Naujienos

2006 - 11 - 16

* Seimas neleido grąžinti nuosavybės miško parkuose

 
Seimas pritarė Prezidento veto, draudžiančiam grąžinti nuosavybę miško parkuose. Šiandien parlamente pakartotinai svarstytos Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo pataisos, pranešė Lietuvos radijas.
 

Svarstant Prezidento veto Seime, nuomonės dėl miško parkų grąžinimo susikirto. Skirtingas išvadas pateikė ir keturi parlamentiniai komitetai – Kaimo reikalų ir Valstybės valdymo komitetai siūlė veto atmesti, tuo metu Aplinkos apsaugos ir Švietimo – pritarti Prezidento nuomonei ir miško parkų negrąžinti.

Aplinkos komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas sako: jei šalis nusprendė paskelbti tam tikras teritorijas saugomomis, tai reikėtų šio principo ir laikytis.

Tuo metu pasak Kaimo reikalų komiteto pirmininko Viktoro Rinkevičiaus, savininkams nebūtų grąžinami rekreaciniai miško parkai – jie būtų išsaugoti viešam naudojimui.

Po diskusijų Seimas pritarė Prezidento veto ir miško parkai nebus grąžinami.

Prieš mėnesį Seimas priėmė Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo pataisas, kurios leidžia šalies gyventojams natūra susigrąžinti miško parkus – poilsiui skirtus vertingiausius ir gražiausius Lietuvos miškus. Tokiam Seimo sprendimui nepritarė Prezidentas Valdas Adamkus.

Pasak jo, tai pažeistų konstitucinius teisės į nuosavybės susigrąžinimą principus. Tuo metu pretendentai atgauti miškus teigia, kad būtent Prezidento veto pažeidžia konstitucines Lietuvos piliečių teises.

Valstiečių liaudininkų lyderė Kazimira Prunskienė sako, kad jei Seimas pritars Prezidento veto ir įstatymas dėl sklypų grąžinimo parkų teritorijose nebus patvirtintas, ji siūlys naują projektą – sumažinti pačių parkų teritorijas. Daugiau nei dešimtmetį laukiantys savo žemės žmonės sako pavargę nuo įstatymų kaitos ir žemėtvarkininkų klaidų. Pasak Prunskienės, svarbu, kad sumažėtų problemų, kad tiems 500 žmonių būtų galima sugrąžinti žemę, nes kai kurių parkų teritorijos buvo nepagrįstai išpūstos.


Konservatorius Kazys Starkevičius tvirtino, kad draudimas grąžinti žemes miško parkuose pažeidžia piliečių lygiateisiškumą ir konstitucinė teisę į privačią nuosavybę.

 

Įnirtingą mūšį dėl gražiausių šalies vietovių laimėjo prezidento Valdo Adamkaus veto šalininkai,- rašo 2006-11-17 "Lietuvos žinios".

Seimas pakeitė savo nuomonę - miško parkuose esanti valstybės žemė nebus grąžinama ankstesniems jos savininkams.

Vakar parlamentarai pritarė šalies prezidento Valdo Adamkaus veto ir pasiūlytoms Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą įstatymo pataisoms. Už valstybės vadovo balsavo 73 Seimo nariai, prieš 13, susilaikė 16.

Svarstant šį klausimą virė aršios diskusijos. Dauguma jų dalyvių sutarė tik dėl to, kad nė viena išeitis nėra idealiai teisinga - nei grąžinti natūra miško parkuose esančią žemę buvusiems jų savininkams ar šių palikuonims, kaip tai daryta 1999-2001 metais, nei negrąžinti, paliekant miškus visai visuomenei, o buvusiems savininkams išmokant kompensacijas. "Abiem atvejais pažeidžiamos žmonių teisės", - konstatavo Seimo narys Henrikas Žukauskas. Tad parlamentarai rinkosi, kuri blogybė yra mažesnė.

