Naujienos

2007 - 01 - 30

* Romas Barauskas: LUTUTĖ ne vien tiktai paukštis

 
Apie leidyklos "Lututė" savininką, miškininką, gamtininką, fotografą Romualdą Barauską   2007-01-30 rašo dienraščio "Lietuvos žinios" žurnalistas Feliksas Žemulis straipsnyje "Gamtininko pomėgis - knygos apie gamtą".
 
Vieni gamtininkai ištisas dienas tūno miškuose stebėdami paukščius ar kitus gyvūnus, kiti ieško retų augalų ar akmenų, treti merkia tinklus, tikėdamiesi išgriebti retų žuvų. Kaunietis Romualdas Barauskas savo gamtos pomėgį įprasmina ne tik kelionėmis, bet ir literatūros apie gamtą leidyba.

Pradėjo tarsi netyčia

Romualdas nuo mažens svajojo būti gamtininku, o tapo leidėju. Kaune prieš vienuolika metų įkurta Barausko leidykla "Lututė" dabar yra didžiausia knygų ir žurnalų apie gamtą leidėja Lietuvoje.
Romualdas sako šią veiklą pradėjęs lyg ir netyčia. "Jaunystėje žavėjausi kalnais, paukščiais ir fotografija", - prisipažino jis.

Pasirinko miškininkystės studijas, kad galėtų būti arčiau gamtos, geriau ją suprasti. Keliavo po kitų šalių kalnus ir po Lietuvą, karstėsi medžiais ieškodamas sparnuočių lizdų ir vis fotografavo.
Šitaip kaupėsi dešimtys, šimtai vaizdų, kuriuos norėjosi parodyti ir kitiems. Pirmuosius fotografijos albumus parengė jau prieš dvi dešimtis metų - apie kalnus, kartu su gamtininku Artūru Poškumi - apie kirą, juodąjį gandrą. Ne viską pavyko išleisti.

Pelėda - mėgstamiausias paukštis

Paskui Barauskui toptelėjo į galvą mintis, kad vaikams galbūt patiktų spalvingas, su paprastais ir įtaigiais tekstais periodinis leidinys apie gamtą. Šitaip 1995 metais ir atsirado iki šiol leidžiamas žurnalas "Lututė" bei to paties pavadinimo leidykla. "Lututė", nes ši pelėdukė, kaip ir apskritai pelėdos - vieni mėgstamiausių Romualdo paukščių.

Įkandin "Lututės" pasirodė ir žurnalas apie gamtą suaugusiesiems - "Baltasis gandras". Jį "Lututės" leidykla leido kartu su šalies Ornitologų draugija. Tokio leidinio stigo, nes dešimtojo dešimtmečio
viduryje dienas baigė ilgai Lietuvos gamtos apsaugos ir Medžiotojų bei žvejų draugijų leistas žurnalas "Mūsų gamta". Po keleto metų "Lututė" "Baltąjį gandrą" pavadino "Žurnalu apie gamtą".

Bene pirmoji neplona knyga, kurią išleido "Lututė", buvo Lietuvos miškų instituto parengta "Lietuvos ąžuolynai". Vėliau leidykla sumanė seriją "Gamta šalia tavęs" - populiariai, paprastai parašytų knygelių ciklą.

"Lututės" leidykla galėtų didžiuotis ir storais leidiniais kaip Onos Ragažinskienės, Silvijos Rimkienės bei Valdo Sasnausko "Vaistinių augalų enciklopedija", Petro Kurlavičiaus "Vadovas Lietuvos paukščiams pažinti", Kęstučio Kazimiero Vilkonio botanikos atlasas "Lietuvos žaliasis rūbas". Šių enciklopedinių knygų rasi jau retame knygyne.

Leidžia "Lututė" ir gamtininkų dienoraščius - išėjo Antano Aleknonio "Girių dienoraštis", Broniaus Šablevičiaus "Dugne pasaulis kitoks", rengiamasi išleisti profesorių Marijos Natkevičaitės-Ivanauskienės, Ričardo Kazlausko prisiminimus.

Kai jūs skaitote šias eilutes, Panevėžio gamtos mylėtojams turbūt jau pristatytas šiame mieste gyvenančio gamtininko Kęstučio Čepėno fotografijų apie paukščius albumas. Į vasario pabaigoje Vilniuje vyksiančią knygų mugę "Lututės" leidykla, be seniau išleistų savo knygų, atsiveš ir naujausią - žinomo mikologo vilniečio Vincento Urbono "Lietuvos grybų atlasą".

Gamtininkai seniai laukia naujo "Lietuvos raudonosios knygos" leidimo - šį storą, bene 700 puslapių, veikalą patikėta išleisti "Lututei", turbūt kovo mėnesį jis pasirodys knygynuose.

Išleista 400 pavadinimų knygų

Storos mokslinės knygos apie gamtą - gerai, tačiau Barausko svajonė visada buvo ir yra populiarioji literatūra. "Estijoje knyga apie lūšį pernai tapo viena perkamiausių knygų. Mūsų šalies populiariausių knygų dešimtuke leidinių apie gamtą kol kas nėra, bet gal bus?" - svarstė gamtininkas ir leidėjas.

Praėjusiais metais jis kartu su garsiu ornitologu Antanu Aleknoniu daug dienų praleido Novaraisčio draustinyje stebėdami gerves. Aleknonis tada rado rekordinį skaičių - net 24 gervių lizdus, o Barauskas su kolegomis šiuos paukščius ir daug kitų gamtos vaizdų įamžino fotoaparatu. Tikimasi iš šių kelionių sudaryti knygą apie gerves - vieną populiariausių mūsų krašto paukščių.

Per vienuolika veiklos metų "Lututė" išleido jau apie 400 pavadinimų knygų apie gamtą. Daugelis mūsų šalies gamtininkų ir gamtosaugininkų bei jų organizacijų siekia savo kūrinius leisti būtent "Lututėje", mat čia netrūksta ir profesionalių kolegų patarimų, ir iliustracijų - šios leidyklos archyve sukaupta apie pusantro šimto tūkstančių gamtos vaizdų.

"Knygas leisti kur kas atsakingesnis darbas negu periodiką. Jei kuriame nors periodinio leidinio numeryje suklydai, kitame gali pataisyti, o klaidos knygoje greitai neištaisysi. Tačiau knygas leisti įdomiau", - dėstė 45 metų "Lututės" savininkas ir "Žurnalo apie gamtą" vyriausiasis redaktorius Barauskas.

Pasak jo, didelio pelno iš šios veiklos "Lututė" neturi - Lietuvoje literatūros apie gamtą rinka nėra didelė, kiek daugiau jos išperkama tik didesniuose miestuose. "Duonai užsidirbame, o svarbiausia - džiaugiamės pasitarnavę gimtojo krašto gamtai", - sakė Romualdas.

Leidyba suryja jau beveik visą šio gamtininko laiką, kelionėms po gamtą jo lieka vis mažiau. "Nebeturiu kada ilgai tykoti prie paukščio lizdo kaip, tarkim, vienas kantriausių šalies gamtininkų Renatas Jakaitis", - pasiguodė Romualdas.

Susidomėjo botanika

Galbūt todėl pastaraisiais metais jis pamėgo botaniką - jei žinai, kur galima tikėtis aptikti kurį nors retą augalą, dažniausiai taip ir atsitinka. "Surasti plateivę, plauretį, plačialapę klumpaitę ar musinį ofrį ne mažiau įdomu negu retą paukštį", - tikino Barauskas. Šių eilučių autoriui drauge su Barausku, botaniku Vaciu Stukoniu ir kitais gamtininkais teko dalyvauti tokiose išvykose po gamtą ir įsitikinome: retų radinių netrūksta ir ten, kur lankosi nedaug gamtos specialistų - Radviliškio, Raseinių, Šakių, Pasvalio bei kituose rajonuose.

O kas labiau jaudina - ką tik išleista knyga ar pamatytas retas augalas, gyvūnas? "Iš pradžių paėmus ką tik mūsų išleistą knygą virpėdavo rankos, - prisipažino gamtininkas. - Vėliau pripratau - juk beveik kasdien išleidžiame ką nors naujo. O gamtoje retenybių pamatai ne taip jau dažnai."