąlygų.
Kai prieš kelerius metus per Europos šalis prasiautė viesulai ir uraganai, išversdami daugybę medžių, medienos kainos buvo kritusios.
Jeigu šitokie gamtos reiškiniai pasikartotų, mediena vėl atpigtų.
Drebulės paklausos neturi
Valstybinės miškotvarkos tarnybos direktorius Andrius Kuliešis „Lietuvos rytui“ sakė, kad miškininkystės rodikliai Lietuvoje yra šiek tiek didesni nei Europos vidurkis. Medienos sunaudojimas pastaraisiais metais mažai keičiasi.
„Manau, kad apvalioji mediena ir toliau brangs, nors šiuo metu ir yra atoslūgis. Daug kas priklauso ir nuo to, kokia bus žiema, ar nuosekliai bus kertama.
Medienos poreikis auga dėl spartaus statybos verslo plėtros, auga ir eksportas.
Lietuva pagal savo turimus išteklius eksportuoja gal ir daugokai“, – svarstė A.Kuliešis.
Jau patvirtintos 2009-2013 metų valstybinių miškų naudojimo apimtys mažai skirsis nuo tų, kurios buvo iki šiol.
Lietuvoje yra minkštųjų lapuočių perteklius, neturi paklausos baltalksniai, drebulės.
Lentpjūvės turės stambėti
Pastaruoju metu Lietuvoje kilo nemaža įtampa tarp smulkesniųjų ir stambiųjų medienos perdirbėjų.
Pastarieji pasiūlė naujų prekybos apvaliąja mediena taisyklių projektą, kuriame smulkesnieji medienos perdirbėjai įžvelgė diskriminaciją ir norą juos išstumti iš rinkos.
Praėjusių metų pabaigoje Marijampolėje įkurta medienos perdirbėjų asociacija, kuri iš karto suvienijo maždaug tris dešimtis smulkesniųjų medienos perdirbėjų iš visos Lietuvos.
Ši asociacija sieks, kad naujos prekybos mediena taisyklės, kurios įsigalios nuo kitų metų, sudarytų vienodas konkurencijos sąlygas visiems medienos perdirbėjams.
„Šiuo metu dideli medienos kiekiai perdirbami smulkesnėse lentpjūvėse, tačiau esu įsitikinęs, kad jos neišvengiamai turėtų didėti, nes taip yra daugelyje šalių.
Manau, kad po penkerių arba dešimties metų padėtis tikrai bus pasikeitusi, daug smulkesniųjų įmonių neišliks“, – įsitikinęs A.Kuliešis.
Importas sumažėjo
Lietuvos miškuose per metus iškertama apie 6 milijonus kubinių metrų medienos.
Daugiausia medienos eksportuojama į Lenkiją, Švediją, Suomiją, Latviją.
Medienos importas 2006 metais sumažėjo ketvirtadaliu, palyginti su 2005-aisiais, ir siekė maždaug 200 tūkstančių kubinių metrų.
Medienos kaina nemažės
Vidmantas Jusas, Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos pirmininko pavaduotojas:
„Nuo Naujųjų metų įsigaliojo Miško įstatymo pataisos. Pagal naująją tvarką, jei savininkas per tam tikrą laiką neatkurs miško, jis bus atkuriamas privalomai, bet tokiu atveju jau ne nuo savininko priklausys, kokie medžiai bus atsodinami. Tai, kad pakilo medienos kainos, gerai, tačiau daug miškų yra saugomose teritorijose.
Miško savininkus džiugina naujas nutarimas, jog savo reikmėms galima išsikirsti iki 3 kubinių metrų miško hektaro plote. Be to, gerokai supaprastėjo kirtimo, leidimų išdavimo tvarka.
Savininkams patariame neskubėti parduoti miško sklypų, nes jų kainos kils. Ši rinka skiriasi nuo nekilnojamojo turto rinkos – čia dešimties metų terminas nieko nereiškia, miškas ir neprižiūrimas auga, ir tokio neprižiūrėto miško vertė, bėgant laikui, tik didėja“.
Uždirbo nemažai pinigų
Kęstutis Bielskus, Marijampolės miškų urėdijos urėdas:
„Praėję metai šalies miškų urėdijoms buvo tikrai geri, nes išaugusios apvaliosios medienos kainos leido uždirbti gerokai daugiau pelno.
Iki šiol per metus mūsų urėdijai pavykdavo uždirbti iki 0,3 milijono litų, o pernai pelnas pasiekė pusę milijono litų.
Kubinis metras medienos pernai brango vidutiniškai 30 procentų, o šiemet tokio augimo jau neverta tikėtis, jis vargu ar viršys 10 procentų.
Šiuo metu rinkoje – tam tikras sąstingis, bet antrajame metų pusmetyje padėtis turėtų pagerėti. Tikimės, kad pirkėjai sumokės tas kainas, kurios numatytos sutartyse.
2008 metais esame numatę parduoti apie 75 tūkstančius kubinių metrų medienos iš valstybinių miškų.
Iš viso Marijampolės miškų urėdijai priklauso apie 22 tūkstančiai hektarų, o privatūs savininkai apskrityje valdo apie 4,5 tūkstančio hektaro miško“.