Naujienos
* Europos Sąjungos parama naujiems miškams įveisti
Pasodinusieji mišką turėtų rūpintis jo priežiūra, vykdyti su Nacionaline mokėjimo agentūra (toliau NMA) prie Žemės ūkio ministerijos sudarytas sutartis.
Pirmaisiais ir trečiais metais nuo pasodinimo reikia atlikti želdinių inventorizaciją. Želdinius inventorizuoja Regionų aplinkos apsaugos departamentų aplinkos apsaugos agentūrų specialistai. Savininkai iki spalio 1 d. į aplinkos apsaugos agentūras turi pateikti prašymus inventorizuoti želdinius. Teikti prašymus reikėtų anksčiau, ypač jei yra didelis neprigijusių, žuvusių sodinukų skaičius, nes želdinius reikia papildyti. Papildymui numatytos lėšos yra nurodytos sutartyse, tačiau daugelis savininkų neatkreipia dėmesio, kad jos turi būti panaudotos pirmaisiais, t. y. sodinimo metais. Jei želdiniai nebus papildyti einamų metų rudenį, savininkai praranda galimybę pasinaudoti šiomis lėšomis. Pavasarį želdinių papildymui išleistos lėšos yra grąžinamos, bet jau iš antrų metų želdinių priežiūros ir apsaugos išlaidų, kurios yra ženkliai mažesnės, jų gali nepakakti visiems darbams atlikti, ir savininkas patirs nuostolių. Želdiniai pildomi, jei neprigijo daugiau kaip 15 proc. sodmenų pirmais ir 20 proc. trečiais metais.
Dėmesio! Nespėję pateikti prašymų iki š. m. spalio 1 d., turi galimybę tai padaryti iki š. m. spalio mėnesio pabaigos - kuo skubiau prašymus teikti Regiono aplinkos apsaugos departamento Miškų kontrolės skyriui.
Kad želdiniai gerai žiemotų, reikia apšienauti arba numindžioti žoles aplink medelius, naudoti želdinių apsaugai nuo žvėrių projektuose numatytas priemones: repelentus, individualias apsaugos priemones, tvoras.
Visoms minėtoms išlaidoms susigrąžinti bei gauti kompensaciją už prarastas pajamas savininkai turi pateikti mokėjimo prašymus iki gruodžio 15 d. NMA teritoriniuose padaliniuose.
Norintys įveisti mišką kitą pa vasarį turėtų taip pat paskubėti. Paraiškos paramai gauti yra priimamos iki gruodžio mėn. 22 d., tačiau dokumentų rengimas užima daug laiko. Leidimai miškui įveisti išduodami per dešimt darbo dienų nuo prašymo pateikimo teritoriniams žemėtvarkos skyriams.
Želdinimo projektą savininkas gali parengti pats, bet dažniausiai yra samdomi miškų urėdijų, įmonių, kooperatyvų, užsiimančių miškininkystės paslaugomis, specialistai. Projekto parengimas užtrunka apie porą savaičių, jis yra tvirtinamas urėdo pavaduotojo miškininkystei. Projektai rengiami, kol nėra sniego dangos, nes reikia atlikti ploto matavimus, nustatyti ir aprašyti augimvietės sąlygas, suprojektuoti tinkamas medžių ir krūmų rūšis. Prie paraiškos, be eilės dokumentų, kuriuos savininkai paprastai turi, dar reikia pridėti Valstybinės mokesčių inspekcijos ir socialinio draudimo fondo valdybos pažymas apie atsiskaitymą su šiais fondais, kurios išduodamos per nustatytus terminus ir galioja vieną mėnesį. Paraiškos užpildymas galimas tik surinkus visus reikalingus dokumentus, ir tai yra atsakingas ir kruopštus darbas. Paraiškos formą ir pildymo instrukciją rasite NMA teritoriniuose padaliniuose, internetinėje svetainėje http://www.nma.lt. Paraiškas savininkai pildo ir patys, bet dažniau samdo konsultantus, kurių nėra daug.
Kaip parodė poros metų Lietuvos miško savininkų asociacijos patirtis, likus porai savaičių iki paraiškų surinkimo termino pabaigos kreipiasi daug savininkų, ne tik norinčių pagalbos pildant paraiškas, bet dar neturinčių ir parengtų miško želdinimo projektų. Lapkričio pabaigoje dar kreipiasi ir norintys pagalbos pildant mokėjimo prašymus už įveistų želdinių priežiūrą ir apsaugą. Susidaro situacija, kad tiesiog neįmanoma laiku spėt visiems norintiems padėti, todėl kviečiame paskubėti atlikt anksčiau minėtus darbus.
Tik laikantis visų taisyklių bei su Nacionaline mokėjimo agentūra sudarytų sutarčių sąlygų įveisę mišką galėsite džiaugti šiuo žaliuoju šalies turtu.
Dėl detalesnės informacijos galite kreiptis telefonais (8~5) 27 67 590 bei 8-65017 20