Naujienos

2007 - 02 - 21

* Atidarytas naujasis „Girių bizono“ medžio drožlių plokščių fabrikas didins medienos paklausą

 
 2007-02-20
Šaltiniai: vz.lt , VMG


Antradienį įvyko „Girių bizono“ naujojo  medžio drožlių plokščių fabriko atidarymo oficiali ceremonija, sukvietusi į Kazlų Rūdą didelį būrį verslininkų, žiniasklaidos atstovų, miškininkų, valdininkų, politikų. Į  medžio drožlių plokščių fabriką investuota per 200 mln. Lt. Tikimasi, kad investicija leis jau šiemet padvigubinti bendrovės apyvartą - iki 200 mln. Lt.

Projektas įgyvendintas naudojant Europos regioninės plėtros fondo paramos lėšas - tam skirta 45,7 mln. Lt.
"Iki šiol Lietuvoje per metus būdavo pagaminama 270.000 m3 medžio drožlių plokščių (MDP), o šalies baldų pramonės poreikis yra 500.000 m3, - sakė Sigitas Paulauskas, UAB "Girių bizonas" valdybos pirmininkas. - Planuojame, kad jau kitąmet, kai įmonė ims dirbti visu pajėgumu, naujajame fabrike gaminsime apie 550.000 m3 produkcijos. Apie 80% jos turėtų sunaudoti Lietuvos baldų pramonės įmonės, likusi dalis galės būti eksportuojama."

"Girių bizonas", pasak įmonės generalinio direktoriaus Laimo Devetino, jau šiemet turėtų pagaminti apie 300.000 m3 MDP. Tai leistų išauginti bendrovės apyvartą nuo pernykščių 108 mln. Lt iki 200 mln. Lt. Pasak L.Deventino, šiai produkcijai pagaminti įmonei per metus reikės daugiau nei 700 tūkst. mę žaliavinės medienos.

Didžioji dalis projekto finansavimo - kelių bankų skolinti 137 mln. Lt. 30 mln. Lt investuoja "Girių bizono" akcininkai - 75% šios bendrovės akcijų priklauso "Vakarų medienos grupei" (VMG), 25% - "Vilniaus baldams". Projekte dalyvauja koncernas SBA, kuris yra VMG akcininkas, ir "Vilniaus baldus" kontroliuojanti "Invalda". Dar 20 mln. Lt investuota iš "Girių bizono" uždirbtų lėšų.

Akivaizdu, kad naujajam fabrikui Lietuvoje medienos neužteks. Planuojama, kad jau šiemet įmonė MDP gamybai sunaudos apie 673.000 m3 medienos, iš jų 63.000 m3 - importuotos. Kitąmet tikimasi perdirbti apie 755.000 m3 medienos, bet kur kas daugiau jos planuojama nupirkti Lietuvoje, o importas turėtų sudaryti apie 45.000 m3.
"Jau įsivežame medieną iš Latvijos, tikimės, kad netrukus pradėsime įsivežti ją ir iš Baltarusijos bei Kaliningrado srities, - sakė p. Paulauskas. - Sieksime, kad medienos pirkimo aukcionuose Lietuvoje pirmumą gautų tos įmonės, kurios yra investavusios į sudėtingas technologijas."
Investuotojai tikisi, kad investicija padės kurtis baldų pramonės klasteriui. Jie taip pat parengė studiją dėl vidutinio kietumo plokščių MDF gamyklos statybos Švenčionėlių apylinkėse.

***

2007-02-21
Šaltinis: dienraštis "Lietuvos žinios"
Kazlų Rūdoje atidarytas naujas įmonės "Girių bizonas" medienos plokščių gamybos fabrikas bus didelis postūmis Marijampolės krašto ūkiui, vis dėlto šis regionas ir toliau bus priverstas vytis kitus

Kazlų Rūdoje vakar pradėjo gaminti medienos drožlių plokštes bene didžiausias Lietuvoje plokščių gamybos fabrikas, priklausantis įmonei "Girių bizonas". Anot įmonės direktoriaus Laimio Devetino, per metus fabrikas pagamins apie 460 tūkst. kubinių metrų medienos drožlių plokščių.

"Dabar Lietuvoje pagaminama apie 270 tūkst. kubinių metrų plokščių, o poreikis yra apie 500 tūkst. kubinių metrų. Numatyta, kad šiemet įmonė pagamins apie 300 tūkst. kubinių metrų plokščių, o projektinį pajėgumą turėtų pasiekti kitais metais. Todėl pradėjus dirbti visu pajėgumu Lietuvoje gaminamų plokščių užteks visiems šalies baldų gamintojams", - sakė Devetinas.

Pirks lenkai

Preliminariais skaičiavimais, Kazlų Rūdoje pagamintų plokščių Lietuvoje turėtų likti apie 80 procentų. Didžioji jų dalis bus panaudojama čia pat veikiančiame baldų gamybos fabrike. Kitą dalį numatyta eksportuoti. Ypač jos, anot Devetino, turėtų būti paklausios kaimyninėje Lenkijoje, kur itin išplėtota baldų pramonė, o baldų gamybai tinkančių medienos drožlių plokščių juntamas trūkumas.

Anot direktoriaus, naujoji plokščių gamybos linija ne tik aprūpinta pačia moderniausia technologine įranga, bet ir naujausiais į atmosferą išmetamo oro ir garų valymo įrengimais. Naujasis fabrikas, kurį sudaro 7 pastatai, užimantys beveik 9 hektarų plotą, pastatyti per gana trumpą laiką - vienus metus.

Dairosi žaliavos

Beje, įmonės vadovai neslepia, kad didžiausia problema - žaliava. Mat Lietuvoje plokščių gamybai tinkama mediena yra itin paklausi ne tik tarp Lietuvos plokščių gamintojų, nemažai jos išvežama į Lenkiją. Todėl Kazlų Rūdos plokščių gamintojai žaliavos dairosi kaimyninėje Baltarusijoje, Kaliningrado srityje. "Ten yra galimybių nusipirkti medienos, tačiau kol kas egzistuoja labai daug keblumų ją atvežti į Lietuvą", - teigė "Girių bizono" valdybos pirmininkas Sigitas Paulauskas.

Investicijų daugėja

Anot Marijampolės apskrities viršininko Albino Mitrulevičiaus, naujo fabriko atidarymas Kazlų Rūdoje - akivaizdus įrodymas, kad Sūduvos krašto ateitis nėra tokia jau beviltiška - ekonomika plečiasi gana ritmingai, nors ir ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. "Atsigauna senos įmonės, kuriasi naujos, senosios pereina prie naujų gamybos technologijų. Be to, greičiausiai dar šiemet bus atnaujinta automagistralės "Via Baltica" plėtra, Marijampolėje įsibėgėja plyno lauko investicijų programa. Daugėja ir užsienio investicijų. Užpraėjusiais metais jos sudarė daugiau kaip 100 mln. litų", - sakė apskrities viršininkas ir pridūrė, jog artimiausiais metais Sūduvos regiono plėtrai iš ES fondų laukiama dar beveik 220 mln. litų dotacijos.

Deja, nesitikima, kad esamos ar būsimos investicijos turės didesnės įtakos ir padės kraštui įveikti ekonominį atsilikimą. "Tai, ką gaus Marijampolės apskritis, tikrai neužteks, kad pagal išsivystymo lygį pasiektume šalies vidurkį", - teigė Mitrulevičius. Mat Marijampolės regionui dabar skiriama lėšų suma net mažesnė, nei buvo taikyta iki šiol. Pastaraisiais metais iš ES lėšų gauta 480 projektų, kurių vertė viršijo ketvirtį milijardo litų.




Naujasis "Girių bizono" fabrikas


* Bendra fabriko vertė - daugiau kaip 200 mln. litų, iš jų beveik 46 mln. litų skirti iš Europos regioninės plėtros fondo.
* 8,75 hektaro teritoriją užimantis fabrikas pastatytas per rekordiškai trumpą laiką - vienus metus.
* Kai fabrikas pradės veikti visu pajėgumu, per metus jame iš vietinės žaliavos bus pagaminama 460 tūkst. kubinių metrų drožlių plokščių.
* Fabrikas aprūpintas pačiais pažangiausiais įrenginiais, jame sumontuota naujausia į atmosferą išmetamo oro ir garų valymo įranga, o vietoj mazuto deginamos gamtinės dujos.