Naujienos

2006 - 10 - 28

* Dvigubi standartai: Ekspremjero trofėjai gamtos sergėtojų nedomina

 
Gamtos sergėtojai persekioja nykstančių gyvūnų ir gaminių iš jų prekeivius, tačiau politikų medžioklės kolekcijų tikrinti kol kas nesiryžta Kaip rašo dienraštis "Lietuvos žinios", Aplinkos ministerijos valdininkai neapsisprendžia, ar tikrinti Vilniaus viešbutį "Crowne Plaza", kuriame eksponuojama buvusio šalies prezidento ir premjero, Lietuvos socialdemokratų partijos vadovo Algirdo Brazausko sumedžiotų Algirdas Brazauskasžvėrių trofėjų kolekcija.

Šiam viešbučiui vadovauja buvusio premjero žmona, Vilniaus savivaldybės tarybos narė Kristina Brazauskienė.

Eksponuoti laukinius gyvūnus, jų dalis ir gaminius iš jų galima tik turint teisėto įsigijimo dokumentus ar aplinkos apsaugos leidimą, mat Lietuva yra pasirašiusi Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją (CITES).

Viešbutyje eksponuojamoje parodoje galima pamatyti rudojo lokio iškamšą, kurtinio, muflono, briedžio, elnio, šerno iškamšas.

"Šią mešką mano vyras sumedžiojo prieš porą metų Estijoje", - dienraščiui pasigyrė K.Brazauskienė, tačiau paklausta, ar turi leidimą eksponuoti šiuos trofėjus, ji atsiprašė nebeturinti laiko kalbėti ir išjungė telefoną.

Rudasis lokys ir muflonas yra įrašyti į CITES konvencijos saugomų retų gyvūnų sąrašą. Kurtinys seniai įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, jį medžioti griežtai draudžiama.

Leidimus įvežti į Lietuvą CITES konvencijos saugomus gyvūnus, augalus, taip pat jų dalis ar gaminius iš jų išduoda Valstybinė aplinkos apsaugos inspekcija. Jos vyresnysis aplinkos apsaugos inspektorius Darius Mikelaitis tvirtina, jog pastaraisiais metais leidimo įvežti iš Estijos į Lietuvą rudojo lokio kailį ar iškamšą nedavęs.

Iki 2005 metų sausio 1-osios išduoti šiuos leidimus buvo patikėta Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamentui. Tačiau jo darbuotojai dienraščiui neaptiko duomenų, kad 2003-2004 metais būtų leista įvežti iš Estijos į Lietuvą žalią rudojo lokio kailį ir galvą arba jau pagamintą iškamšą.

Gamtosaugininkų nuomone, būtų geriausia, jei teisėtą įsigijimą patvirtinančius dokumentus arba jų kopijas turėtų ne tik retų gyvūnų, augalų, jų dalių ir gaminių iš jų savininkas, bet ir tų patalpų, kuriose laikomi ar eksponuojami tie gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų, administracija.

"Mes dar tik pradėjome tikrinti, kaip įgyvendinami CITES konvencijos reikalavimai, tad daug ko nespėjome pamatyti. Patikrinsime ir "Crowne Plaza", - tvirtino Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Juozas Dautartas.

Tuo tarpu eilinių piliečių padarytus CITES konvencijos pažeidimus aplinkosaugininkams nustatyti sekasi lengviau. Neseniai gamtos sergėtojai internete aptiko skelbimų, kuriuose buvo siūloma įsigyti meškų, lūšių, vilkų kailių. Apsimetę pirkėjais inspektoriai paskambino skelbimuose nurodytais telefono numeriais, susitiko su pardavėjais, sumokėjo pinigus už prekes, o tada jau parodė tarnybinius pažymėjimus.