Naujienos
* Vengrijoje pasidalinta patirtimi dėl miškininkystės vaidmens
2006-09-25Autorius:
Jaunius Ledzinskas,
LMSA projektų vadovas
2006 m. rugsėjo 21-22 d. įvyko tarptautinė konferencija Miškininkystė ateities bendrojoje žemės ūkio / kaimo plėtros politikoje- nuo politikos iki praktikos. Nacionalinės patirties pasidalijimas atsižvelgiant į miškininkystės priemonių įgyvendinimą. ("Forestry in the future CAP / rural development policy - from policy to practice - Exchange of national experiences with view to the implementation of forestry measure" in Budapest, September 21./22)
Europos miško savininkų asociacijų federacijos (toliau CEPF) surengtoje konferencijoje Vengrijos sostinėje Budapešte dalyvavo 11 šalių narių, atstovai iš ministerijų, asociacijų, Europos Sąjungos komisijos atstovas. Per dvi konferencijos dienas buvo pasidalinta patirtimi įgyvendinant kaimo plėtros priemones, aptartos 2007-2013 m kaimo plėtros perspektyvos miškininkystės sektoriuje.
Pirmoji konferencijos dalis buvo skirta pranešimams. Europos sąjungos kaimo plėtros politiką 2007- 2013 m. ir miškininkystės priemonių apžvalgą pristatė žemės ūkio generalinio direktorato atstovas, apie nacionalinę patirtį miškininkystės sektoriuje pranešimus skaitė Švedijos, Austrijos, Vengrijos, Danijos, Vokietijos ministerijų, ūkininkų ir miško savininkų asociacijų atstovai. Pranešimus apibendrino ir diskusiją vedė CEPF generalinė sekretorė Natalie Hufnagl. Dalyviai pasidalino patirtimi, pristatė su kokiais sunkumais yra susiduriama jų šalyse įgyvendinant kaimo plėtros plano priemones, susijusias su miškininkyste. Daugelyje šalių problemos yra susijusios su komunikavimo sunkumais tarp institucijų, priemonės yra administruojamos žemės ūkio ministerijų, o miškų /aplinkos ministerijos tik teikia rekomendacijas. Kitas bendras sunkumas yra priimant kaimo plėtros planų pakeitimus nacionalinių lygmeniu, ilgai tenka laukti Europos komisijos pritarimo.
Antroji konferencijos dalis buvo skirta darbui grupėmis. Dalyviai turėjo pateikti teigiamus ir neigiamus kaimo plėtros plano priemonių įgyvendinimo nacionaliniu lygmeniu akcentus, sugrupuoti kas visoms šalims narėms yra bendra. Taip pat pateikti siūlymus ko jų nuomone trūksta 2007-2013m. kaimo plėtros planų projektuose, ką reikia nuveikti šiandien galvojant apie sekančio, po 2007-2013 m. periodo būsiančio etapo efektyvesniam planavimui. Iš šios dalies paaiškėjo, kokioms miškininkystės priemonėms šalys skiria prioritetus, kas yra bendra ir skirtinga. Didžiausia problematika yra su išmokomis Natūra 2000 teritorijoms, visose šalyse didelis dėmesys skiriamas apželdinimo priemonei.
Konferencijos pabaigoje buvo pristatyta kaimo plėtros patirtis per projektus ne Europos sąjungos šalyse, dalyviai galėjo pateikti savo apibendrinimus apie konferencija. Dalyviai išsakė apgailestavimą, kad konferencija būtu buvę tikslinga surengti ankščiau, šių metų pradžioje, kadangi nacionalinių lygmeniu diskusijos ir 2007-2013 m. kaimo plėtros planų rengimas jau artėja į pabaigą. Organizatoriai sutiko su pastabomis, tačiau dėl finansavimo sunkumų ją nepavyko surengti anksčiau. Konferencija visų dalyvių nuomone buvo naudinga dėl pasikeitimo patirtimi.
Konferencijoje iš Lietuvos dalyvavo Gediminas Mažeika Lietuvos žemės ūkio ministerijos kaimo plėtros ir struktūrinės paramos koordinavimoskyriaus vyr. specialistas ir Jaunius Ledzinskas LMSA projektų vadovas.