Naujienos

2007 - 06 - 15

* Alytaus regione turėtų iškilti celiuliozės fabrikas- nusprendė Alytaus regiono plėtros taryba

2007-06-14 dienraštis "Lietuvos rytas" rašo, kad Alytaus regione turėtų iškilti celiuliozės fabrikas. Šiam projektui pritarė Alytaus regiono plėtros taryba, nors vasario mėnesį jis buvo atmestas ir nesvarstytas. Balintos celiuliozės popieriaus gamyklą numatyta statyti beveik Alytaus priemiestyje, greta Nemuno kilpų regioninio parko. Šio objekto statybai numatytas 200 ha plotas, kurį teks išpirkti iš 36 savininkų.

Alytaus regione gali atsirasti visų stumiamas šalin celiuliozės fabrikas. Taip nutarusi šio regiono plėtros taryba kreipėsi į Vyriausybės starteginio planavimo komitetą, kad Alytaus viršininko administracijai būtų suteiktas derybų dalyvio statusas,- rašo 2007-06-15 dienraštis "Lietuvos žinios". 

Tokio objekto statybos galimybė Lietuvoje svarstyti buvo pradėta beveik prieš dešimtmetį. Japonijos specialistai, atlikę galimybių studiją, pasiūlė fabriko statybai tris tinkamiausias vietas - šalia Vievio, Jonavos rajone ir Alytaus rajono teritorijoje, netoli miesto.

Jonavos savivaldybė, o kiek vėliau ir Kauno regiono plėtros taryba nusprendė tokio fabriko neįsileisti. Vievis irgi atkrito. Beliko vienintelė iš trijų pasiūlytų vietų - Alytaus rajone, šalia Nemuno kilpų regioninio parko.

Šią savaitę susirinkusi į posėdį Alytaus regiono taryba priimdama minėtą sprendimą nebuvo vieninga. Alytaus apskrities viršininko administracijos bei miesto ir rajono atstovai pasisakė už celiuliozės fabriko statybą Dzūkijoje. Varėniškiai ir druskininkiečiai kategoriškai buvo prieš, o lazdijiškiai susilaikė.

Tačiau balsų persvara buvo uždegta žalia šviesa celiuliozė fabriko statybos Lietuvoje projektui įgyvendinti Alytaus regione.

"Tai nėra sprendimas statyti celiuliozės fabriką, o tik žingsnis, kad pagaliau būtų pradėti darbai ir atlikti tyrimai, galėsiantys atsakyti į visus rūpimus klausimus. Ir ginčytis dar nėra dėl ko", -  teigė Alytaus apskrities viršininkas Eugenijus Palavinskas.

Šią poziciją aktyviai palaikė Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas ir buvęs Alytaus miesto meras Vytautas Kirkliauskas.

Tačiau Varėnos ir Druskininkų savivaldybių vadovai nuogąstavo, kad šiame regione pastačius celiuliozės fabriką Dzūkijai būtų pakenka kaip turistinei ir kurortinei vietovei. Neišvengiamai neigiamai atsilieptų Vyriausybės patvirtintai Vandens turizmo plėtros programai. Sunyktų miškai, žmonės būtų priversti taikstytis su nemaloniu nuo fabriko sklindančiu kvapu, o Kauno marios taptų taršalų sėsdintuvu, nukentėtų ir Nemuno kilpų regionis parkas.

Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus Česlovo Meržvinsko nuomone, tai objektas, keliantis daug rūpesčių. "Man atrodo, kad valdininkai, pasisakydami už celiuliozės fabriką,
mato tik milijardinį skaičiuką, nesigilina į kitas problemas. Pavyzdžiui, koks likimas ištiks šalia esantį pieno kombinatą, kuriame gaminama produkcija yra ypač imli kvapams? Teks uždaryti", - savo poziciją išsakė Alytaus apskrities viršininko administracijos Regioninės plėtros departamento skyriaus vedėjas Romas Balčius. Alytiškių nuomonė, išgirdus apie pritarimą itin aplinkosaugos požiūriu pavojingo celiuliozės fabriko statybai, kategoriška: "Kaip jie gali šitaip nesirūpinti žmonėmis ir aplinka."

Tačiau valdininkai tikina, kad kartu su celiuliozės fabriku į Alytų ateitų ir didžiulės investicijos - maždaug 1,2 mlrd. eurų. Naujasis objektas užimtų apie 200 hektarų plotą (beveik tiek, kiek darbar užima visas Alytaus pramonės rajonas), kurį dar reikėtų išpirkti iš 36 savininkų.

LMSA inf.