Pabūgo sąmyšio

Prezidentas Adamkus savo veto motyvavo tuo, kad, nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimui artėjant prie pabaigos, šių teisių kaitaliojimas pažeistų teisinio stabilumo ir žmonių lygiateisiškumo principus. Atsakydamas į tai Seimo Kaimo reikalų komitetas pasiūlė kompromisinį variantą - grąžinti žemę tik tuose miško parkuose, kurie nėra vertingi gamtos ir kultūros požiūriu.

"Jeigu vėl leisime grąžinti žemes miško parkuose, kaip tai 1999 metais padarė tada šalį valdę konservatoriai, kils sąmyšis. Buvę savininkai, kuriems už tą žemę buvo sumokėtos piniginės kompensacijos, užplūs teismus reikalaudami gerokai pabrangusios žemės. Kaip išsrėbtume tokią košę?" - klausė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas ir siūlė palaikyti prezidento veto. Be to, jis priminė, kad miško parkai - tai saugomos gamtos teritorijos, ir "jeigu jau paskelbėme jas saugomomis, tai ir turime išsaugoti, kaip tai daroma visame pasaulyje". Daugelyje Vakarų šalių vertingas gamtos teritorijas iš savininkų išperka valstybė.

Pritardami Bradauskui Seimo nariai Julius Veselka, Petras Gražulis, Algirdas Sysas, Algis Čaplikas ragino nebekaitalioti Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą įstatymo, kad greičiau baigtųsi peštynės dėl turto.

Ką gina veto?

"Dangstantis valstybės vardu miško parkuose vykdomos aferos. Antai Europos parkas aptvertas tvora, įėjimas į jį kainuoja 20 litų, o neturinčiuosius bilieto gaudo sargyba. Tai kur čia visuomenės interesas?" - piktinosi Egidijus Klumbys.

Prezidento veto siūlė atmesti ir parlamentarai Kazys Starkevičius, Vytautas Čepas, Henrikas Žukauskas, Andrius Kubilius. "Jei priimsime šalies vadovo siūlymą, kaip tik pažeisime piliečių lygiateisiškumo principą, nes vieniems juk buvo leista atsiimti žemę miško parkuose dvejus metus, o kitiems vėliau uždrausta", - priminė Seimo narys Starkevičius.

Jis ir Kubilius stebėjosi, kodėl Vyriausybė skubėjo parkais paskelbti ir tuos miškus, kurie neverti šio statuso. Starkevičius pasakojo užvakar aplankęs vieną miško parką Labanoro girioje ir įsitikinęs, jog "nieko labai vertingo ten nėra".

Klaipėdiečio Čepo nuomone, prezidento veto gina valdininkus ir verslininkus, kurie įvairiomis machinacijomis jau užvaldė žemes miško parkuose ir pasistatė ten namus, o teisėtiems to turto savininkams trukdoma jį atsiimti.

Pretendentai į paežeres

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, atkurti nuosavybę miško parkuose pretenduoja apie 500 žmonių. Jie norėtų atgauti maždaug 900 hektarų.

Socialdemokratas Algis Sysas piktinosi, kad iš visuomenės norima atimti būtent vienus gražiausių Lietuvos gamtos kampelių. Anot jo, prie Siesarčio ežero pretenduojama į 50 hektarų miško parkų, prie Dringio ir Lūšio - po 40 ha, prie Galvės - 21 ha, prie Sartų - 5 ha.

Seimo narys Jonas Ramonas apskritai siūlė neskubėti priimti jokio sprendimo. "Padarykime pertrauką - tuo metu būtų galima peržiūrėti saugomų teritorijų ribas ir jose galiojančius draudimus. Specialiųjų tyrimų tarnyba tegul pasiaiškina, ar siūlymai negrąžinti žmonėms žemės miško parkuose nekvepia korupcija", - kalbėjo Ramonas.

Tačiau balsavimas parodė, kad prezidento Adamkaus šalininkai turi didelę persvarą. Tada Kubilius pasiūlė pavesti Vyriausybei peržiūrėti miško parkų sąrašą - ar visos į jį įtrauktos teritorijos nusipelno šio statuso. Gali būti, kad šis jo raginimas Vyriausybėje bus išgirstas - tą patį prieš keletą dienų kalbėjo ir žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė.