Naujienos
*Kelininkams ir ekologei privačiame sklype augusius ąžuolus sunaikinti nesutrukdė net savininkės prieštaravimai
Apie valdininkų savivalę 2008-02-06 aprašo dienraštis "Panevėžio rytas" straipsnyje "Kelininkų pjūklai pakeitė medžių rūšį"
Ąžuolus privačiame sklype be savininkų leidimo išrovusiems ir skubiai išvežusiems kelių tiesėjams į pagalbą atskubėjo ekologė – iš kelių likusių belapių šakų ji „nustatė“, kad tai neva buvę klevai.
Kompensacija – kaip pasityčiojimas
Rekonstruodami rajoninius kelius, vienos iš turtingiausių šalies bendrovių „Panevėžio keliai“ darbuotojai be gailesčio skriaudžia kaimo žmones ir iš jų dar tyčiojasi.
Prieš kelias dienas kelininkai nupjovė ir išsivežė Panevėžio rajono Jotainių seniūnijos Klebonų kaimo gyventojos 53 metų Danutės Klebonienės sklype augusius tris ąžuolus.
Šoko ištiktai ir teisybės ieškoti pabandžiusiai moteriai kelininkai kaip kompensaciją už tvirtus pusmetrio skersmens medžius pasiūlė sunkvežimį žvyro iš netoliese esančių karjerų. O jei šeimininkė nupirktų alaus, pažadėjo ir krūvelę supjautų šakų.
Patarė nedrumsti vandens
D.Klebonienės bandymai pagalbon šauktis valdininkus nedavė jokios naudos.
Šie moteriai pareiškė, kad kelio rekonstrukcijos ir želdinių iškirtimo projektas buvo suderintas visose reikiamose instancijose, tik tuos darbus „pamiršta“ suderinti su sklypo, kuriame augo ąžuolai, savininke.
Nedrumsti vandens ir neieškoti negrąžinamų dalykų D.Klebonienei patarė ir Panevėžio rajono ekologė Sigita Biveinienė, davusi leidimą sunaikinti ąžuolus.
Negana to, S.Biveinienė vakar „nustatė“, kad ten buvo visai ne ąžuolai, o uosialapiai klevai. Tiesa, ji nežinojo, jog kaimiečiai rudenį po tais „klevais“ maišus gilių pririnkdavo.
Išrovė ir supjaustė akimirksniu
Per nedidelį vos penkių trobų ir dviejų vienkiemių Klebonų kaimą eina neplatus žvyrkelis. Visų sodybų sklypus tarsi aprėmina prieš kelis dešimtmečius sodinti medžiai.
D.Klebonienei priklausantis sklypas yra pačiame kaimo gale, už jo plyti pievos.
Bendrovės „Panevėžio keliai“ technika praėjusį penktadienį plušo kaip tik ties D.Klebonienės valdomis.
„Grįžtu vakare iš darbo ir savo akimis netikiu – pjauna ąžuolus. Niekas su manimi į kalbas nesileido, pasakė, kad šita žemė reikalinga kelių reikmėms, kad vietoje ąžuolų bus autobusų stotelė, nes toks yra projektas“, – „Panevėžio rytui“ pasakojo D.Klebonienė.
Nebežinodama, ko griebtis, moteris pagrasino iškviesianti policiją, tačiau ąžuolus pjovę darbininkai nesureagavo.
D.Klebonienei pasirodė, kad medžių pjovėjai labai skuba. Ji nespėjo nė atsitokėti, kai nuversti ąžuolai buvo supjaustyti į gabalus ir visi jų drūtgaliai tuojau pat nežinia kur išvežti.
„Nieko nebesuprantu, kas čia teisus. Žemė mūsų, bendros paskirties kelias – už kelių metrų, jaunus, tvirtus ąžuolus nuo kelio dar skyrė platokas griovys, jie augo beveik ant dirvono, ariamo sklypo galulaukėje.
Jei būtų kelią platinę, suprasčiau, kad medžiai galėjo trukdyti, tačiau stotelė – už keliolikos metrų. Kam ąžuolus pjauti?“ – ant stalo patiesusi sodybos sklypo planą susijaudinusi kalbėjo D.Klebonienė.
Miestietis medžių nepažįsta
D.Klebonienei ir jos giminaitei Ramutei Kinderienei pabandžius išsiaiškinti, kur iškeliavo ąžuolo mediena, kelininkai joms, tarsi nieko neišmanančioms, paaiškino, kad iš nukirstų ąžuolų bus daromi riboženkliai.
Vienas darbininkas moterims pasakė aiškiau: „Bus du bambaliai – bus ir malkų“.
Kitą dieną raminti moterų atvažiavo bendrovės „Panevėžio keliai“ darbų vykdymo padalinio vadovas Saulius Stravinskas.
„Jis sakė, kad medžių nebesugrąžinsi, o pinigais kompensuoti negali, nes jų neturi. Gal mano, jog moterys nieko nesupranta, dėl to taip elgiasi?“ – stebėjosi pašnekovės.
D.Klebonienę S.Stravinskas dar labiau apstulbino, kai pasakė nežinantis, kokie čia medžiai buvo nupjauti, nes neva mieste augęs ir neskiria, kur ąžuolas, kur koks kitas medis.
D.Klebonienės apskaičiavimu, iš trijų įmetėjusių ąžuolų galėjo išeiti apie du kubinius metrus medienos. Jos kaina dabar rinkoje už vieną kubinį metrą svyruoja nuo 700 iki 1000 litų.
Siūlė neprisirišti prie senų dalykų
Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Panevėžio rajono agentūros vadovas Antanas Gailiušis spėliojo, ar tik situacijos dėl nupjautų ąžuolų Klebonų kaime neteks narplioti teismuose.
„Dabar pagal naujus įstatymus ant leidimo pjauti saugotinus medžius užtenka ekologo parašo. Tačiau net tą parašą turėdami kelininkai privalėjo savo veiksmus suderinti su sklypo, kuriame vykdomi darbai, savininke. Jei paaiškės, kad to nebuvo, gali būti, jog teismo keliu reikalus teks spręsti“, – sakė A.Gailiušis.
Panevėžio rajono ekologė S.Biveinienė „Panevėžio rytą“ tikino nepažeidusi jokio įstatymo, leidimą kirsti vertingus medžius davusi remdamasi kelių rekonstrukcijos projektu.
„Žmonės mano, kad jei jų žemė, tai gali elgtis kaip sumanę. Reikia gerai įsiskaityti į nuosavybės dokumentus, kuriuose dažnai būna papildomų sąlygų dėl kelių, elektros tinklų, vandens telkinių apsaugos zonų naudojimo“, – aiškino valdininkė.
Ekologė teigė šiuo atveju parašą padėjusi remdamasi įstatymu, kuriame numatoma, kad rajoninės reikšmės kelio reikmėms gali būti naudojama 9 metrus į abi puses nuo kelio ašies esanti žemė.
„Čia problema kita – kad nukirto medžius ir išsivežė. Bet mediena – derybų klausimas. Įstatymai tiksliai nenurodo, kas turėtų ją pasiimti“, – aiškino S.Biveinienė.
Pasiteiravus, ar lengva gauti leidimą pjauti medžius, S.Biveinienė patikino, kad numatyta nemažai suvaržymų. Vertingi medžiai, tarp jų – ir ąžuolai, pripažinti saugotinais objektais.
Žemės savininkas, užsimanęs nurėžti 30 centimetrų skersmens ąžuoliuką savo sklype, to padaryti be valdžios leidimo negalėtų. Net ir savo paties sodintą medį nupjovęs žmogus užsidirbtų baudą.
Ekologė aiškino esanti už medžių išsaugojimą, tačiau čia pat pasiūlė neprisirišti prie senų dalykų, nes be pokyčių neįmanoma gyventi.
Prieš pasirašydama ant leidimo nupjauti D.Klebonienės sklype augančius ąžuolus S.Biveinienė nepasivargino nuvažiuoti į kaimą pažiūrėti, kurioje vietoje auga ir ar iš tiesų kelininkams trukdo saugotinais pripažinti medžiai.
Ąžuolai virto klevais
„Panevėžio rytui“ su medžių nepažįstančiu bendrovės „Panevėžio keliai“ darbų vykdytoju S.Stravinsku pasikalbėti nepavyko.
Kaip teigė įmonės atstovė spaudai Rasa Čepienė, šiuo metu S.Stravinskas išvykęs į komandiruotę.
„Neturiu informacijos, kad buvo pasielgta neteisėtai. Jei vis dėlto neteisėtai, klaidą reikės taisyti, atsiskaityti su gyventojais.
Mūsų bendrovė, kaip ir bet kuri kita rimta įmonė, savivalės netoleruotų. Dabar aiškinamės, ar iš tiesų yra taip, kaip gyventojai pasakoja“, – sakė R.Čepienė.
Vakar po pietų į Klebonų kaimą aiškintis situacijos važiavo bendrovės „Panevėžio keliai“ statybų direktoriaus pavaduotojas Vilmantas Bačiūnas ir rajono ekologė S.Biveinienė.
Pasak „Panevėžio kelių“ atstovės spaudai R.Čepienės, ekologė iš nukirstų medžių šakų likučių nustačiusi, kad tai buvę visai ne ąžuolai, o uosialapiai klevai. R.Čepienės teigimu, uosialapių klevų mediena yra bevertė.
Gilių pririnkdavo maišus
D.Klebonienė, vakar vakare telefonu „Panevėžio ryto“ paklausta, ar tikrai jos žemėse augo ir prieš porą dienų nukirsti buvo ąžuolai, o ne uosialapiai klevai, vos nenualpo.
„Dieve mano, kaip ne ąžuolai? Gilių maišus pririnkdavome, visa dirva gilėmis nusėta būdavo. Pati su tėvu sodinau, visas kaimas kelis dešimtmečius matė žaliuojančius ąžuolus ir staiga, še kad nori – nebe ąžuolai“, – iš nuostabos atsitokėti negalėjo moteris.
D.Klebonienė dar pridūrė, kad jiedvi su giminaite apsižiūrėjo, jog kelininkai nukirto ir dar vieną šalia ąžuolų augusį medį – įmetėjusią liepą.
Rytą kalbėjo vienaip, vakare – kitaip
S.Biveinienė, vakar po pietų „Panevėžio ryto“ paprašyta patikslinti, kokio medžio liekanas rado D.Klebonienės kieme, painiojosi ir vengė tiesaus atsakymo.
„Pagal smulkias šakas, kurios nebetinka malkoms, aš netvirtinu, kad ten buvo ąžuolai“, – suko uodegą ekologė.
Paklausta, ar menkoje atliekų krūvelėje galėjo būti įsimaišiusių liepos šakų, ji pabrėžtinai ištarė: „Nežinau“.
Pasiteiravus, kokiems gi medžiams – ąžuolams, baobabams ar palmėms – pjauti buvo išduotas leidimas, S.Biveinienė pribloškė prisipažinusi, kad pasirašiusi ant leidimo pjauti klevus.
Vakar rytą, kai su ekologe kalbėjomės jos darbo kabinete apie Klebonų kaime išpjautus medžius, ji nė žodeliu neužsiminė apie klevus, kalbėta buvo apie ąžuolus.
Vakaras S.Biveinienei pasirodęs gudresnis už rytą: vakarop ji „prisiminė“ kelininkams leidusi išpjauti 20 eglių, 4 beržus ir 6 klevus.