Naujienos

2006 - 11 - 07

* Valstybės kontrolė: Biurokratinės kliūtys aplinkos apsaugos darbuose

 2006-10-06

Valstybės kontrolės pranešimas spaudai

  

Valstybės kontrolė įvertino, kaip vyksta ES direktyvomis reglamentuojami gamtosaugos darbai. Vadovaudamasi šiomis direktyvomis dėl laukinių paukščių ir retų gyvūnų bei augalų buveinių apsaugos, Lietuva steigia specialias saugomas teritorijas, kurios įtraukiamos į ES ekologinį tinklą „Natura 2000“ ir tvarkomos pagal bendras taisykles. Numatoma, kad ,,Natura 2000“ tinklo teritorijos Lietuvoje užims apie 780 tūkst. ha, t. y. apie 12 proc. šalies teritorijos.  Lietuvoje dabartiniu metu  yra įsteigtos 77 paukščių apsaugai svarbios teritorijos, joms parengti 20 gamtotvarkos planų. Numatytos 266 vietovės, atitinkančios buveinių apsaugai svarbių teritorijų kriterijus, kurioms parengti 37 gamtotvarkos planai. Tinklo projektams finansuoti iki šiol skirta daugiau negu 16 mln. Lt, iš kurių tris ketvirtadalius skiria ES. Šiomis lėšomis apmokamas saugomų teritorijų tvarkymas ir priežiūra, bešeimininkių pastatų saugomose teritorijose demontavimas, pažeistų teritorijų rekultivavimas ir objektų atkūrimas, ekologinis švietimas bei kiti darbai.

 

Valstybės kontrolė nustatė, kad Aplinkos ministerija ir Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba vėluoja atlikti „Natura 2000“ tinklo formavimo privalomus darbus. Dalis numatytų darbų buvo atlikti nekokybiškai arba nesilaikant nustatytos tvarkos.  Pavyzdžiui, Kliošių valstybiniame kraštovaizdžio ir Gečaičių geomorfologiniame draustiniuose 4 vandens pralaidos buvo pastatytos neatlikus ekspertizės ir neparengus jų projektų, kaip reikalaujama Melioracijos įstatyme.  Kai kurioms teritorijoms nebuvo paskirtosuž jų tvarkymą ir apsaugą atsakingos įstaigos. Aplinkos ministerija nustatytu laiku nepatvirtino nė vieno gamtotvarkos plano.

 

Susirūpinimą kelia kompensacijų mokėjimas žemdirbiams ir miško savininkams už su „Natura 2000“ tinklo steigimu susijusius galimus patirti nuostolius. Vyriausybė nepatvirtino Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijų parengtos kompensacijų žemdirbiams mokėjimo tvarkos, todėl nėra pagrįsto įsitikinimo, kad kompensacijos bus pradėtos mokėti 2007 metais. Kompensacijų apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarka privataus miško savininkams ir valdytojams buvo patvirtinta 2004 metais, tačiau  pirmosios keturios paraiškos buvo pateiktos tik šiais metais. Pasak Lietuvos miško savininkų ir Privačių miškų savininkų asociacijų atstovų, tik nedaugelis savininkų žino, kad jų nuosavame miške yra steigiama ,,Natura 2000“ saugoma teritorija. Dažniausiai apie tai jie sužino tik paprašę leidimo kirsti mišką.

 

Auditoriai pažymėjo, kad už Paukščių ir Buveinių direktyvų nesilaikymą ES taiko sankcijas.  Todėl Aplinkos ministerijai, Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai, Saugomų teritorijų direkcijoms pateiktose rekomendacijose siūloma imtis konkrečių priemonių, kad šios direktyvos nebūtų pažeistos.


Papildoma informacija: 2-ojo audito departamento direktorė Zita Valatkienė (266 67 60). Audito ataskaita publikuojama www.vkontrole.lt .

 

Gediminas Končius, Viešųjų ryšių tarnybos vadovas (266 67 24, 8 686 25965, gkoncius@vkontrole.lt ).