Naujienos

2007 - 10 - 31

* Krizė medienos rinkoje ar valstybiniame miškų valdyme?

 

„Pajūrio medienos“ bankrotas patvirtino ankstesnes prognozes dėl gresiančio medienos perdirbimo įmonių žlugimo. Norėdami apsaugoti savo verslą, perdirbėjai "šturmuos" Vyriausybę ir Seimą, kad medienos žaliava pirmiausia būtų aprūpinta Lietuvos pramonė, o ne medieną į užsienį parduodantys tarpininkai,- rašoma 2007-10-30 dienraščio "Verslo žinios" žurnalistų Nijolės Dvarionaitės ir  Renaldo Jakubausko parengtame straipsnyje "GALBŪT MEDIENOS KRIZĖ, O GALBŪT IR GILESNĖ".

Irena Vitkevičienė (nuotraukoje), laikinai einanti direktorės pareigas UAB „Pajūrio mediena“Viena didžiausių medienos perdirbimo įmonių Lietuvos ir Kanados UAB „Pajūrio mediena“ veiklą nutraukia ir užsidaro nuo lapkričio.
„Mes nebegalime dirbti, kai Lietuvoje yra toks medienos žaliavos stygius – jau kuris laikas išnaudojome tik trečdalį savo pajėgumų. Dėl to padidėjo produkcijos savikaina, mes tapome nekonkurencingi. Pasaulinėje rinkoje kritus pjautinės medienos pardavimo kainoms, sunku konkuruoti su tokiomis šalimis kaip Švedija, Vokietija ir Kanada, kurios, kaip ir mes, produkciją parduoda Didžiojoje Britanijoje“, – aiškina Irena Vitkevičienė (nuotraukoje), laikinai einanti direktorės pareigas UAB „Pajūrio mediena“.
Pasak jos, anksčiau beveik pusę medienos bendrovė pirko iš Rusijos. Tačiau šiemet, gerokai išaugus eksporto muitams, įsivežti žaliavą tapo per brangu, tad įmonė beveik visą medieną pirko Lietuvoje.
„Jei padėtis Lietuvoje nesikeis, mūsų likimas gali ištikti ne vieną modernią įmonę. Mediena masiškai išvežama į Latviją ir Skandinaviją, o ir kainos Lietuvoje yra pernelyg sukeltos – Švedijoje ir Vokietijoje kubinis metras rąstų kainuoja 207 Lt, pas mus – 260 Lt. Estijos vyriausybė, norėdama apsaugoti savo pramonę, įvedė medienos kvotas“, – dėsto p. Vitkevičienė.


„Tai, kad bankrutavo milijonus į modernizavimą investavusi „Pajūrio mediena“, yra skandalinga, o kiek dar dėl žaliavos trūkumo ir dvigubai pakilusių kainų užsidaro smulkiųjų įmonėlių. Šalies medienos pramonė gali sustoti vien dėl to, kad valstybinis miškų sektorius užsiiminėja ne pridėtinės vertės didinimu kartu su pramone, o dirba kaip spekuliantų būrelis“, – esama padėtimi piktinasi Sigitas Paulauskas, asociacijos „Lietuvos mediena“ prezidentas.
Jo teigimu, medienos perdirbėjai konkurso būdu įsigyja apie 20% žaliavos, likusią dalį nusiperka tarpininkai, pasiūlę šiek tiek aukštesnę kainą.

Daugiau skaitykite www.ekomediena.lt naujienų rubrikoje.