Naujienos

2008 - 02 - 12

* VŽ: rinkoje jaučiamas popiermedžių, pjautinių eglinių rąstų prekybos sąstingis

 

 Apie paskutiniąsias medienos rinkos tendencijas ir problemas rašo dienraščio "Verslo žinios" žurnalistė Vilija Jankutė 2008-02-12 straipsnyje "Medienos prekybos sąstingis "

Generalinės miškų urėdijos duomenimis, šiemet medienos prekyba vyksta vangiai. Jaučiamas popiermedžių, pjautinių eglinių rąstų prekybos sąstingis - dėl aukštų kainų nevykdomi sutartiniai pirkimo įsipareigojimai. Manoma, kad prekybą išjudintų tik kainų mažėjimas, o jis galimas tik pakoregavus apvaliosios medienos prekybos taisykles.

Gintaras Visalga, Generalinio miškų urėdo pavaduotojas: „Valstybinis miškų sektorius negali daryti nuolaidų, nes yra teisės aktų įspraustas į tam tikrus rėmus, prekyba vyksta pagal sutartinius įsipareigojimus.“Gintaras Visalga, Generalinio miškų urėdo pavaduotojas, pažymi, kad šiemet, palyginti su praėjusiais metais, bendra apvaliosios medienos kaina pakilo apie 5%, tačiau keletu procentų yra mažesnė nei aplinkinėse valstybėse.
„Visų medžių rūšių pjautiniai rąstai pabrango nuo 7% iki 12%, malkų ir plokščių medienos kaina pakilo apie 15%. Sumažėjus paklausai popiermedžiai atpigo nuo 14% iki 25%“, - nurodo jis.
Šiuo metu nepaklausus popiermedis, nes, anot p. Visalgos, jo kainas veikia Skandinavijos rinka, o ten koncernai kol kas yra apsirūpinę žaliava, todėl nevykdo įsipareigojimų. Malkų ir plokščių medienos poreikis, pasak jo, Lietuvoje yra didelis, konkurencija šiame sektoriuje išliks, tad galimas kainų kilimas.
Labiausiai valstybiniuose miškuose kliūva prekyba pjautiniais rąstais, nes visi tikisi kainų mažėjimo.


Juozas Jarmalavičius, Kauno miškų urėdijos urėdas, nurodo, kad šiuo metu daugiausia sukaupta spygliuočių rąstų.
Jis svarsto, kad sumažėjusį šios medienos poreikį lemia aprimusi statybų rinka, o tai atsiliepia medienos gaminių paklausai.
Ponas Jarmalavičius pažymi, kad miškų sektoriuje atsirado disproporcija - lapuočių paklausa yra, tačiau šią medieną iš miško sudėtinga išvežti dėl oro sąlygų, jei atvėstų, galbūt padėtis pagerėtų, o spygliuočių prekybą, anot jo, išjudintų tik žemesnės kainos.
Šiemet sausį Kauno urėdija spygliuočių pardavė 170 m3, 1m3 kaina - 238 Lt, pernai tuo pat metu ji buvo pardavusi beveik 600 m3 spygliuočių medienos, vidutinė jos kaina 2007 m. buvo 215 Lt/m3.

Visi laukia
„Pagal dabartines taisykles medienos kainas numatyta peržiūrėti iki balandžio 1 dienos, tačiau tai gali įvykti anksčiau, nes Generalinė urėdija jau pateikė projektą Aplinkos ministerijai, kuriuo siūlo šį procesą paankstinti“, - sako p. Visalga ir priduria, kad kainas tikslinti bus galimas tik tuomet, kai pirkėjai įvykdys sutartinius įsipareigojimus už sausio, vasario mėnesius.
Jis aiškina, kad taisyklėse nėra numatyta sankcijų dėl įsipareigojimų nevykdymo, medienos pardavimo konkursų metu kainos buvo pakeltos, o kai aplinkinėse šalyse - Latvijoje, Estijoje – jos smuktelėjo, laukiama pigimo ir Lietuvoje.


Algis GaizutisAlgis Gaižutis, Lietuvos miškų savininkų asociacijos prezidentas, patvirtina, kad medienos pirkimas yra prislopęs, verslininkai nepasiryžę mokėti tokių kainų, kokios yra susidariusios šiuo metu, o žmonės, prisimindami, kad pernai rudenį prekyba vyko aktyviai, piktinasi, kodėl dabar nenorima medienos pirkti (ankstesnėmis sąlygosmis).
Anot jo, padėtis pasikeistų tik atpigus žaliavai, o tendencija, kad taip ir bus, yra.
Kadangi (dėl lankstesnės prekybos) kainos šiuo metu privačiuose miškuose yra žemesnės, jis pripažįsta, jog prekybai juose aprimus valstybiniame miškų sektoriuje ji suaktyvėja privačiuose miškuose, tačiau problemų šiuo metu kelia darbo sąlygos dėl oro.


Sigitas Paulauskas, Vakarų medienos grupės valdybos pirmininkas, sako, kad žaliavos kaip reikėjo, taip ir reikia. Jis nuogąstauja, kad iš valstybinių miškų įsigyjama tik iki 20% reikiamos žaliavos, o jei turėtų galimybę, pirktų iki 60%.
„Stengiamės medienos iš tarpininkų nepirkti, norime parodyti, kad ateityje turėtų būti sudaromas sutartys su pramone, tuomet ir prekyba vyktų normaliai“, - dėsto jis.